Moji komunálni kandidáti v krajských mestách a hlavne v Bratislave

Písmo: A- | A+

Keďže sa už o pár hodín začína moratórium, chcel by som ešte napísať pár viet o mojom výbere kandidátov na starostov a primátorov v komunálnych voľbách, hlavne čo sa týka Bratislavy.

Poctivo som uvažoval o možných kandidátoch v krajských mestách. Ak to mám poňať geograficky z východu na západ, vyzerá to nasledovne: V Košiciach by som volil pána Rudolfa Bauera bez výčitiek svedomia – k nemu som sa dopracoval v predošlých blogoch. V Prešove by som volil Andreu Turčanovú, v Banskej Bystrici by to bol Pavol Bielik – k nemu som sa dopracoval tiež v predošlých blogoch. V Žiline by som si prial víťazstvo Martina Barčíka, v Nitre Róberta Šveca, v Trenčíne Richarda Rybníčka a v Trnave Jána Žitňanského. Musím ešte dodať, že vôbec najhorší výber je podľa mňa v Nitre.

No a teraz k Bratislave. V našom hlavnom meste žijem už 7 rokov. Nepovažujem sa za Bratislavčana v pravom zmysle, ale nie som tu ani cezpoľný. Kvôli vlastnému bývaniu a trvalému bydlisku v Bratislave venujem komunálnej politike zvláštnu pozornosť. Za starostu Ružinova budem voliť súčasného starostu Dušana Pekára. Čo sa týka primátorského kresla, je mimoriadne ťažké si vybrať spomedzi kandidátov. Stalo sa to, že Procházka po veľmi dlhých rokovaniach si vybral pani Kratochvílovú, aby zabojovala o post primátorky. Ako vieme, nakoniec ju stiahol a podporil Kňažka, ktorého predtým kritizoval. Konečne vyhral zdravý rozum a prejavil pokoru? Ťažko. Zadarmo to nebude.

Neskôr odstúpil pán Dragun, ktorý vyzval aj Nesrovnala, aby odstúpil. V tomto prípade to nebolo až také arogantné, ako keď Bašistová tlačila na Bauera. Ale predsa, nie je mi sympatické takéto apelovanie. Aj keď podľa všetkého neverejne to robil aj Kňažko. Okrem Ftáčnika, Kňažka a Nesrovnala (všetci traja sú nezávislí kandidáti) ma nezaujal ani jeden kandidát. Týchto troch „fešákov“ som videl spolu debatovať pred dvomi dňami na TA3. Spomínaná debata nemala vysokú úroveň, predsalen je to komunálna politika.

Kňažko vsádza na kultúru, ako inak. Do kariet mu hrá aj 25. výročie Nežnej revolúcie a ako herec teatrálne hovorí o boji, slobode, zodpovednosti. On tvrdí, že to nie sú frázy. Iste, bol jedným z hlavných predstaviteľov prevratu, Bratislavčania sú mu dostatočne vďační. Aj ja som mu vďačný. Vie teda o čom hovorí v súvislosti s Nežnou revolúciou. Ale pri hercovi si ako môžeme byť istý po toľkých rokoch? Sklamal a nahneval ma hlavne tým, že sa pridal k Mečiarovi a pritiahol k nemu aj mnohých ľudí. Sklamal a nahneval ma aj tým, že nepodporil Kisku do druhého kola prezidentských volieb. V pozadí mám stále pocit, že hrá nejakú hru.

Ftáčnik zdôrazňuje odvedenú prácu a kontinuitu. Kontinuita by sedela, odvedená práca je otázna. Nehospodárne nakladanie s peniazmi pri zimnej údržbe a upratovaní, doprava, parkovanie, cyklochodníky. 3 roky stagnácie a 4. rok zrazu aktivita. Peniaze sa nájdu vo volebný rok aj na prerábanie, natieranie. Že toto je normálne správanie sa, lebo to robí každý? No áno, robí to väčšina, ale normálne to nie je. A úprimne, koľkí veria jeho nezávislosti? Najviac mu vyčítam množstvo nesplnených sľubov.

Nesrovnal apeluje na skúsenosti zo zahraničia a na mladú krv (má 50 rokov – no uznajte). Zdôrazňuje to, že si kampaň platí sám. Snaží sa presvedčiť ľudí, že v týchto komunálnych voľbách predstavuje niekoho, koho predstavoval Kiska v tých prezidentských. Sčasti sa mu to asi darí. Jeho heslá na bilbordoch sú najtrápnejšie zo všetkých. Ak je Ftáčnik zodpovedný za nedotiahnuté veci v hlavnom meste, môže za to aj Nesrovnal.

Volieb sa zúčastním, ako vždy – a vyzývam aj vás. Ponuka je biedna, v podstate ako keby to bola remíza. Tešia a hnevajú ma v rovnakej miere. Ale keďže si môžem vybrať iba jedného, nakoniec to bude Milan Kňažko. Aj keď nie som s tým úplne stotožnený. Vitalitu ešte má a myslím si, že s vysokou pravdepodobnosťou by ma sklamal najmenej zo spomínaných pánov.

Skryť Zatvoriť reklamu