
Príde mi to ako fraška. Dnes je 29. august a pripomíname si začiatok Slovenského národného povstania. Fakt mi to však príde ako fraška, a prečo? V parlamente máme fašistov, za ich tichej podpory sa vládna koalícia snaží "dovladnúť" a na budúci rok to vyzerá, že ich nebudeme mať len v parlamente, ale aj vo vláde. Róbert Fico je totiž schopný urobiť všetko pre to, aby mohol ďalej vládnuť, hoci by podpísal zmluvu aj s diablom...
Z jednej strany si ideme uctiť pamiatku tých, ktorí bojovali proti fašizmu a z druhej fašizmus táto spoločnosť toleruje. Boris Kollár a ďalší politici k tomu, že Kotlebovci sú v parlamente, hovoria demokratický proces. Na fašistov sa pozeráme ako na klasickú demokratickú politickú stranu so všetkými právami.
Marián Kotleba pritom nie je neznáma postavička. Už v 90. rokoch fungoval v rôznych politických frakciách s fašistickou tendenciou. No najviac na seba upútal pozornosť v rokoch 2005 -2006, kedy ako predstaviteľ Slovenskej pospolitosti čo bola ultranacionalistická politická strana pôsobiaca na Slovensku. Na Ministerstve vnútra bola zaregistrovaná 18. januára 2005.
1. marca 2006 Najvyšší súd Slovenskej republiky rozpustil túto stranu, pretože jej politická činnosť bola v rozpore s Ústavou SR. V súčasnosti pôsobí vo forme občianskeho združenia.
Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko
Málokto vie, ako táto strana vlastne vznikla. Strana priateľov vína bola na Ministerstve vnútra zaregistrovaná 20. októbra 2000. Vznikla okolo bývalého kandidáta na prezidenta Milana Fogaša. Strana samu seba považovala za recesistické združenie, ktoré malo mať pôvodne názov HOVNO (Hnutie oklamaných voličov a nasrdených občanov). Strana sa prezentovala ako liberálno-ekologická. Pred parlamentnými voľbami 2006 ponúkla miesto na kandidátke každému, kto zaplatí 50 000 SKK. Nakoľko sa jej nepodarilo do stanoveného termínu vyzbierať peniaze na kauciu, podľa vlastného vyjadrenia vstúpila do ilegality.
V roku 2010 stranu prebrali ľudia okolo Kotlebu a Slovenskej pospolitosti. Zmenili názov a začali sa politicky angažovať. Strana je dnes považovaná za pronárodne orientovanú, niekedy nazývanú až extrémne nacionalistickú.
Financovanie a tolerovanie tejto strany
Je viac ako nad slnko jasné, že Kotlebovci majú za sebou veľmi vplyvných ľudí, ktorí im kryjú ich chrbty, ale aj finančne podporujú. Odkiaľ by mali na autá, techniku, či uniformy nápadne pripomínajúce fašistické gardy za Slovenského štátu. Čo je však veľmi smutné je, že ich existenciu tolerujú na súdoch, prokuratúre, úradoch a verejnosť ich víta s otvorenou náručou. Fašizmus získal na popularite. Kotlebovci si užívajú priazeň mladých ľudí, selfi fotografie s Mazurekom, alebo šťastné úsmevy Kotlebovej mládeže zo stretnutia v prírode, mi naháňajú strach...


Prečo verejnosť toleruje fašizmus
Častokrát si kladiem túto otázku, či naozaj veria, že vplyvom Kotlebovcov vo vláde sa zlepší ich život? Zlo nikdy neprinieslo nič iné, len nárek a krv nevinných obetí. Kotlebovci, nielen že sa hlásia k fašistickej ideológii a iba hluchý, slepý a nemý môže povedať, že to tak nie je, hlásia sa k militarizmu, ich názory potláčajú demokraciu ako takú, ku ktorej sa všetci obraciame. Sloboda slova, pluralizmus politických názorov, demokratické hodnoty ako ich pozná celý svet pre nich nič neznamenajú. Ja fakt neviem, či ich podporovatelia si myslia, že v garáži budú mať dve autá, prácu, ktorá ich bude plne napĺňať a uživí ich, šťastné deti bez akýchkoľvek problémov a svet bez drog, homosexuálov, Rómov, Židov, prisťahovalcov... No hotový raj na zemi. Len zabudli na jedno, že je to len pravicový populizmus a ďalej by žili ako doteraz, len možno odrezaní od sveta a možno aj za železnou oponou, a kto by sa nakoniec z tohto sna náhodou zobudil, bol by tak isto perzekuovaný ako všetci, ktorých Kotlebovci a ich prívrženci nemusia...
Novinári mlčia
Viacmenej novinári o vzrastajúcom fašizme mlčia až na niektoré výnimky. To je dosť málo. Keby sa dostatočne vyvinul tlak zo strany vplyvných médií, prinútilo by to kompetentných viac konať. Ja však mám viac a viac pocit , že nie je snaha ani z jednej strany. Táto spoločnosť v podstate toleruje fašizmus, no najhoršia je mlčiaca väčšina...
Záver
Ako malý chlapec som sa učil kam môže viesť nenávisť, kam môže viesť chorý nacionalizmus. Učil som sa o koncentračných táboroch, o obetiach, ale aj hrdinoch, ktorí sa nebáli voči zlu postaviť. Dnes väčšina mladých ľudí do 15 rokov ani poriadne nevie čo bol holokaust, niektorí mladí ľudia nad 15 rokov zase otvorene hovoria, že holokaust neexistoval a časť mladých ľudí do 25 rokov zase hovorí, že to čo sa stalo počas druhej svetovej vojny bolo správne. Nestačí si len pripomínať udalosti boja proti fašizmu, treba o ňom viac hovoriť. Mladí ľudia by mali povinne navštíviť koncentračné tábory, otvorene hovoriť o hrôzach fašizmu a nacizmu, inak sa bojím, že sa fašisti budú ďalej vytešovať z priazne verejnosti. Bol by som veľmi rád, aby aj kompetentní našli v sebe dostatok síl na potlačenie fašizmu v našej spoločnosti, lebo fašizmus nie je o demokracii. Je to o zlobe v človeku a zlo treba raz a navždy potlačiť.
Jozef Kmeťo