Cestovanie vlakom zadarmo je tak trochu exotika a trochu aj dobrodružstvo. Človek sa pri tom cíti skoro ako nahý v tŕni. Našťastie, zadarmo necestujú len dôchodcovia, ale aj študenti a tým sa dôchodcovia dostávajú do podobnej kategórie "zákazníkov" ŽSR ako mládež. V každom prípade, sme si v Trnave kúpili lístok zadarmo, bez predbežnej objednávky. V Trenčíne sme tiež nemali zaistené lístky vopred, tak nám účtovali asi 30 centov za osobu.
Čiastočne vynovená trenčianska stanica, v anglických oznamoch vo vlaku "stejšn", je síce pekná ale len čiastočne. Mimo nových nástupíšť si zachovala svoj tradičný, storočiami nadobudnutý vzhľad (preháňam).

Moderný podchod z nástupíšť v perspektívnom pohľade som nazval "palec hore".

Okolie stanice tvorí niekoľko nezabudnuteľných "maličkostí", najväčší je vzhľad hradu odzadu.

V diaľke pod hradom hneď upúta "reklama" na pečiatky a samolepky. Praktická podnikateľská výzva, lebo dobrá pečiatka je základ.

Zdalo by sa, že do Vianoc je ďaleko, ale niekedy aj zdanie klame. Kandráčovci a Kollárovci, to bude dobrá voľba.

Toto nie je náš cieľ (na nanuky je už neskoro) aj tak je zatvorené. Je nedeľa a náš "tagret" Juraj Oravec je v Galérii MAB.

Odchádzame do mesta a za nami ostávajú orientačné "UFO" disky štadióna.

Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne (Palackého 27, Trenčín 911 01).

Sme tu dobre (dobro(e) došli).
Svojou špecificky vyprofilovanou, najmä veľkorozmernou a veľkoryso pôsobiacou maliarskou tvorbou patrí JURAJ ORAVEC (ročník 1956) k výrazným osobnostiam súčasnej slovenskej výtvarnej scény.
Pre mňa bývajú najdôležitejšie vlastné dojmy, preto radšej o nich na príklade niekoľkých ukážok z vystavovaných diel. Fotograficky nie je možné, v tomto formáte, zachytiť veľkosť obrazu a jeho skutočné pomery, preto sú tu len ohraničené výrezy, alebo detaily. To sa týka aj farebnosti, ktorá je tu ovplyvnená aj spracovaním originálnych snímkov pre internetové publikovanie. V každom prípade fotografie vyjadrujú moje pozitívne vnímanie výtvarných diel Juraja Oravca.

Charakteristické, náznakové spracovanie témy núti návštevníka postáť pred obrazom a zamyslieť sa nad podstatou.

Pri každom obraze je dôležitý aj autorský názov diela. V detailnom pohľade je vidieť štruktúru maľby a možno porovnávať vlastný dojem s názvom a pôsobením obrazu.

Detail z veľkého obrazu s náznakovým zobrazením lodí na veľkej vlne. Ryby, voda, a noemova archa sú na viacerých obrazoch.

Detail štruktúry maľby môže zaujať.

Moje číslo jeden na výstave. V tomto prípade sú to jasné línie, ale ich spleť symbolizuje zložitosť a zároveň podstatu bytia v interakcii. Spoločenský trojuholník je často tým, čo určuje vzťah ľudí.

Trochu nezvyčajná farebnosť, ale vesmír sa nám takto predstavuje.

Opäť biblický motív, tentokrát je to Lótova žena, ktorá sa premenila (kvôli zvedavosti v pohľade späť) na soľný stĺp.

Na trojuholníky v rôznej konfigurácii si zvykáme.

Trojuholník s najväčšou príťažlivosťou.

Víťazný obelisk, či prienik, symbolika vzťahu jednotlivca v kolektíve.

Najmenšia planéta v očakávaní.

Len jeden je víťaz. Dobyvateľský princíp života v detailnom stvárnení.

Zaostrené na križovatky, strety a nálezy.

Noemova archa - pohľad do biblickej minulosti (budúcnosti?).

Trhlina v priestore, škára, východisko z temnoty... Tu končí naša virtuálna prehliadka výstavy Juraja Oravca v Galérii MAB "OsTVORENÍ"

Návrat na železničnú stanicu Trenčín pod hradom v parku pred stanicou je pamätník M. R. Štefánika. Autorom pamätníka je akademický maliar Juraj Oravec. Odhalený bol 17. 9. 1998.