Naša kúpeľná sezóna

Dada S. Brezovská by kúpeľný príbeh napísala inak, ale my sme zažili v kúpeľoch Sliač príjemný rodinný týždeň. Stretli sme sa tam v zastúpení troch generácií, od najstarších po najmladšiu...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Kúpele Sliač sú mi dôverne známe, pravdu povediac, už dávno viem, že existujú. Prvýkrát som tam bol so školským výletom ako šiestak základnej školy. Bola s nami naša mladá učiteľka Minárová a niekto nám urobil foto na známom kúpeľnom schodišti, ktoré odvtedy znamená "svet". Pozoruhodné je, že kúpele Sliač, vlastne kúpeľný hotel Palace s tromi hviezdičkami bol postavený v rokoch 1929 až 1943 podľa návrhu architekta Rudolfa Stockara. Pozoruhodné je to, že v tom istom roku "43" som bol "skompletovaný" aj ja.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hlavnou architektonickou myšlienkou kúpeľného hotela Palace bola "dlhá biela hmota, ktorej geometrická prísnosť bola kontrastom voči okoliu. Jej citlivé osadenie na vrstevnici a správna mierka však znamená, že pôsobí nenásilne a prirodzene. Aj preto je Palace považovaný za jednu z najvýznamnejších funkcionalistických stavieb na Slovensku" (kúpele Sliač, história).

Celý týždeň sme vnímali architektonického ducha tejto stavby, ktorá stále pôsobí veľkoryso a príjemne. Pre mňa je príjemným aj fakt, že hotel Palace je rovnako starý (mladý) ako ja a podobne zachovalý, čiastočne rekonštruovaný, čiastočne poznačený povrchovými zraneniami získanými vekom, ale aj zanedbaný v dôsledku dejinných pohybov našej spoločnosti po roku 1989. Máme to v živej pamäti... Kúpele Sliač by si zaslúžili oveľa viac pozornosti, trocha investovania do ich "fasády" a obnovenia dobrého mena.

Novodobú históriu a osud kúpeľov Sliač nájdeme na viacerých stránkach internetu. Na ukážku, možno stačí malá ukážka zo staršieho článku, alebo tu. Problematika privatizácie, či ne-privatizácie slovenských kúpeľov je však oveľa zložitejšia.

Prejdime radšej od histórie k našej súčasnosti. V kúpeľoch sme stretávali ľudí rôzneho veku, ale najviac bolo tých v dôchodcovskom veku, v stave podobnom ako kúpele Sliač; plní elánu, ale s rôznymi telesnými ťažkosťami. Aj preto si personál kúpeľov zasluhuje plné uznanie, niet sa na čo sťažovať...

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Hotel Palace, vstupný portál.

Obrázok blogu

Krytá kolonáda, prepojenie medzi hotelom a jedálňami.

Obrázok blogu

Kúpeľné schodište, na ktoré keď si zvyknete bude posilňovať vaše srdce. Vložená spomienka na školský výlet zo šiestej triedy 1956.

Obrázok blogu

Dolné schody medzi parkoviskom a hotelom, na ktorých treba stúpať (klesať) pomaly, lebo ich značne poznačil čas.

Obrázok blogu

Toto nie je kolonáda, ale izby s balkónom. Aj tento pohľad je z balkóna izby na 1. poschodí. 

Obrázok blogu

Budova hotela a promenáda s dĺžkou 240 m.

Obrázok blogu

Liečebný dom Slovensko bol postavený na mieste bývalého Hotela Hungaria v dvadsiatych rokoch.

Sliač, kúpele
Sliač, kúpele (zdroj: Jozef Javurek)

Medzi kúpeľné procedúry patrí aj pobyt v soľnej jaskyni s inhaláciou výparov morskej soli.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Pre verejnosť i klientov kúpeľov je tu aj letné kúpalisko s minerálnou vodou.

Obrázok blogu

Kúpeľný dom I a II, sú vzájomne prepojené krytou chodbou.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

 Z interiéru kúpeľného domu II.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Niekedy aj malý detail veľa napovie, drevený plôtik areálu symbolizuje stav kúpeľov, ich spojenie s prírodou a kvietok je nádej...

Obrázok blogu

Príroda je v okolí kúpeľov priam hmatateľná a je hádam aj jedným z prvkov, ktoré liečia. Kúpele ponúkajú tri "Srdiečkové trasy" s rozdielnou obťažnosťou a nevadí ani mierny dáždik.

Sliač
Sliač (zdroj: jj)

Z vyhliadkovej trasy vidieť do Sliača, aj do celého údolia. Mesto Sliač, v pozadí je hotel Kaskády v Sielnici (K. Konárik bol istý čas spolumajiteľom kúpeľov Sliač).

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Zdá sa, že schody sú ústredným motívom (okrem jedinečnej vody) kúpeľného areálu. Tieto možno niekam viedli, teraz len do lesa, ale aj tak sú estetickým prvkom v krajine.

Obrázok blogu

Aj množstvo starých stromov skrášľuje kúpeľný park.

Obrázok blogu

Hotel Bratislava bol prvou kúpeľnou budovou v Sliači s názvom Buda. V súčasnosti je Bratislava zatvorená. Pred budovou bol pôvodne kúpeľný prameň, dnes fontána. Kúpeľný prameň je oproti pred kúpeľným domom I. 

Obrázok blogu

Kúpeľný prameň sa využíva na všetky liečebné procedúry.

Obrázok blogu

Prameň Štefánik je najstudenejší (12°C).

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Úprava výtoku prameňov (prameň Bystrica).

Obrázok blogu

Prameň Lenkey, vraj zlepšuje zrak, preto si ľudia pretierajú touto vodou oči (odskúšané, stále vidím).

Sliač
Sliač (zdroj: jj)

Končím kúpeľné spomínanie pri večerných hrách s pravnučkou Diankou. Bol to pekný oddychový týždeň, kúpeľné procedúry sme nemali, okrem plaveckého bazéna (10,5 m). Hádam nabudúce, určite bude nabudúce v kúpeľoch Sliač. 

Jozef Javurek

Jozef Javurek

Bloger 
  • Počet článkov:  901
  •  | 
  • Páči sa:  230x

Neoznačené fotografie na blogu výlučne z vlastnej tvorby (c). Inak je všetko vo hviezdach... "štandardný už tradičný bloger, s istou mierou poctivosti" (jeden čitateľ) Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoČeský rajCestovanieFotografieHistóriaKultúraPoéziaPrózaMyšlienky, názoryBlogovanieTechnika a technológiaDomácnosťZáhradaZábavaZdravieSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu