Eurovoľby: Môj a Procházkov výber

Písmo: A- | A+

V mojom poslednom článku som napísal o svojich finalistoch v eurovoľbách. Ako tak sledujem Radoslava Procházku, sme na jednej lodi. Počas prezidentských debát totiž povedal, že by v parlamentných voľbách volil OKS, názor nezmenil, ani keď bola reč o eurovoľbách. Podľa tohoto jednou z možností pre neho bola kandidátka č. 1, takisto ako pre mňa. Zástupca OKS je teraz na spoločnej kandidátke koalície Novy, KDS a OKS. Napokon však pán Procházka podporí v eurovoľbách stranu SaS.

Dôvodov pre takéto rozhodnutie je viac a opäť je to v súlade aj s mojím postojom. Teraz samozrejme hovoríme iba o Procházkovi, nie o novovzniknutej strane Sieť. Jednak považuje osobnosti na kandidátke za zaujímavé. Neviem koho presne, ja za zaujímavých považujem Oravca, Petőcza a Sulíka. Ďalším dôvodom je program strany. Iste si spomíname na podporu SaS v prezidentských voľbách. Zároveň si myslím, že pánovi Procházkovi je program strany veľmi dôležitý a úprimne ho považuje za dobrý. Ja tiež. Ďalej na SaS je zaujímavé to, že sa spomedzi kandidujúcich subjektov najviac venuje osvete o veciach EU. A Obyčajní ľudia sa ich snažia dobehnúť. Aspoň taký je môj dojem.

Moja otázka z blogu Prezidentské voľby: Je Procházka liberálny alebo konzervatívny? je stále aktuálna. Najprv podporuje konzervatívne OKS, neskôr liberálnu SaS. Nie sú to zmätky. Ja tiež som schopný voliť jedných aj druhých, ak robia dobrú politiku. Výsledok je jasný, naše delenie politických táborov je zlé. Ako hovorí pán Sulík: „Hoci je Procházka predsedom konzervatívnej strany a SaS je liberálna, povedal im, že SaS najviac stotožňuje politiku, ktorá by sa mala robiť v Európskom parlamente."

Zdá sa teda, že Procházka má už jasno. Ja si to ešte potrebujem ujasniť. Kandidujú doterajší europoslanci, s ktorými nie som spokojný. Kandidujú mladí do 30 rokov, ktorí sú pre mňa nedôveryhodní. Pri nich nemám overené a potvrdené morálne hodnoty, skúsenosti, charakter. Zrejmé sú u nich ambície. Ale aké? Kandidujú politici, ktorí na domácej scéne neurobili nič dobré.

Je teda ťažké si nájsť vhodného kandidáta. Dokonca ani pri mojich finalistoch som nepostrehol dostatočné množstvo vyjadrení, diskusií o ambíciách a Európskej únii ako celku. Snáď sa do 24. mája ešte vyjadria.

Skryť Zatvoriť reklamu