Prezidentské voľby: O Radoslavovi Procházkovi

Písmo: A- | A+

Myslím si, že po dvoch volebných obdobiach Ivana Gašparoviča a skúsenostiach s ním je čas na zmenu. Je čas na čerstvý vietor. Myslím si, že v osobe Roberta Fica tento vietor nepríde. Myslím si aj to, že v osobe Radoslava Procházku by ten vietor prišiel a premenil by prezidentský úrad na aktívnu službu ľuďom. Verím, že by sa tým naozaj rozbehla ním avizovaná celková generačná, mentálna a morálna obnova verejnej služby na Slovensku. Napriek tomuto si myslím, že Rada je za prezidenta škoda. Vysvetlím prečo.

Jednak je to dané aj dôvodom, prečo ho idem voliť. Budem ho voliť, lebo on má presnú predstavu o tom, ako premeniť prezidentský úrad k lepšiemu. Pozná súčasný systém zvnútra. Som presvedčený o jeho odolnosti zvodom. Škoda ho je preto, lebo on by mal presnú predstavu aj o tom, ako lepšie riadiť štát. A to už nie je post prezidenta, ale premiéra. Myslím, že má výbavu na to, aby bol dobrým premiérom. Akonáhle som sa dopracoval v jednom z mojich predošlých článkov k mojim dvom finalistom Procházkovi a Osuskému, ostal som trochu smutný. Z toho dôvodu, lebo obidvaja títo páni by si zaslúžili čosi viac. A odvtedy ma nevie opustiť myšlienka: Bodaj by sme mali Procházku za premiéra a Osuského za prezidenta. Bola by to optimálna kombinácia. Viem si naozaj veľmi dobre predstaviť Osuského ako Gašparovičovho nástupcu. Má podobne ako Rado obrovský prehľad, chladnú, racionálnu hlavu, inteligentný humor. Je vyslovene reprezentatívny, čo tento úrad vyžaduje. Zároveň je aktívny a stále energický - dal si gumáky, obliekol montérky, oranžové tričko a vyrazil s prascami po Slovensku. Veľkým problémom je jeho nedocenenosť. Je to ale chlapík a bez ostychu odstúpil. Rado zas nie je súčasťou žiadnej strany, premiérom v blízkej budúcnosti zrejme nebude. Tým pádom moja optimálna kombinácia ostane visieť vo vzduchu. Stačilo by mi aj to, keby bol zvolený za prezidenta.

Ako som to už spomenul v predošlých článkoch, ľudia volia vo veľkej miere na základe sympatií a dôvery. Napriek tomu sa oplatí hovoriť o volebných programoch. Rozobrať všetky je na dlho, ale aspoň k Radovi. Najviac konkrétnych krokov vyplývajúcich z volebného programu má práve on, viaceré som už spomenul. Má zároveň najjasnejší program, ktorý hovorí o výkone funkcie - pravidelné hodnotenie programu vlády, zúčasťňovanie sa na zasadnutiach vlády, ako aj účasť na tvorbe rozpočtu s Radou pre rozpočtovú zodpovednosť. U neho na rozdiel od ostatných kandidátov je presah cez naše hranice jasný - zdôrazňuje ekonomickú diplomaciu. Skrz Rada zisťujeme čo všetko by mohol prezident robiť. Venoval by sa ochrane pitnej vody a pôdneho fondu. Toto by s prezidentom zrejme mnohí nespájali. Zastáva sa toho, aby v štáte dostala priama demokracia viac priestoru. Zmeny volebného systému už spracoval, napísal manifest Alfa. Keď Vás neohúri jeho program, môže zabodovať aj sympatiami. Vyčíta sa mu príliš veľké ego. Dokonca Štefan Hríb sa priznal, že nebude voliť Procházku, lebo by mu to ublížilo. Pomenoval to takto: „Ak má niekto problém s nadváhou, nerobme z neho šéfkuchára." Je to síce vtipné a so Štefanom sa veľakrát zhodnem, teraz som z neho zarmútený. Ale vrátim sa k tým sympatiám. Rado je mladý, energický, ambiciózny človek bez temnej minulosti. Kampaň vedie výborne. A ešte ďalšia veľmi sympatická vec. Všimli ste si, že ako jediný predstavil svoju manželku?

Predvolebné prieskumy veľakrát majú pochybnú výpovednú hodnotu. Rado to opakuje a to je dobre. Takže nevadí, ak zaostáva za Kiskom, stále sa môže dostať do druhého kola. Kňažko mal pravdu v tom, že sa veci ukážu diskusiami. Aj tu Rado vyhráva, v diskusiách sa mu darí najlepšie. Je to priestor na to, aby sa kandidáti ukázali v plnej kráse. Treba to len pozorne sledovať. Všimli ste si napríklad drsné diskusie na TA3? Rado to zvládol bez problémov na rozdiel od mnohých ostatných. Darmo, keď nemáte žiadnu špinavú minulosť, zároveň ste odborník, myslíte konštruktívne, hovoríte vecne s dobrým úmyslom, nedostanú vás. Prajem si, aby si ľudia už konečne všimli, že iba Rado má víziu pre túto krajinu.

Skryť Zatvoriť reklamu