Stav republiky

Písmo: A- | A+

Nášmu súčasnému prezidentovi končí druhé, a teda posledné funkčné obdobie 15. júna. V ten istý deň bude skladať prezidentský sľub jeho nástupca Andrej Kiska. Od hovorcu pána prezidenta sme sa už dozvedeli, že sa plánuje Správa o stave republiky ešte pred skončením funkčného obdobia. Takúto správu sme dostali len zriedkavo, naposledy vo februári 2009. Presný termín sľúbenej správy nevieme. A keďže som nedočkavý, ja som tak trochu tiež zhodnotil stav republiky.

Takmer týždeň po prezidentských voľbách už badať menej blogov a článkov s politickou tematikou. Je to v poriadku, museli sme si trochu oddýchnuť od toho. A ešte máme trochu času do volieb do európskeho parlamentu. Ten čas by som ja osobne využil jednak na pozorovanie výberu prezidentských poradcov, a taktiež na pozorovanie stavu republiky.

Máme dvoch víťazov prezidentských volieb. Jedným z nich je konečný víťaz Andrej Kiska a druhým Radoslav Procházka. Samozrejme kvôli skvelému výsledku. Keď sme už pri Radovi, iste vás pobaví výsledok  prieskumu verejnej mienky spoločnosti eCall Slovakia. 1503 respondentov sa pýtali na začiatku týždňa, že koho by momentálne volili v parlamentných voľbách. Výsledok je nasledovný: Smer 27,7 percenta, strana alebo hnutie Rada Procházku 15,4 percenta, KDH 5,1 percenta. Ostatní boli pod 5 percent, čiže by sa nedostali ani do parlamentu. Tieto výsledky majú nulovú výpovednú hodnotu, ale čo to vypovedá o krátkodobej eufórii. Ja garantujem, že Rado vystúpením z parlamentu stratí mediálny priestor a tých 15,4 percenta nebude mať. Aj keď by som mu to veľmi prial.

No ale naspäť k stavu republiky. Voľby ukázali, že sme trochu kyvadlová krajina. Dokážeme si zvoliť poľahky zle aj dobre. Dobre aj takých ľudí, ktorých sme tu pred 3 rokmi ani nepoznali. Táto volebná vlastnosť robí našu krajinu tak trochu zaujímavou. Badať tu ďalšiu črtu. Antisystémoví voliči a ich voľba. V minulosti sa pomocou týchto voličov dostali do parlamentu ľudia ako Sulík alebo Matovič. Minulý rok sme mali voľby do VÚC, kde môj rodný banskobystrický kraj ukázal antisystémovosť. Činnosť župana sa začala tým, že Kotleba zrušil 5 percentnú finančnú spoluúčasť kraja v eurofondoch pre stredné školy. No nech sa páči, výsledok je zaslúžený. Antisystémovosť sa prejavila aj podporou Heleny Mezenskej v prezidentských voľbách. Mal som obavu, že podobnou rétorikou ako Matovič sa bude stavať do pozície antisystémového a antipolitického kandidáta aj Andrej Kiska. Nestalo sa to a som veľmi rád.

Keďže maďarský kandidát Gyula Bárdos vypadol v prvom kole prezidentských volieb, v druhom kole Maďari nemali svojho favorita. Napriek tomu prišlo viac slovenských Maďarov k urnám ako v prvom kole. Maďari teda nevolia automaticky len Maďarov. To je tiež stav na Slovensku.

Výsledok nášho premiéra v prezidentských voľbách je podľa mnohých debaklom. Toto je trochu diskutabilné. Získal štandardných 40 percent. Netrúfam si povedať, či kandidoval na prezidenta zo psychologických alebo z mocenských dôvodov. V prípade psychologických dôvodov je 40 percentná podpora asi naozaj osobným debaklom. Inak nie, je to štandard. Dôležité je čosi iné. Ak ho tá prehra veľmi bolí, môže sa začať správať trochu ako český prezident Zeman. Pomstychtivo. Bude zaujímavé sledovať, čo sa udeje v najbližších týždňoch.

Skryť Zatvoriť reklamu