Veľkovýrobcovia tepla a poslanci nás zdierajú I.

Písmo: A- | A+

Výpalné poslancov spáchané na voličoch, zdieranie. Nijak inak sa nedá nazvať novela zákona č. 100/2014 Z.z. o tepelnej energetike.

Platnosť nadobudla dňom 1. mája 2014. Síce som už písal o nej, ale je šialene dôležité si tu pripomenúť isté skutočnosti. Už len preto, lebo bola veľmi nenápadná. Lobovanie funguje aj na Slovensku a všetko nasvedčuje tomu, že veľkovýrobcovia a dodávatelia tepla a teplej vody po mnohých rokoch konečne našli politickú podporu na to, aby si presadili túto nezmyselnú novelu. Dôvodom je chamtivosť. Cítia sa ohrození klesajúcimi ziskami. Bytové domy chcú šetriť. Toto šetrenie sa dosahuje jednak zateplením objektov, výmenou okien, hydraul. vyregulovaním a výrobou tepla inštalovaním vlastných kotolní. Lobovanie výrobcov a dodávateľov je teda z istého nemorálneho hľadiska logické, no z akéhokoľvek iného veľmi zlé.

Novela nezohľadňuje záujmy bežných spotrebiteľov, ale len veľkovýrobcov a distribútorov tepla. Zasahuje do našich občianskych a vlastníckych práv, vytvára nezmyselné náklady pre vlastníkov bytov a tendenčne chráni podnikateľské subjekty vo výrobe tepla. Porušuje sa tu ústava SR. A ako to často býva, ustanovenia sa najviac dotknú prevažne skupiny sociálne slabších obyvateľov. Moje tvrdenie podporujú rôzne dokumenty, ako napríklad štúdia protimonopolného úradu alebo smernica EU, ale hlavne sedliacky rozum.

Situácia je zlá. V konečnom dôsledku zaplatíme viac za teplo a teplú vodu. Zavádza sa povinný odber tepla od centrálneho dodávateľa (aj keď by sme reálne spotrebovali menej, štát nás donúti zaplatiť viac). Riešenie vecných bremien na energetické rozvody, ktoré sú umiestnené na našom majetku je odteraz riešené v neprospech nás vlastníkov. Každý, kto má vlastnú kotolňu musí za vlastné peniaze a pod hrozbou sankcií opakovane vypĺňať a odosielať novo zavedené hlásenia štátu takmer tak, akoby sme podnikali v oblasti tepelného hospodárstva.

Zmluvný vzťah pre odber tepla je teraz jednostranný a takmer nevypovedateľný (čo je výhodné pre výrobcu tepla a vytvára monopol). Štát nás núti namontovať novú drahú techniku na meranie spotreby tepla a teplej vody na naše náklady a pod hrozbou sankcií. Dodávateľ tepla sa zákonom stal účastníkom stavebného konania. Ak sa vlastníci rozhodnú zmeniť dodávateľa tepla, bude môcť pôvodný dodávateľ zablokovať celý tento proces. Vlastníci domových kotolní, ktorí majú sami eminentný záujem platiť čo najmenej, musia navyše platiť cudzej firme za overovanie hospodárnosti vlastnej kotolne a monitoring.

Asi nemusím ani pripomínať, že pripomienky dotknutých, ktorí teplo odoberajú, neboli zohľadnené. Prebehlo neobjektívne a neúplné pripomienkové konanie. Podľa všetkého je návrh šitý na mieru výrobcom a dodávateľom tepla. Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku zorganizovalo celoslovenskú petíciu. Ja len dúfam, že väčšina mojich čitateľov o nej vie. S odstupom času sa vykryštalizovali aj poslanci parlamentu, respektíve ich postoj k tejto situácii. Petičný výbor totiž oslovil všetkých poslancov, no zareagovali iba kluby OĽANO a SaS. Predložili trikrát paragrafové zmeny do parlamentu, z ktorých dve napokon hlasovaním neprešli a o tretej sa bude rokovať na budúci týždeň. Petícia je celkom určite namieste.

Zdieľajte prosím tento článok na facebooku, podporte ho na Vybrali SME a cez označenie Zvýšte karmu pod textom. Prispieva to k čítanosti a tým aj informovanosti širokej verejnosti. Ďakujem.

Skryť Zatvoriť reklamu