To druhé z nadpisu len v spomienkach... Výnimočne som čítal dve knihy naraz. Pravdu povediac, kniha o Tajomstvách vtákov (Ikar, Stonožka) sa ľahko číta, lebo je v nej viac obrázkov ako textu a to je dobre, lebo je to kniha určená pre deti nad 6 rokov. Naučí ich rozpoznávať jednotlivé druhy vtákov a obsahuje aj veľa zaujímavých informácií o vtáčích druhoch, ale aj o tom, ako žijú vtáky v ľudskom okolí a aké je ich miesto na zemi.
K môjmu výberu kníh na prečítanie len malá poznámka: Snažím sa o pestrú zmes, neupriamujem sa len na jeden žáner. K detským knihám ma motivuje aj fakt, že v rodine máme niekoľko malých detí, ktoré detskými knihami poteším... Tajomstvá vtákov budú pre Dianku, ktorá má 7 rokov.

Tom Steinfort: Odvrátená tvár Dubaja
Túto knihu je dobré čítať pozornejšie, je napísaná ako napínavý príbeh z reálneho života. Je o politických a spoločenských pomeroch v Spojených arabských emirátoch (SAE), hlavne vo vzťahu k ženám v Dubaji. Tom Steinfort v tejto publikácii píše o desivých skúsenostiach priamych svedkov, žien, dcér šejka aj jeho manželky. Niektoré veci nám môžu pripadať skoro neuveriteľné, ale stávajú sa.
Pri čítaní tejto knihy som mal pocit, že Dubaj a spomínané arabské krajiny sú takým miniatúrnym laboratóriom, napodobeninou sveta, v ktorom pôsobia rovnaké sily a emócie ako inde, len s iným smerovaním a s inými parametrami. Postoj k ženám v Dubaji, podľa autora, zaostáva za tým, čo považuje väčšina západných krajín za civilizované a slušné. Autor to glosuje poznámkou, že súčasný Dubaj je ako kapitalizmus na kokaíne.
Vo všeobecnosti ide o porovnávanie našej "západnej" civilizácie s tradičným arabským svetom. Niektorými postrehmi sa však autor priamo dotýka aj našich reálií. Príbeh dvoch žien sa odohráva aj v období "covidovom", teda je maximálne aktuálny aj z tohto pohľadu. Hlavným motívom je však boj za práva žien na pozadí príbehu dvoch šejkových dcér, ktoré sú väznené a po ich úteku unesené naspäť do Dubaja.
Aktuálne postrehy zo súčasnosti sú aj takéto: "Žijeme v dobe sociálnych sietí - mnohí to s príspevkami preháňajú, fotíme si jedlo, chválime sa zábermi z dovolenky, niektoré životy sledujeme ako v priamom prenose".
Ku kritickým postrehom patrí aj fakt, že "v SAE neexistuje nezávislá a nestranná žurnalistika a kritické internetové stránky rušia pod zámienkou boja proti terorizmu...".
Záverečná kapitola knihy je ešte otvorenejšia, píše sa tam napríklad, že "medzi západnými hodnotami a záujmami Západu je priepastný rozdiel". Morálka stojí proti peniazom.
Kniha Toma Steinforta Odvrátená tvár Dubaja stojí za prečítanie.
Tom Steinfort, Odvrátená tvár Dubaja (Únos, zastrašovanie a nečestné praktiky arabského šejka), Ikar 2023
Na oživenie témy "Dubaj", pre čitateľov, ktorí sa dočítali až sem prikladám niekoľko reálnych turistických záberov z Dubaja (rok 2014):


