Zoživotných skúseností vzniká obrátená duchovná pyramída. Po narodení zdedímededičný základ, ktorý tvorí oporný stĺp našej vedomostnej pyramídy, ale ináčnevieme nič.
Učímesa najprv veľmi rýchlo, potom sa tempo zmierňuje, ale pyramída poznania sastále rozširuje, spája sa na vyššej úrovni s pyramídami ostatnýchľudí. Tak sa tvorí duchovná sféra ľudstva. Smrťou náš dedičný základ odumrie,ale duchovná pyramída sa drží ďalej v duchovnej sfére ľudstva.
Duchovná sféra, nemá vlastnostikvapaliny na povrchu zemskom, má tvárny povrch, ktorý sa stále mení, pripomína hory, štíty i údolia, rieky a priepasti. Je jasné, že podľa tohto princípu sa navzájomovplyvňujeme. Ja tomu hovorím, že sa podpisujeme na ľuďoch vo svojom okolínielen fyzickom, ale aj duchovnom (alias virtuálnom).
Učeniesa na cudzích skúsenostiach je to, čo jednotlivcovi ponúka životv spoločnosti. Keby som si svoje životné skúsenosti nechal pre seba, načoby mi boli? Tak ich dám na „blog“, do formy, ktorá bola v podstate natento účel vymyslená, lebo žiadna technická možnosť, software, ani hardware nieje k ničomu, pokiaľ nezačne slúžiť spoločnosti, ktorá ju vymyslela.
Mojeskúsenosti sú mi už nanič. Ak som sa raz popálil pri skúšaní, či je žehličkadosť horúca, druhýkrát to už neurobím. Hovorí sa tomu poučenie na vlastnejchybe, zapíše sa to do mojich poznaní. Ale ak to nikomu nepoviem, tak významtohto poučenia ostane jednorázový, ak to poviem ďalším, význam poučenia rastie(preto mnoho ľudí dnes píše svoje pamäti a spomína).
Tvorivémyslenie má u každého človeka svoje špecifické metódy a postupnosti.Básnik sa ráno zobudí, vezme pero a napíše báseň. Myslel na ňu celú noc?Nie, spal! Ale nespalo jeho podvedomie, ktoré sa počas spánku stará o jehoživotné pochody a ktoré za neho rieši zadané i nezadané úlohy.Niekedy i nezmyselné (na prvý pohľad).
V básnikovomprípade spája slová, city a príbehy do veršov. A ráno – je na svetenová báseň. No môže to byť aj úplne iná činnosť a nemusí to byť riešenélen v spánku. Podvedomie (na ktoré verím), pracuje aj paralelnes vedomím. Vytvára intuíciu, prvé dojmy, rýchle hodnotenia.
Napríklad aj tzv. zaľúbenie „na prvýpohľad“ je dielom podvedomia. Je to rýchly výber a zhodnotenie na základeuložených informácií a prísne tajnej úlohy tela i duše: hľadať osobupre úspešné (a príjemné) rozmnožovanie. Výber na základe bleskového kontaktuočí, obojstranných signálov, reči tela i duše, ktorá nepotrebuje slov. Aj taktofunguje telepatia, prenášanie myšlienok a pocitov.
Podvedomiemá vo veľkej miere na svedomí aj tvorivé princípy, je základom talentua špeciálnych vlôh. Podvedomie nám ponúka množstvo riešení a odpovedína všetky naše otázky. Tie sú filtrovanévedomím, v ktorom sídlia morálne a spoločenské zábrany (i predsudky).
Ajmoje podvedomie niekedy (často) pracuje za mňa. Ráno sa zobudím, nemyslím nanič, vykonám potrebné štartovacie úkony a už niečo začínam tušiť. Včeravečer som rozmýšľal o tom, aký dnesnapíšem článok. Myslel som, párfotografií z výletu, hlavne nie veľa slov...
Dnesráno pri raňajkách a súbežnom lúštení krížovky (aké nezdravé) sa začalarysovať úplne iná téma – taká téma, sama o sebe (veľa slov) – ako vznikáa realizuje sa téma článku... Hneď som si načrtol pár poznámok (zvyknemobčas aj pero vziať do rúk) a teraz - píšem niečo celkom iné ako som sipoznamenal...
Nuž,hovorí sa, že človek mieni a... Áno! Malo to byť z „raňajkových“ poznámoko imperatívoch. Nevadí, imperatívy sa zatiaľ odkladajú, ale...
Ktosa dočítal až sem, iste už pochopil, že aj takýto môže byť spôsob tvorivéhoprístupu k téme, k riešeniu úlohy (a k modifikácii témy).
Ďakujempozostalým čitateľom za pozornosť a želám veľa tvorivých úspechov v každej bohumilej činnosti.
A myslite, lebo ktomyslí – ten je a má za tri. A kto nepracuje, nech neje...
Dobrú chuť.