Keď pôjdete do kúpeľov Sliač

Každé kúpele sú oázou oddychu a pokoja. Liečebné procedúry sú samozrejme povinné, ale nemenej dôležité je aj prírodné prostredie kúpeľov a ich okolie s čistým vzduchom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Keď si vyberiete kúpele Sliač, urobíte dobre. Hlavne pre svoje srdečné záležitosti, ale tým nemyslím problémy s láskou, či zamilovanosťou, ale ktovie... Kúpele Sliač sú v tomto jedinečné, ale to hovoria o tých svojich všetci. Nebudem spomínať liečivé účinky sliačskej vody, jej zloženie a liečebný vplyv nájdete na stránke kúpeľov. Radšej poďte so mnou absolvovať niektoré procedúry. Všetky vám iste doktor nepredpíše, to záleží od akútneho zdravotného stavu, od vstupného lekárskeho vyšetrenia.

V kúpeľoch Sliač je dôležitá chôdza, aj výstupy a zostupy po schodoch. Kúpeľný dom je vzdialený asi 200 m od hotela Palace a to vám nedovolí za tri týždne zlenivieť, čo je dobre. Aj do jedálne treba chodiť pešo, našťastie sa ide cez krytú promenádu, ani zlé počasie neprekáža. Medzi kúpeľným domom 1 a 2 sa dá prechádzať krytou chodbou. Spomínam to preto, lebo aj mimo sezónny pobyt v kúpeľoch Sliač je výhodný kvôli zľavám, ktoré kúpele ponúkajú. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minerálny kúpeľ - procedúra v sliačskej minerálnej vode (cca 35°C, bez plaviek) trvá 30 minút a to je čas na meditáciu o živote a o všetkom. Žiaden pohyb, či plávanie, aby sa žriedlový plyn z vody usadil na pokožke a zapôsobil. Potom krátky príjemný relax na lôžku.

Cvičenie v bazéne - je to malý bazénik (cca 10x8 m) s obyčajnou vodou a s cvičiteľkou, ktorá vás vráti do školských telocviční. Vo vode si zacvičíte "prostné", ako by ste sa pripravovali na vodnú spartakiádu. V ďalších častiach príde chôdza vo vode, cvičenie s "činkami" a iným jednoduchým náradím. Pred cvičením a po ňom si spočítate pulz, aby sa mohol dokumentovať účinok cvičenia. Po sprchovaní - príjemný pocit z pohybu. 

SkryťVypnúť reklamu

Biovak - to je liečebná špecialita sliačskych kúpeľov so žriedlovým plynom CO2. Vhupnete v spodnej bielizni do obrovského igelitového vreca, ktoré sa utesní na krku, alebo pod pazuchami a dovnútra vám napustia žriedlový plyn. Urobia z vás balón. Ja som si hovoril, že je to pobyt vo vydýchanej miestnosti (okrem nosa...). Procedúra trvá 45 minút a púšťajú k tomu relaxačnú hudbu, aby vám v balóne nebolo otupné ležať len tak. Premýšľanie o príjemných stránkach života je dovolené.

Plynové injekcie - nie je to nič hrozné, len zopár vpichov tenučkou ihlou pod kožu a vpustenie malej dávky žriedlového plynu. Koľko vpichov na jedno sedenie a do ktorých miest, to určuje lekár pri vstupnej prehliadke. Táto procedúra trvá iba chvíľu a môžete ďalej relaxovať. Odporúča sa, neísť hneď do zimy, chvíľu pobudnúť v teple. V bufete robia čaj i kávu.

SkryťVypnúť reklamu

Vaňový kúpeľ - príjemná procedúra, môžete sa cítiť ako doma. Minerálna voda, príjemná teplota vody a krátkych 15 minút uletí ako voda v parnom skupenstve. Pár minút si potom poležíte v zábale pod dekou.

Soľná jaskyňa - tiež by som ju zaradil medzi príjemné relaxačné chvíle. Pobyt v jaskyni trvá 40 minút. V pohodlnej polohe ležiaceho pacienta s príjemnou relaxačnou hudbou na pozadí sa to znáša veľmi dobre. V dychu cítiť morskú soľ priamo od Mŕtveho mora. Procedúra priaznivo pôsobí na dýchacie cesty a chvália si ju aj astmatici.

Masáže - skúsil som reflexnú masáž. Povedal by som, že je to akási citlivejšia forma masáže bez tvrdších úderov, ale dá zabrať poriadne plynulými ťahmi po dôležitých líniách chrbtice od jej "koreňa" cez po krčnú časť končiac v hlave.

SkryťVypnúť reklamu

Nemôžem spomínať na iné procedúry, lebo som ich neskúsil. Je tam celý komplex elektroliečby, obklady, dychové cvičenia a podobne. Prospešnou doplnkovou procedúrou je aj horský vzduch a aktívny pohyb v areáli kúpeľov. Trojtýždňové liečenie je príležitosťou aj na spoznávanie najbližšieho okolia kúpeľov.

Vychádzkové, turistické trasy sú tri, ich značenie je dosť schátralé, ale dajú sa absolvovať. Všetky možno začať od hotela Palace. Najdlhšia trasa ide cez najvyšší bod okolia "Ku salašu", odkiaľ sú pekné výhľady smerom na východ k Poľane a nad Zvolen. Záver trasy možno spojiť s občerstvením pri minerálnych prameňoch.

Sliač
Sliač (zdroj: Javurek)

Na okolí Sliača je veľa možností pre blízku turistiku a spoznávanie okolia. Priamo z kúpeľov odchádza autobus do okolia. Sliač má frekventovanú železničnú stanicu na trati medzi Zvolenom a Banskou Bystricou. Pre motorizovaných návštevníkov kúpeľov je k dispozícii vyhradené parkovisko (nad 70 r. zdarma).

Naše tipy na výlety do okolia:

Mesto Sliač, príležitosť informovať sa o zaujímavostiach v turistickej informačnej kancelárii, je tam lekáreň, potraviny a tiež farma s predajom vlastných výrobkov (čerstvé mäso, klobásy tlačenka bryndza a pod.). Tiež je to jedna z možností prechádzky, ale po návšteve farmy treba rátať s čistením obuvi. 

Hronsek - drevený artikulárny kostol s drevenou zvonicou a kaštieľ.

Sielnica - hotel Kaskády s wellness a s golfovým ihriskom, v obci je zaujímavý kostol s vynoveným organom. Usporadúvajú sa tam organové koncerty. Treba počuť.

Sampor - nový, novodobý kláštorný komplex.

Banská Bystrica a Zvolen - hádam nie je potrebné spomínať. Za Zvolenom je vynovený zámok, zámocký hotel vo Vígľaši. Prehliadka zámku so sprievodkyňou stojí za to.

Čerín - prameň známej minerálnej vody. Pri ceste do Čerína (prameň je vlastne v Čačíne) je dobré zastaviť sa pri kaštieli v Dolnej Mičinej a pri Mičínskych travertínoch. Je to niečo podobné, ako na Spiši Sivá Brada, so studničkou, kde si možno nabrať minerálnu vodu.

Oproti Sliaču, za diaľnicou, sú kúpele Kováčová, kde, ako dnes už skoro všade, je aj rozsiahly areál Wellness. Ak navštívite informačné centrum v Sliači, povedia vám toho ešte oveľa viac. Nabudúce doplním moje informácie fotografiami zo Sliača a z okolia. Príjemné Vianoce...

Jozef Javurek

Jozef Javurek

Bloger 
  • Počet článkov:  836
  •  | 
  • Páči sa:  87x

Neoznačené fotografie na blogu výlučne z vlastnej tvorby (c). Inak je všetko vo hviezdach... "štandardný už tradičný bloger, s istou mierou poctivosti" (jeden čitateľ) Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoČeský rajCestovanieFotografieHistóriaKultúraPoéziaPrózaMyšlienky, názoryBlogovanieTechnika a technológiaDomácnosťZáhradaZábavaZdravieSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu