Plytký postoj médií a politikov k referendu

Písmo: A- | A+

Teraz už môžem bez výčitiek svedomia vyhlásiť, že politici a médiá nezvládli toto referendum.

Médiá mali vytvoriť seriózny priestor pre diskusiu a medzi inými, politici a odborná verejnosť mala diskutovať. Nanešťastie sme boli svedkami iba plytkých pokusov. Čo sa týka médií, okrem časopisu .týždeň to nezvládol nikto.Čo sa zas týka verejne činné osoby, mimoriadne sklamaný som z našej ombudsmanky.

Postoj politikov a politických strán je relatívne vyrovnaný, otázka je, nakoľko to myslia úprimne. Mám pocit, ako keby bola polarizácia priživovaná prevažne vyhláseniami o polarizácii. V tomto bol pán Miškov jeden z najaktívnejších. Zároveň má agresívnu kampaň proti referendu. SKOK je nová strana, treba sa zviditeľniť, všakže.

KDH asi nikoho neprekvapilo svojím odporúčaním zúčastniť sa. To isté odporúča SNS a SMK-MKP. Zanikajúce SDKÚ-DS opäť nemastne-neslane akceptuje aj účasť aj neúčasť. Zaujímavé sú aj prípady, keď predseda strany sa zúčastní, podpredseda nie. Je to tak v Sieti alebo Most-Híd. Tieto strany sú opatrné, očividne nechcú odradiť ani jedného voliča. OľaNO tiež nie je jednotné, ale oni nie sú jednotní snáď v ničom. 

Skúsim iba v skratke načrtnúť rozdiel medzi týmto a tým predošlým referendom na dvoch politických stranách. Teraz SaS odporúča nezúčastniť sa, náš premiér odporúča ísť na referendum. Pán Fico tvrdí, že „je to aktivita, na ktorej by sa mali občania zúčastniť.“ Pánovi premiérovi to neverím. Predošlé referendum bolo z dielne SaS, taká snaha zviditeľniť sa. SMER odporúčal nezúčastniť sa. Takéto správanie sa príznačné aj pre SaS. Chystajúc sa na vlastné referendum tvrdil, že sa vždy treba snažiť o úspešné referendum.

Je to strana NOVA, ktorá ma najviac oslovila, samozrejme hlavne pán Lipšic. Ich uznesenie s odporúčaním zúčastniť sa a apelom na kultivovanú diskusiu je podľa mňa veľmi žiadaná. Od verejne činných osôb očakávam aj priznanie, ako budú hlasovať. Zo strán iba KDH odporúča hlasovať áno na všetky tri otázky. Z jednotlivých politikov sa takto jasne vyjadril aj Branislav Škripek, Miroslav Mikolášik a Anna Záborská.

Veľmi sa mi páčilo aj vyjadrenie Józsefa Nagya, europoslanca za MOST-HÍD, keďpotvrdil svoju účasť na referende, označil otázky za nezhoršujúce postavenie ani neznižujúce nikoho práva a zároveň dodal, že „to posunie politiku rodiny do popredia a dúfam, že neostaneme len pri slovách.“ Nepochopte ma zle, ja nepotrebujem usmernenie od politikov. Lenže cez ich postoje aj voči referendu spoznávame ich povahu. Je to veľmi dôležité.

Skryť Zatvoriť reklamu