Ďakujem za Československo!

Písmo: A- | A+

Presne pred dvomi mesiacmi v blogu o vysporiadaní sa s našou históriou som písal o troch sviatkoch. V tejto línii je nutné pokračovať aj dnes ohľadom Prvej československej republiky.

Deň Svätého Štefana v Maďarsku nás netrápi, vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa a výročie Slovenského národného povstania si aspoň pripomíname. No a je tu Prvá československá republika. Čo s ňou? Ako ju uchopiť? Každý rok niektorí novinári riešia, či by to nemalo byť sviatkom. Alebo aspoň pamätným dňom. Rok prejde a na Slovensku nič nové.

Problém je v tom, že to riešia iba novinári. Mala by to riešiť elita. Zrejme pán premiér (elita?) nemá čas na takéto banality a vieme, že on uznáva sviatky iného druhu. Napoviem, cirkevné to nie sú. Od doterajších prezidentov som už ani neočakával aktivitu, ale od pána Kisku už áno. Ohľadom 28. októbra zatiaľ žiadnu nevyvinul. Dám mu ešte rok. No budem smutný, ak nechá aj ten ďalší 28. október iba na historikov.

Neviem ako vy, ja by som tento deň ako sviatok ustanovil. Podľa údajov z relácie Večera s Havranom až 64 percent opýtaných rozmýšľajú podobne. (Mimochodom opýtali sa ľudí aj na dojmy z rozdelenia Československa. Prakticky tam bola remíza). Vysvetlenie je pre mňa jednoduché. Počas obdobia od roku 1918 dozrela slovenská inteligencia. Obrovská vec. Rozvíjalo sa školstvo a priemysel. Iste dnes naša „elita“ toto obdobie interpretuje ako čas krivdy až útlaku. Vážená „elita,“ ste mimo. Ja by som to ešte vystupňoval. Keby v roku 1918 nebolo vzniklo Československo, dnes s vysokou pravdepodobnosťou nemáme samostatné Slovensko.

Na stránke .týždňa sa objavilo video, kde sa prevažne mladých ľudí pýtali, čo si pripomíname 28. októbra. Väčšina z nich to nevedela. Dalo sa to čakať. No nie je to len ich vina. Zároveň takáto nevedomosť sa netýka iba tohto dňa, mnohé sviatky sú pre mladých neznáme. A nielen pre mladých. Je tu ale kus schizofrénie. Totiž napriek tomuto zdanlivému nezáujmu mladých aj starých zaujíma minulosť, svet okolo seba. Tento nezáujem je teda naozaj zdanlivý, chyba je v tom, že sa tu na Slovensku nepestujú tradície.

Česi vnímajú 28. október oveľa intenzívnejšie. Otázka je, ako to vníma česká mládež. Možno až tak intenzívne nie. Dokonca tam pozorujem zvláštny jav. Na rozdiel od nás (Uhorsko nevnímame ako vlastnú históriu) majú Česi bohatú históriu. Keď sa im nepáči 20. storočie, môžu si pokojne oslavovať predošlé storočia. No nie je tento stredoeurópsky priestor zaujímavým miestom pre život?

Skryť Zatvoriť reklamu