Eurovoľby: Moji finalisti

Písmo: A- | A+

Iste ste si už v poštových schránkach našli zoznam zaregistrovaných kandidátov na voľby do Európskeho parlamentu. Zrejme väčšina z nás ani nespravila z tých papierov formu brožúrky. Nie to ešte pozrieť kto kandiduje. Tak ja som sa pozrel ešte počas prezidentských volieb na stránke ministerstva vnútra a dosť ma zarazil dlhý zoznam. Ešte viac som sa pozastavil nad tým, že musím voliť politickú stranu a nemôžem si vybrať z ponuky rôznych strán tých, ktorým dôverujem.

V informáciách pre voličov nájdeme, že môžeme odovzdať hlasovací lístok bez ďalšej úpravy alebo môžeme odovzdať prednostný hlas najviac dvom kandidátom. Pevne verím, že väčšina z tých 20 percent ľudí, ktorí prídu k urnám (volebná účasť býva veľmi nízka, v  2004 - 16,96 %, v 2009 - 19,64 %), využije možnosť zakrúžkovať dvoch kandidátov. V Europarlamente budú sedieť totiž ľudia, nie strany. Oni sa už rozdelia potom do rôznych frakcií.

Tento systém ma hnevá, lebo ja osobne som našiel vhodných kandidátov na kandidátkach viacerých strán. Do môjho finále sa dostali tri kandidátne listiny: 1 - Nova, KDS, OKS, 19 - Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a napokon 21 - SaS. Podľa môjho názoru aké také osobnosti sa pozbierali práve na týchto troch kandidátkach.

Do Európskeho parlamentu sa dostane 13 Slovákov. Pravdupovediac 13 osobností by som nenašiel spomedzi stoviek kandidátov. Čo sa týka Obyčajných ľudí, dobrý pocit mám z hydroekológa Michala Kravčíka. Často a vecne sa vyjadruje k rôznym veciam verejným. Z kandidátky SaS ma oslovili hneď traja. Prezidentom Združenia podnikateľov Slovenska je Ján Oravec, a zároveň je lídrom tejto kandidátky. Čítam aj jeho stĺpčeky a mám dobrý dojem z jeho názorov. Javí sa ako skúsený človek v európskom priestore (od roku 2004 zastupuje slovenských zamestnávateľov v tripartitných rokovaniach a v Európskom hospodárskom a sociálnom výbore v Bruseli). Nepôsobí byrokraticky, je zrejmý zdravý sedliacky rozum. Na kandidátke je aj Kálmán Petőcz. Venuje sa hlavne ľudským právam. V mojich očiach je to zároveň jeden z mála, kto sa snaží odpovedať na maďarskú otázku na Slovensku s chladnou hlavou. Treťou, aj keď kontroverznou osobnosťou na kandidátke je sám predseda strany SaS, pán Sulík. Vieme o ňom dostatok informácií. Prvá vec čo mi napadla v súvislosti s jeho kandidatúrou je to, či by neurobil skôr doma na Slovensku niečo potrebné.

No a napokon z kandidátky Nova, KDS, OKS by som vyzdvihol Janu Žitňanskú, Františka Mikloška a Ondreja Dostála. Všetkých týchto ľudí som už volil aj v minulosti v rôznych voľbách. Pani Žitňanská je sympatická politička, žurnalistka. V minulosti mi veľmi imponovala jej spoločná aktivita s Lipšicom a Procházkom v inak pasívnom KDH. V správny čas odišla a bolo rozumnou voľbou prijať Lipšicovu ponuku. Je jedna z mála, na ktorú sa nemôžu vytiahnuť žiadne špinavosti. Františka Mikloška si vážim kvôli pevnému kresťanskému postoju, aj keď v prípade Bezáka to už prehnal. Zároveň je skúseným politikom bez špiny v minulosti. So sociológom, bývalým novinárom Ondrejom Dostálom som vždy sympatizoval. Je riaditeľom Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika. Okrem tohto inštitútu kvitujem spoluprácu s Nadáciou Sándora Máraiho, Inštitútom pre verejné otázky a Nadáciou Milana Šimečku.

Zo spomenutých ľudí ma ešte môžu všetci príjemne aj nepríjemne prekvapiť. Budem so záujmom sledovať ich aktivity, koniec koncov mám ešte 17 dní. Pravda je ale taká, že nedokážem presne odhadnúť, kto z nich by mohol urobiť v Europarlamente najviac dobra. Ale pokúsim sa.

Skryť Zatvoriť reklamu