Eurovoľby: Moja voľba

Písmo: A- | A+

V predošlom blogu som písal o relácii Správy a komentáre – Voľby do Európskeho parlamentu 2014, ktorú vysielala naša verejnoprávna televízia. Sľúbil som, že kandidátov z tejto relácie by som charakterizoval až v ďalšom blogu. Nuž, kvôli moratóriu už nestíham. Ale napíšem aspoň o mojej voľbe.

Ako som už spomínal, verejnoprávna televízia hostí skombinovala do trojíc na základe losovania pod notárskym dohľadom. A bola to chyba. Takýmto losovaním sa vytvorili veľmi nevyvážené trojice, kedy jeden bol suverénnejší a ostatní dvaja veľmi zaostávali. Cez víkend televízia TA3 to skúsila inak. Na Ekonomickej univerzite usporiadali tentoraz už naozaj diskusiu a zavolali si iba predstaviteľov tých kandidátok, ktoré budú podľa všetkého úspešnejšie. Mimochodom pri eurovoľbách na rozdiel od prezidentských sa skoro vôbec nerobia predvolebné prieskumy, takže máme málo informácií, kto sa tam dostane a kto nie. Naspäť k debate.

Bola to diskusia, lebo hostia tentoraz mohli reagovať na povedané tým druhým. A zároveň diváci na univerzite (študenti humanitných odborov) im mohli položiť otázky. Väčšinu hostí v tejto relácii som už počul v tej predošlej a všimol som si jedno. Viacerí použili úplne tie isté vety. Naučené frázy, vety, slovné zvraty, vtipy. Politici si teda dokážu dobre citovať samých seba. Podobne ako pri tej predošlej relácii, niekde stále chýbala vecnosť, konkrétne odpovede. Niektorí odbáčali od témy. Mnohí hostia nerozmýšľajú európsky, v celoeurópskom kontexte.

A teraz konečne k mojim kandidátom. Ani jeden z nich nebol v spomínaných diskusiách. Vybral som si kandidátnu listinu číslo 1, teda koalíciu Nova, Konzervatívni demokrati Slovenska, Občianska konzervatívna strana. Z tejto kandidátky by som dokázal voliť iba prvých štyroch. Sú to ľudia, ktorí ma ako tak oslovili. Líder kandidátky Jozef Kollár sa mi javí ako odborník. Čo sa týka pani Žitňanskej, v minulosti mi veľmi imponovala jej spoločná aktivita s Lipšicom a Procházkom v inak pasívnom KDH.

Krúžkovať ale budem ďalších dvoch. Keby nebol volebný systém taký aký je a mohol by som si voliť dvoch ľubovoľných ľudí z tých 333, volil by som Ondreja Dostála a Františka Šebeja. Kvôli hlúpemu systému budem voliť Ondreja Dostála a Františka Mikloška. O dôvodoch krúžkovania Ondreja Dostála som písal 6 blogov dozadu. No a Františka Mikloška kvôli jeho hodnotám – volil som ho aj v predošlých eurovoľbách. Títo traja sú páni, ktorí v politike vydržali bez toho, že by ich tá politika pokrivila. Nebolo to zrejme ľahké, no poctivú politiku nie je ľahké ustáť ani v europarlamente.

Skryť Zatvoriť reklamu