Síce sa župné voľby konali iba minulý víkend, a máme do tých ďalších až päť rokov, treba sa tým začať zaoberať čo najskôr. Richard Rybníček tejto téme obetoval veľa času a energie. Bola by škoda, keby sa táto práca stratila. Preto sa budem tešiť, ak nielen Veronika Remišová bude komunikovať s pánom Rybníčkom. Ale všetci, ktorých táto iniciatíva oslovila.
Pán Rybníček neuspel pravdepodobne z viacerých dôvodov. Jedného nezaujíma decentralizácia, iného samotný pán Rybníček, no a v neposlednom rade sú tu financie. Naozaj sa zdá, že forma príspevkov mnohých malých darcov na takejto úrovni ešte nefunguje. To neznamená, že nebude.
Pochádzam z chudobnejšej časti Slovenska a prechádzajúc cez mnohé regióny vidím, že sa sociálno-ekonomické rozdiely nestierajú. Verím, že spomínaná decentralizácia a zmena územného členenia by mohla pomôcť. Nie som samozrejme za bezhlavé experimentovanie, to si nemôžeme dovoliť. Ale mali by sme sa vyvíjať.
Viaceré vyspelejšie krajiny majú silnú decentralizáciu. Ak sa zistí, že Slovensku prospeje decentralizácia, posilnenie krajov a zmena volebného zákona, treba to urobiť. Zákerné na tom pre pána Rybníčka podľa mňa bolo to, že to nevyžaduje novú stranu. Veď ide o to, aby ani tie silné existujúce už neboli take silné. A tak sa dostávam k referendu. Ja viem, že Slovensko ešte nie je pripravené na takéto zmeny. A dlho nebude.
Zrušili by ste súčasné kraje? Ste za model troch krajov, teda Východoslovenský, Stredoslovenský a Západoslovenský? Ste za model 3+1, teda spomenuté tri kraje plus Bratislava? Aj keď to zaváňa zas centralizmom? Poprípade tri kraje plus Bratislava a Košice. Alebo len vyšší počet krajov? Čo sa týka počtu, v hre už bolo 16, 18 aj 22 krajov. Naše historické regióny by mali byť smerodajné? A ktoré historické členenie? Bolo ich viac.
Trochu kvízu. Oravu, Liptov, Kysuce, Spiš a Šariš pozná možno väčšina Slovenska. Viete, kde leží môj rodný Novohrad? Alebo Hont a Tekov?