Chcú Škóti nezávislosť?

Písmo: A- | A+

Podľa filmu Statočné srdce v 13. storočí sa Škóti na čele s Williamom Wallaceom vzbúrili proti tyranii anglického kráľa Eduarda I. Proti čomu sa búria Škóti dnes?

Keď je reč o nezávislosti, respektíve snahe o nezávislosť, vždy sú v tom aj nemalé emócie. Podľa niektorých Škótov je súčasné referendum motivované nacionalistickou nenávisťou či extrémizmom (za nezávislé Škótsko bojuje hlavne líder Škótskej národnej strany), podľa iných tu takýto rozmer nie je. Podľa niektorých bolo v kampani veľa emócií a málo skutočných odpovedí. Iní si to nemyslia. Ako to často býva, pravda bude uprostred.

Ak tu prevláda idealistická snaha o nezávislosť, samostatnosť, nech sa páči. Ak je ale toto referendum trucom, ktoré ide proti Konzervatívnej strane, tak je zle. Referendum o samostatnosti nie je novinkou, táto téma bola na stole už dlhé desaťročia. Iste dôležitým míľnikom bolo vytvorenie škótskeho parlamentu v roku 1997 (v roku 1979 v referende skúsili odsúhlasiť vlastný parlament, ale vtedy to nevyšlo). Kľúčová je Škótska národná strana.

A kľúčová je aj otázka, či prípadné samostatné Škótsko zvládne samostatnosť, či bude životaschopné. Premiér Alex Salmond, líder spomínanej strany, sa odvoláva na ložiská ropy v Severnom mori. Vidí v tom zdroj bohatstva Škótska. Otázka je, či pán Salmond rozmýšľa dlhodobo. Stavať všetko na túto kartu nie je múdre. Okrem hľadania bohatstva v prípade osamostatnenia sa bude zaujímavé sledovať výber meny. Či ostanú pri libre, alebo prejdú na euro. Argumenty sú na oboch stranách. Zaujímavé bude sledovať aj reakcie Severného Írska a Walesu.

Možnosť voliť v referende aj 16 ročných ma prekvapila a vnímam to negatívne. Spomínaný nacionalizmus sa podľa mňa prejaví práve na týchto mladších vekových kategóriách. Prekvapuje ma aj to, ako sa historická snaha o nezávislosť premieta na súčasnosť, no bez konfrontácie so súčasnosťou. Totiž mne sa zdá, že sa Škóti majú lepšie ako kedykoľvek predtým v minulosti. Alebo práve kvôli tejto skutočnosti sú dnes najbližšie k nezávislosti? A budú sa mať aspoň takto dobre aj po osamostatnení sa? Myslím si, že sa budú mať podobne ako teraz. Totiž v porovnaní so Slovenskom v roku 1992 majú Škóti systémové zmeny už zvládnuté.

Na Slovensku máme skúsenosť s osamostatnením sa a taktiež s následnou izoláciou. Aby som uviedol veci na pravú mieru, Škótska národná strana mi príde rozumnejšia ako väčšina národných strán v Európe, ale hrozba izolácie tu stále visí. No a kde je izolácia, tam nejdú obchody. Mimochodom v dôsledku osamostatnenia sa obchody pôjdu horšie aj v Británii. Briti, ktorí si doteraz veľmi nepripúšťali odtrhnutie sa Škótska možno ostanú smutní. V prípade Škótov vieme, že polovica z nich bude smutná určite.

Skryť Zatvoriť reklamu