Prezidentské voľby: Je Procházka liberálny alebo konzervatívny?

Písmo: A- | A+

Včera na tlačovej besede v Národnej rade stiahol Osuský svoju kandidatúru na prezidenta. Vzápätí sa vynoril problém. Teda ako pre koho. Pre jedného môjho kamaráta určite. SaS totiž v osobe Richarda Sulíka podporila Rada Procházku. Môj kamarát rieši teraz takýto problém: Ako je možné, že liberálna SaS podporuje konzervatívneho Procházku? Ešte lepšie povedané: Ako je možné, že konzervatívny kresťan prijíma podporu od liberálnej strany? Tento môj kamarát doteraz plánoval voliť Procházku. Po tomto „incidente" už podľa všetkého nebude. Ja ponúkam riešenie pre tento zmätok.

Pokúsim sa v skratke vysvetliť čo to je konzervatívny liberalizmus alebo ak chcete, liberálny konzervativizmus. Nechcem unavovať históriou, ale trochu musím. Začalo sa to u nás v Európe v 19. storočí. Mestská stredná vrstva v politike narážala na starobylé privilégiá kráľa a šľachty. Kráľ a šľachta totiž vlastnili pozemky. V tomto mocenskom spore sa teda vytvárali konflikty medzi týmito dvomi prúdmi. Tu je niečo zaujímavé aj pre slovenskú súčasnosť. Historicky vzaté pri konfliktoch týchto dvoch prúdov z toho ťažil socializmus. To sa už bavíme o 20. storočí a myslím, že to platí dodnes.

Niekedy po 2. svetovej vojne bol konzervativizmus potlačený, ale aj liberalizmus sa cvrkol. Prišiel vzostup socializmu. A vieme čo spôsobil. Odvrátenú stránku socializmu identifikoval asi kadekto v druhej polovici 20. storočia, ale odvahu nabral až Ronald Reagan, Margaret Thatcherová a Ján Pavol II. Neuhádnete kam patrili tieto najväčšie osobnosti 20. storočia. Prekvapenie, k liberálno-konzervatívnej novej pravici. Reč je o 80. rokoch. Oslabil sa socialistický prúd na západe, ale hlavne porazil sa Sovietsky zväz na východe. Na spomínaných troch ľuďoch sa pekne ukáže voľná definícia tohto smeru: popri slobodnom podnikaní je tu zároveň viera v tradičné kresťanské cnosti.

Ponaučenie je nasledovné. Konzervatívni a liberáli, nehádajte sa. Ak sa budete hádať, k moci príde socialista. V tomto prípade Fico. Nechcete už Fica? Prestaňte sa hádať. Keby to bolo také jednoduché, však?

Mohlo by sa to urobiť nasledovne. Treba sa opýtať, čo spája kresťanský konzervativizmus a klasický liberalizmus. Tradičné hodnoty posilňujú kapitalizmus a kde ľudia majú silné a súdržné rodiny, nie sú odkázaní na sociálne systémy. Platí to aj opačne. Viac libertariánska spoločnosť by mohla byť zároveň decentnejšou, súdržnejšou a konzervatívnejšou. Toto prijmú iba tí, podľa ktorých kapitalizmus nie je iba konzum. Najkapitalistickejšia spoločnosť v dejinách, ktorá sa najviac priblížila ideálu minimálneho štátu, viktoriánske Anglicko v 19. Storočí, bola zároveň aj spoločensky najkonzervatívnejšia.

Jaj, máme sa ešte čo učiť. Aha, a teraz to najdôležitejšie. Myslíte si, že Procházka nie je liberálne-konzervatívny? Lebo o to tu ide, aby som pomohol môjmu kamarátovi. Aby sa tam videl ten prierez so SaS, respektíve s liberálmi. Podľa mňa Procházka je práve takýto. On spája dva prúdy. Tým pádom by mohol spájať aj ľudí. A položme si ruku na srdce, nemal by prezident robiť práve toto? Treba si prečítať jeho Alfu. Mnoho vecí sa vyjasní.

Skryť Zatvoriť reklamu