Čítate knihy? Mali by ste

Písmo: A- | A+

Aj dnes v období informatizácie, keď sme všade obklopení informačnými technológiami, má kniha svoj zmysel.

S touto modernou dobou súvisí aj vývoj knihy. Začali sme rukopisnou, dnes pokračujeme tlačenou a elektronickou podobou. Niektorí si stále nezvykli na tú poslednú. Ja sa snažím vybalancovať tlačené a elektronické, ale priznámsa, že sa mi neskutočne páči vôňa kníh, hlavne tých nových. Takisto je príjemné listovať v knihe, a nielen posúvať ju na tablete alebo čítačke. Na forme samozrejme až tak nezáleží, dôležité je, či tie knihy čítame, a aký majú pre nás význam.

Neviem čo by povedal J.A. Komenský na súčasnú múdrosť sveta, Slovenska, ale mal pravdu v tom, že: „Nemilovať knihu, znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom.“ No ja sa nechcem stať hlupákom, tak čítam knihy. Pravda je ale taká, že kedysi som ich čítal značne viac. Dnes je predsa tých povinností veľa, mnohé skvelé knihy sa sfilmovali, sfilmujú a budú sfilmované znova a znova. Posledné obdobie sa venujem do veľkej miery článkom, odborným aj menej odborným a ako bloger, okrem mojich blogov si prečítam aj blogy tých ostatných autorov.

Stalo sa, že v roku 1955 v bývalom Československu vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu marec za mesiac knihy. Iste si vieme predstaviť hlavný dôvod, a to podporu záujmu o knihy. Mateja Hrebendu si vybrali z viacerých dôvodov, narodil sa a zomrel v marci, zároveň bol šíriteľom slovenskej a českej knihy. Jeho aktivity boli v devätnástom storočí naozaj úctyhodné, rozširoval predsa knihy medzi pospolitým slovenským ľudom, a tým ich do istej miery vzdelával, ľudia získavali prehľad o verejnom dianí. O roku 1955 sa ale nedá písať takto pozitívne, všakže? Pre bývalé Československo to bolo temné obdobie.

Asi si to neuvedomujeme, ale je skvelé mať možnosť čítať knihy. Nie je to samozrejmé. Mnohí na to povedia, že skvelé je skôr mať internet. Iste, aj toto je legitímny postoj. Marec je aj mesiacom internetu. A internet tiež nie je samozrejmosť. Je to skvelý výdobytok, ale treba ho vedieť používať, filtrovať to podstatné od nepodstatného.

Je úplne jedno aký je mesiac, na internete sa vždy surfuje dobre, takisto knihy sa čítajú vždy dobre. Možno ste nejakú dostali pod stromček, a je čas si ju konečne prečítať.Vždy je dobré si obohacovať spisovnú slovnú zásobu, rozvíjať si fantáziu, tvorivosť. Že film ich tiež rozvíja? No áno, ale knihy ešte viac. Mám skúsenosť, že ponorenie sa do deja kníh je skvelým oddychom.

Čo sa týka mojich odporúčaní, podľa mňa vôbec najdôležitejšou knihou je Biblia, ale keďže každý vie, o čom to je, napíšem o iných, ktoré som si prečítal za posledné obdobie. Kniha Všetko o mojom otcovi od Hany Lasicovej nie je zlá, je to oddychové čítanie a dokresľuje život Milana Lasicu. Ale musím dodať, že ma zaujala najmenej za posledný rok. Viac ma zaujal trojdielny filozofický román Atlas pokrčil plecami od Ayn Randovej. Množstvo ľudí práve cez toto dielo pochopilo dôležitosť kapitalizmu a ekonomickej slobody. Čo sa týka filozofie autorky, v mnohom s ňou nesúhlasím. Dokonca neponúka cestu, ako sa dostať do cieľa, ktorým je spoločnosť zložená zo schopných a produktívnych ľudí, ktorí sa dokážu postarať sami o seba a nemusia sa spoliehať na opateru štátu. Napriek tomu je tu dôležitá otázka: Čo by sa stalo s ľudskou civilizáciou, ak by sa práve šikovní a tvoriví ľudia raz rozhodli štrajkovať? Keby Atlas pokrčil plecami.

Od aktuálneho víťaza Anasoft Litery Pavla Vilikovského sa mi veľmi páčil Letmý sneh, prečítaný na jedno posedenie. Je to krásny príbeh lásky podaný očarujúcim spôsobom tak, ako to vie iba majster Vilikovský. Knihu Sviatočné pozdravy od Antona Srholca som zháňal dlho. Chcel som ju darovať kadekomu pod stromček, a chcel som si ju kúpiť aj pre seba. Neviem či kníhkupectvá podcenili dopyt po nej, ale pred Vianocami už ju nebolo možné kúpiť a na dotlač sa čakalo dlho. Nevadí, oplatilo sa čakať.

Túto zbierku listov, ktoré Anton Srholec 27 rokov posiela svojim priateľom a známym pri sviatočných príležitostiach vrelo odporúčam. Z riadkov Antona Srholca cítiť pozitívnu energiu, vieru, lásku a nadčasovosť. Píše teda o tých najdôležitejších veciach, no predsa takým jednoduchým spôsobom. Neveríte? Tak si ju prečítajte.

Skryť Zatvoriť reklamu