O situácii na Ukrajine a o nás

Písmo: A- | A+

Práve som si vypočul tlačovú besedu na TA3. Vystupoval náš pán premiér s ministrom obrany a témou bola situácia na Ukrajine. Doteraz zrejme tá situácia nebola alarmujúca, naši lídri totiž veľmi neriešili nášho východného suseda. Po tejto tlačovej besede som ale nadobudol pocit, že situácia je vážna. Rezonovali slová ako plyn, dodávky, záväzky, účty.

Samostatná politika sa ťažko robí v tejto situácii, totiž je tu obchodná vojna. Tá vojna prebieha medzi Ruskom a Ukrajinou. Náš premiér má pravdu v tom, že nestačí, keď si sadne rokovať Slovensko, Ukrajina  a Rusko. Priznám sa, trochu sa obávam, ako to celé skončí. Som ale veľmi vďačný za momentálne ukotvenie v Európskej únii. A očakávam, že sa rokovania zúčastní naša únia v plnej paráde. Chcem sa cítiť energeticky bezpečne.

Ukrajina prestala plniť svoje zásobníky, ale snáď to nie je katastrofa, Slovensko má aj náhradné zdroje. Uvažuje sa aj o dodávke plynu Ukrajine z našej strany. Otázka je, či by Ukrajina dokázala zaplatiť, keď nedokáže platiť Rusku. A ten ich dlh sa len šplhá a šplhá. Krátko po odtrhnutí Krymu Gazprom Ukrajine zdvihol cenu plynu. Putin sa môže veselo vyhrážať. Odhliadnuc od tohto, pán premiér čaká s reverzom. Či tým chce nahrávať Rusku, neviem. Dôkazom špekulácií môže byť aj toto: Americký viceprezident Joe Biden v utorok zavolal nášmu premiérovi. Témou bola samozrejme Ukrajina a najmä slovenská pomoc susednej krajine reverzným tokom plynu. Slovensko má zásoby pre pomoc. Podľa ukrajinského ministra pre energetiku blokujeme spätný tok plynu. My sme zas vyhlásili, že Ukrajina musí splniť finančné záväzky. Šéf našej diplomacie, pán Lajčák, je momentálne v Kyjeve a rokuje. S akou víziou tam šiel? Ťažko povedať. Ale po jeho návrate budeme snáď múdrejší.

Čo je zaujímavé, Poľsko a Maďarsko už dodávajú Ukrajine plyn. Maďarsko dodáva fyzicky a v prípade Poľska plyn Ukrajinu ani neopustí. Keďže maďarský staronový premiér Viktor Orbán sa posledné obdobie viac kamaráti s Putinom, je zaujímavé sledovať jeho konanie. Rusko podkopáva skôr pomoc zahraničia pre Ukrajinu. Z tohto my vychádza, že Maďarsko podkopáva Rusko a my nie. Že by bol náš premiér s Putinom väčší kamarát, ako Orbán s Putinom?

Skryť Zatvoriť reklamu