Veľkovýrobcovia tepla a poslanci nás zdierajú III.

Písmo: A- | A+

Bývam v bytovom dome a chcem mať možnosť postaviť si vlastnú kotolňu. Ak si myslím, že je pre mňa výhodnejšia, nech mi dovolia ísť do toho. Momentálne takúto možnosť nemám.

Žijeme v krajine, kde podľa ministerstva hospodárstva je celkom určite v poriadku, že sa centrálni dodávatelia vyjadrujú k prípadnému odpájaniu od nich samotných. Je to číry nezmysel. Isteže centrálni dodávatelia budú vždy proti odpájaniu a budú argumentovať nárastom cien, ktorý pocítia odberatelia, ktorí sa neodpojili zo systému. A vraj sa to odpájanie môže až ak nafúknuť, že sa ohrozí udržateľnosť zásobovania tepla. Znižovanie cien centrálnych dodávateľov vôbec nenapadlo.

Viaceré bytové domy uvažovali pred novelizáciou zákona nad vlastnou kotolňou. Horšie na tom sú tí, ktorí doteraz uvažujú. Vlastníci bytov majú naštartované projekty výstavby kotlov, lenže novelizácia ich zastavila. Za zmienku stoja aj už zaplatené poplatky za odpojenie.

Na stanovisku centrálnych dodávateľov záleží preto, lebo sa po novom stali účastníkmi konania. Stavebné úrady povolenie jednoducho pozastavia. Vo svetle toho, že kotolňou môže bytová jednotka ušetriť stovky eur ročne, je situácia veľmi zlá. Bytové domy s viacročnou skúsenosťou to potvrdia. Centrálni dodávatelia to samozrejme popierajú.

Nechajme sa prekvapiť, či je podľa Ústavného súdu táto novela v súlade s našou Ústavou. Opoziční poslanci totiž napadli novelu zákona o tepelnej energetike na Ústavnom súde. Nech už to dopadne s ústavnosťou akokoľvek (podľa mňa je novela protiústavná), ak moje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov nechce odoberať teplo od centrálneho dodávateľa, prečo by nám mal mať právo centrálny dodávateľ brániť vybudovať a prevádzkovať si vlastnú kotolňu? Okrem Ústavného súdu by sa na to mal pozrieť aj Protimonopolný úrad. 

Ako som to spomínal v predošlom blogu, petičný výbor oslovil všetkých poslancov, no zareagovali iba kluby OĽANO a SaS. Jozef Viskupič a Lucia Nicholsonová pripravili akútne zmeny zákona, ktoré by súčasný stav mali zjemniť. Táto aktivita je veľmi vítaná, keďže ministerstvo hospodárstva žiadne zmeny nechystá.

Keďže som od začiatku nesúhlasil so súčasným problematickým stavom, snažil som sa viesť v tomto smere dialóg, prezentovať názor mnohých občanov, zbierať petičné podpisy a propagovať petíciu. Chcem aby ste vedeli, že sa spolu pozbieralo približne 12 000 podpisov, ktorými oslovujeme nášho prezidenta. Petíciu odovzdávame dňa 17.06.2015 v prezidentskej kancelárii. Zraz účastníkov je o 13:45 – 14:00 na Hodžovom nám. č. 1 v Bratislave. Odtiaľ sa chystá sprievod, respektíve protestný pochod k budove Národnej rady Slovenskej republiky. Oslovíme poslancov a požiadame o nápravu v tejto veci.

Prosím Vás o podporu a účasť na proteste!

Zdieľajte prosím tento článok na facebooku, podporte ho na Vybrali SME a cez označenie Zvýšte karmu pod textom. Prispieva to k čítanosti a tým aj informovanosti širokej verejnosti. Ďakujem.

Skryť Zatvoriť reklamu