Konšpiračné teórie I.

Písmo: A- | A+

Umelec Tibor Eliot Rostas rozbieha úspešné projekty, infikuje nimi mnohých a niektorých aj irituje. Najznámejší slovenský konšpirátor irituje napríklad Martina Mojžiša a mňa. Prial by som si také vedomosti ako má pán Mojžiš - aj ja by som polemizoval s Rostasom v otázke pádu dvojičiek na patričnej úrovni ako to robí on. Budem skromnejší a vyberiem si o niečo jednoduchšiu konšpiračnú teóriu.

namesiaci.jpgMyslím si, že aspoň zopár nadšencov filmu Forrest Gump si spomenie na scénu, keď zranení vojaci na oddelení vojenskej nemocnice sledujú Forresta, ako si sám hrá stolný tenis, namiesto toho, aby sledovali pristávanie na mesiaci. Let Apollo 11 bol piatym pilotovaným letom programu Apollo a prvým, ktorého posádka pristála na Mesiaci. Podľa odhadu, viac ako 600 miliónov televíznych divákov na celom svete sledovalo tento historický let. Bolo to po prvýkrát, keď sa človek dostal na iné prirodzené kozmické teleso ako na Zem.  Let uskutočnila trojčlenná posádka, veliteľ Neil Armstrong, pilot veliteľského modulu Michael Collins a pilot lunárneho modulu Buzz Aldrin.

Podľa jednej teórie ide o kompletný podvod - údajne celý program pristátí na Mesiaci bol sfalšovaný a že všetky zábery, ktoré to dokazujú, boli nafotené v supertajnom štúdiu na zemi. Vraj technológia na vyslanie človeka na Mesiac nebola dostatočne vyvinutá a/alebo Van Allenove pásy žiarenia znemožňovali let na Mesiac. Podľa ďalšej teórie ide o čiastočný podvod - pristátie bez posádky. Tento argument sa zameriava na to, že NASA vyslala robotické misie, pretože úrovne žiarenia vo vesmíre by boli smrteľné pre človeka. Iný variant je, že NASA a jej zmluvné strany sa rýchlo nezotavili z nešťastia Apollo 1 a tak všetky ostatné misie Apollo boli sfalšované, pričom Apollo 14 alebo 15 bola prvá automatická misia.

Protiargumenty tvrdia, že Sovieti boli ticho - druhá veľmoc, s porovnateľne rozvinutým kozmickým programom a viac než dostatočným technickým vybavením, Sovietsky Zväz, nikdy nevzniesol žiadne námietky, ani nevyslovila pochybnosti o tomto úspechu. Taktiež americká sonda Lunar Reconnaissance Orbiter snímkovala v roku 2009 miesta pristátí všetkých misií Appollo. Na snímkach je možné rozoznať opustené pristávacie stupne lunárnych modulov, niektoré vedecké zariadenia rozmiestnené v okolí miest pristátia i stopy po pohybe astronautov a ich lunárnych vozítok.

Zástancovia konšpiračných teórií najčastejšie na základe jednej fotky  poukazujú na osem problémov. Pre nich sú to absolútne dôkazy toho, že žiadne pristátie sa nekonalo. Skúsme teda si posvietiť na týchto osem tvrdení.

1.      Nočná obloha, kde nie sú viditeľné hviezdy - na tmavej oblohe by mali byť viditeľné hviezdy.

2.      Zástava plápolá akoby vo vetre - na mesiaci nie je atmosféra, vlajka sa nemôže trepotať.

3.      Prach - nemôže tam byť žiadny prach, lebo keď modul pristával, prach musel odfúknuť.

4.      Stopy vo vlhkom piesku - na mesiaci nemôže byť vlhko.

5.      Tiene na fotke nie sú rovnobežné - máme jeden zdroj svetla (nízko postavené slnko), takže tiene majú byť rovnobežné.

6.      V tieňoch vidíme časti modulu - v plnom tieni, by malo byť všetko dokonale tmavé.

7.      Fotky z mesiaca sú vo výbornej kvalite, dokonca aj kompozične - ťažko uveriť, že sa urobili len samé dobré fotky.

8.      Fotoaparát - na mesiaci je 200 stupňov Celzia, a to by fotoaparát nevydržal.

A teraz prichádza zdravý rozum:

1.      Hviezdy na tej oblohe v skutočnosti sú, ale je tam silné slnečné svetlo. Expozícia je urobená na toto silné svetlo, a preto sa hviezdy v pozadí neobjavia. Je to podobné, ako keď v noci fotografujeme hviezdne nebo, ale stojíme pod pouličnou lampou.

2.      Vlajka sa netrepoce, záber je statický. Vodorovné teleskopické rameno sa nepodarilo dobre vysunúť, a to vytvorilo opisovaný dojem. Pre kontrolu, na všetkých fotkách je pokrčená úplne rovnako. A samozrejme, keby tam ten vietor už fúkal, zrejme by sme videli aj rozfúkaný prach.

3.      Pristávajúci modul nemohol odfúknuť žiadny prach, lebo na mesiaci nemáme vzduch. Modul iba zvíril prach tesne pod sebou, ale ďalej sa nemohol prenášať, lebo prenášať by ho mohol vzduch. Ten tam ale nie je.

4.      Stopy nevznikajú len vo vlhkom prachu, ale aj v suchom. Na mesiaci zhodou okolností máme práve taký prach, že aj keď nie je vlhký, stopy tam vznikajú.

5.      Zdanlivo nerovnobežné tiene sa dajú vysvetliť nerovnosťami terénu. Tiene sú teda rovnobežné.

6.      Na mesiac dopadá slnečné žiarenie, ono sa ale odráža. Jediným zdrojom svetla je síce slnko, ale máme tam aj odrazy od okolitej krajiny. Preto vidno časti modulu v tieni.

7.      Posádka bola školená na fotografovanie poctivo, bola to jedna z najdôležitejších úloh. Kompozície sú preto dobré, lebo sú vybraté, fotky sú orezané. V súvislosti s mesiacom sa robilo okolo 30 000 fotografií, z ktorých NASA ukazuje pochopiteľne iba tie najlepšie.

8.      Na mesiaci máme vákuum. Takže sa posádka nepohybovala v 200 stupňov teplom vzduchu. Kamene na mesiaci dosiahnu niekedy spomínanú teplotu, ale vzduch nie. Okrem toho treba spomenúť, že podobne ako posádka, aj fotoaparát je chránený od priameho žiarenia.

Ani po vypočutí si rôznych stanovísk si to zástancovia konšpirácií nemusia rozmyslieť. Ľudia sú v hľadaní odôvodnení  dosť vynaliezaví, hlavne v prípade, keď si nechcú svoje svedomie zaťažiť. Ja osobne neverím konšpiračným teóriám, pokladám ich za nezmysel. Aj keď si musím priznať, hra na námietky a proti námietky môže byť zábavná, podobne ako v našom prípade. Tak si to vyskúšame nabudúce aj na inej konšpiračnej polemike.

Skryť Zatvoriť reklamu