Prvé dojmy z maďarských parlamentných volieb

Písmo: A- | A+

Vo včerajších maďarských parlamentných voľbách vyhral súčasný vládny blok Fidesz-KDNP. Nejedná sa o žiadne prekvapenie, každý kto trochu sledoval maďarský politický vývoj to očakával. Píšem v momente, kedy je sčítaných 98 percent hlasov a vystúpili už všetci lídri dôležitejších politických strán. Z nich sa dá zistiť všeličo. Viktor Orbán napríklad povedal toto: "Maďarsko je dnes najjednotnejším národom v Európe."

Milý Viktor, zrejme tomu naozaj veríš. Ide o to, čo sa pod tým naozaj myslí. Ďalej Orbán spomenul, že: „Dosiahli sme európsky rekord, medzi európskymi stranami máme najväčšiu podporu." Zároveň Maďarsko čaká nová éra. Tu by som Viktora opravil, éra bude staronová. Taktiež bolo povedané, že Maďarsko chce ostať v Európskej únii, ale so silnou maďarskou vládou. Ešte nespomenul spoluprácu s Ruskom, ale toľko úprimnosti nemôžeme čakať.

Pre človeka, ktorý nepozná Orbána sa môže javiť ako veľmi sympatický a charizmatický politik, dobre sa počúva. Pre porovnanie s naším premiérom, Viktor hovorí uvoľnenejšie, akoby bol viac priateľský. Taktiež je vtipnejší, očividne väčší patriot, národovec a často si privlastňuje Boha pre Maďarsko. Myslím si, že Smer aj SNS sú inšpirovaní Viktorom, ba čo viac, oni mu aj závidia.

Lídri ľavicového bloku mali slušné prejavy. Ani jeden z nich Viktorovi negratuloval. Jeden z nich, Attila Mesterházy, sformuloval dôvod ich prehry iba ako Orbánovu manipuláciu médiami. Druhý líder, Gordon Bajnai, mal pre mňa najsympatickejší prejav. Okrem spomenutého argumentu so zmanipulovanými médiami hovoril aj o ich zlyhaní. Podľa mňa správne označil za vlastné zlyhanie to, že nedokázali ponúknuť atraktívnejšiu alternatívu. Tretí líder pravice, neslávne známy Ferenc Gyurcsány, sa javil najotvorenejší. Priamo povedal voličom, že sa rozhodli zle, keď volili Orbána. Ešte spomeniem lídra ultrapravicovej strany Jobbik, Gábora Vonu. Na ňom bolo veľmi vidno sklamanie. Čakali v strane značne lepšie výsledky.

A tie sú nasledovné: Podľa predbežných výsledkov získal Viktor Orbán 45 percent hlasov. Opozičná ľavicová koalícia získala 25 percent hlasov, Jobbik 21 percent. Do parlamentu sa dostala aj strana Politika môže byť iná s piatimi percentami. Dôležitá otázka je táto: Bude mať Orbán opäť ústavnú väčšinu? Zatiaľ to nevieme, za čo môže komplikovanosť maďarského systému. Úprimne verím v jeho neúspech. Vec sa má takto: Orbánove zmeny pravidiel vytvárajú systém, ktorý mu zaisťuje výraznú a ničím neodôvodnenú výhodu oproti jej konkurentom. A ak už nemôžeme hovoriť o férových voľbách, tak nech aspoň tú ústavnú väčšinu nezíska.

Skryť Zatvoriť reklamu