“A purely peer-to-peer version of electronic cash would allow online payments to be sent directly from one party to another without going through a financial institution.” Touto vetou sa začína abstrakt bitcoinového white paper-u (český preklad tu). Podľa mňa je to úplne dokonalé zhrnutie bitcoinu, ktoré povie viac ako tisíc slov. Samozrejme, nevysvetlí to všetky možné dôsledky, implikácie, problémy a technické prevedenie, ale na začiatok to stačí.
Electronický cash
Bitcoin, síce je digitálny, viac pripomína hotovosť (cash) ako peniaze na vašom bankovom účte. Na prvý pohľad sa to môže zdať neuveriteľné, veď bitcoin sú nejaké digitálne čísla v nejakej aplikácii a taktiež aj v bankovej aplikácii sú čísla zelené a červené. Opak je však pravdou.
Tu na scénu prichádza ...allow payments to be sent directly from one party to another… Ak posielate peniaze cez bankový účet, banka sa musí pozrieť na vašu požiadavku – prevod peňazí z účtu A na účet B – musí skontrolovať, či máte dosť prostriedkov, schváliť ju a nakoniec odobrať peniaze z účtu A a pripísať ich na účet B.
Ak transakcia prebieha v hotovosti, tak nedokážete “poslať” viac ako reálne máte (predpokladáme, že sa peniaze nefalšujú), žiadna tretia strana nemusí schvaľovať transakciu a čo je najlepšie obchod je vyrovnaný okamžite. Nie ako v prípade bánk, kedy transakcia trvá aj pár dní, nehovoriac o medzinárodných prevodoch.
Bitcoin v tomto prípade funguje skoro identicky s hotovosťou. Ak máte bitcoiny vo svojej peňaženke a pošlete ich niekomu druhému, tak žiadna tretia strana nemusí schvaľovať transakciu, oproti bankovým prevodom je to aj relatívne rýchlejšie. Samozrejme, bitcoinová sieť uzlov (nodes) a ťažiarov, má svoje mechanizmy ako určiť, či máte dosť prostriedkov na vykonanie transakcie a taktiež vás podľa výšky poplatku zaradia do poradovníka, kým sa vaša transakcia spracuje. Ja tu však nechcem byť moc technický, Bitcoinový kanál má sériu videí, kde rozoberá aj viac technickú stránku veci.
Avšak aj hotovosť má svoje nedostatky. V rámci Slovenska viete veci platiť na dobierku, ale ak si objednávate tovar z Číny, nie vždy je dobierka možnosť a hotovosť v obálke posielať nebudete. Toto neplatí len pri tovare, ale aj keď napr. chcete podporiť bitcoinom nejakého tvorcu. Tu zas bitcoin pripomína bankový prevod, avšak násobne rýchlejší, s menšími poplatkami. Na platobné karty sa pozrieme v závere.
Technická vsuvka – on-chain/off-chain
Bitcoin existuje na dvoch vrstvách. Doteraz sme sa bavili o on-chain bitcoine, čo je základná vrstva. On-chain bitcoin spracováva priemerne 3250 transakcií za 10 min, čo je ~5 transakcií za sekundu. (5tx/s). Druhá vrstva – Lightning Network – vie spracovať rádovo oveľa viac transakcií, pretože bitcony cestujú najkratšou cestou k adresátovi, avšak neviete ňou zatiaľ poslať veľké čiastky. Teoreticky vie spracovať milióny transakcií za sekundu.
Pre porovnanie. Mastercard zvládne 5000 transakcií za sekundu a Visa 24 000 tx/s.
Aký rieši bitcoin problém?
Ako som už načrtol úlohou bitcoinu je vyriešiť problém s treťou stranou, aby finančný styk prebiehal striktne peer-to-peer (priamo od človeka k človeku), ale zároveň predišiel double-spendu (dvojitému míňaniu). Teda, keď raz miniem nejaké peniaze, tak ich nemôžem použiť znova, lebo som ich už poslal ďalej. Toto bola najväčšia výzva v oblasti digitálnych peňazí, ktoré nemajú centrálny bod.
Ďalej bitcoin pridáva aj prvok asymetrickej kryptografie, pre nás stačí vedieť, že sme v bitcoinovej sieti anonymní. Neprihlasujeme sa žiadnym mailom a heslom, ale pri vytváraní peňaženky sa nám zobrazí seed. Seed je sekvencia 12 alebo 24 slov, ktoré si musíme poriadne zapísať na papier a uložiť do bezpečia, aby sme sa vedeli dostať k našim bitcoinovým prostriedkom v prípade straty telefónu alebo počítača. Peňaženka automaticky vytvorí zo seedu privátny kľúč a z privátneho kľúča verejný kľúč.

Verejný kľúč je vaša adresa, na ktorú vám môže niekto poslať peniaze, prípadne sa z neho derivujú ďalšie adresy, aby ste si vedeli pekne podeliť platby v peňaženke. Privátny kľúč alebo digitálny podpis slúži na posielanie transakcií. Oba kľúče sú dlhé reťazce znakov, ktoré je ťažké si zapamätať, preto vznikol seed. Pretože zo seedu vám vznikne vždy rovnaký privátny kľúč a z neho zas rovnaký verejný kľúč. Nebojte sa, z vášho verejného kľúča nikto nezistí váš privátny kľúč, pretože k danej funkcii, neexistuje inverzná funkcia. Na tipnutie si vášho seedu by útočník potreboval veľmi výkonný počítač a pár tisíc rokov.
Bitcoin nie je dokonale anonymný. Blockchain – alebo účtovná kniha, kde sú zapísané všetky transakcie – je dostupný a verejný. Viete si pozrieť každý blok a každú transakciu s adresou, z ktorej išlo koľko BTC na akú adresu. Ak viem spojiť reálnu identitu človeka s jeho adresou, viem zistiť jeho aktuálny bitcoinový majetok. Ak viem spojiť reálne identity ľudí alebo inštitúcií s adresami, s ktorými človek obchodoval, dokážem vytvoriť sociálny graf o danom človeku.
Preto osobne odporúčam bitcoin kupovať anonymne cez bitcoinový automat (ATM) alebo cez overeného veksláka. Bitcoinové ATM viete nájsť na stránke https://coinatmradar.com a overených vekslákov nájdete napr. vo facebookovej skupine Krypto Veksl alebo v rôznych Signalových skupinách. Kým ešte poriadne nepoznáte komunitu, odporúčam chodiť cez ATM, nakoľko je to bezpečnejšie. Prípadne môžete využiť online zmenárne, ale tie neodporúčam, nakoľko platíte kartou alebo bankovým prevodom a to sa s vašou identitou dá veľmi ľahko spárovať.

Bitcoinové burzy ako Binance, Coinbase vôbec neodporúčam, pretože vyžadujú od vás KYC – Know Your Customer – jeden alebo dva doklady totožnosti (spravidla občiansky preukaz) a dôkaz adresy (napr. účet za vodu). Pri úniku informácií môže uniknúť aj vaša identita a ktovie, čo s ňou bude ďalej útočník robiť. Burzy sú veľmi pohodlné miesto na nákup bitcoinu, ale predsavujú pomerne veľké riziko.
Okrem iného burzy ničia zámer, pre ktorý bol bitcoin vytvorený. Sú treťou stranou, a kým nemáte vaše bitcoiny na svojej peňaženke, ale na burze, nie ste ich vlastníkom. Bitcoiny na burze sú len vašou pohľadávkou voči burze a záväzok burzy voči vám. Bitcoineri v komunite by vám povedali, že nemáte “kľúče od miešačky” alebo tiež známu frázu “not your keys, not your coins” – kľúčami sa myslí verejný a privátny kľúč. Preto ak vám až tak nezáleží na úniku dát burzy, okamžite si posielajte bitcoiny z burzy do vašej bitcoinovej peňaženky. Minimálne tým predídete riziku, že by náhodou burza padla.
Pre koho je bitcoin určený?
Kritici, až hejteri, bitcoinu by povedali, že pre ľudí, ktorí chcú prať peniaze, krátiť dane kupovať nelegálny tovar apod. Preto by sme sa vraj mali držať od bitcoinu ďalej. Ja však vravím, že bitcoin je určený pre všetkých ľudí dobrej vôle a mali by sme jeho potenciál viac využiť, či už spotrebitelia alebo podnikatelia.

Bitcoin je alternatívna platobná sieť, relatívne rýchla a lacná, aj keď nie vždy ide všetko ako má. Moho ľudí kritizuje jeho volatilitu, to je legitímna námietka. Avšak existujú určité mechanizmy ako sa chrániť proti volatilite alebo dokonca ako využiť jeho volatilitu vo svoj prospech (bitcoinové deriváty).
Bitcoin je v prvom rade platobná sieť bez centrálneho uzla, na transfer peňazí cez hranice ideálny nástroj. V druhom rade sú to dezinflačné peniaze – zásoba bitcoinu za zväčšuje, ale stále pomalšie a pomalšie, kým nebudú všetky bitcoiny vyťažené. Bitcoinu bude 21 miliónov, aktuálne je vyťažených 19 miliónov, ďalšie 2 milióny budú vyťažené v priebehu 100 rokov.

Pevná zásoba bitcoinu je zaujímavým experimentom v čase elastických fiat peňazí. Množstvo bitcoinerov tvrdí, že bitcoin je dobrým store of value, teda udržateľom hodnoty. Kým ešte adopcia bitcoinu nie je až taká veľká a mnoho ľudí ani netuší o bitcoine, je volatilta prirodzeným javom. V našich končinách, kde nemáme hyperinfláciu ešte nevieme dosť oceniť bitcoin, ale krajiny, kde je inflácia v stovkách percent denne, je bitcoin bezpečným prístavom pre úspory obyvateľov.
Bitcoin sám o sebe je amorálna technológia, nerobí ani dobro ani zlo. Je na konkrétnych jednotlivcoch, ako ju budú používať. Je to ako s nožom, môžem ním krájať chlieb, ale I zabíjať.
Limitácie Bitcoinu
Aktuálne najväčší problém bitcoinovej siete, konkrétne prvej vrstvy, že transakcie sú predsalen pomalé v porovnaní s platobnou kartou a drahé. Malé transakcie, rádovo nízke desiatky eur, sa už ani neoplatí posielať, pretože poplatky za transakciu budú v jednotkách percent zo sumy. Naopak veľké sumy, stovky, tisícky až desaťtisícky eur sa oplatia posielať takzvane on-chain, na prvej vrstve bitcoinu.
Pre malé transakcie, vznikol v roku 2017 projekt s názvom: Lightning Network (LN), ktorého úlohou je sprostredkovať malé transakcie so skoro nulovými poplatkami. Transakcie sú naozaj veľmi rýchle, zvyčajne svoje peniaze máte u seba do pár sekúnd, podobne ako keď platíte kartou.
Lightning Network je ešte stále mladý a nedokonalý, avšak stále sa zlepšuje. Súkromie funguje pomerne spoľahlivo, stačí mať peňaženku, ktorá buď má implementovaný Tor alebo používať vlastnú Tor VPN (napr. Orbot). Ak nechcete používať Lightening cez centralizovanú službu, potrebujete vlastný uzol (node) – počítač, ktorý má stiahnutý celý blockchain (už cez 500 GB dát) a overuje pravdivosť chainu.

Bitcoin je sám osebe mladá technológia, ale skúste mu dať šancu alebo si o ňom niečo viac prečítať. Komunita okolo bitcoinu je naozaj veľká a aj na Slovensku nájdete nejaké podujatia s jeho tematikou.