Zbytočná prvá svetová vojna

Písmo: A- | A+

Ja neviem či Viktor Orbán vie o čom hovorí, alebo len blúzni. Ale povedal niečo také, že globálna kríza z roku 2008 priniesla rovnako významné zmeny, ako prvá a druhá svetová vojna a pád komunizmu.

Nesúhlasím, určite to tak nie je. Ale kvôli nemu som si aspoň spomenul na dnešné 100. výročie vypuknutia 1. svetovej vojny. Máte radi históriu? Ak aspoň trochu, iste uznáte, že svetové vojny patria medzi veľmi dôležité a určujúce kapitoly v našich slovenských, stredoeurópskych, európskych a celosvetových dejinách. Táto tematika sa spracúva neustále. Napríklad včera v Spojených štátoch odvysielali pilotný diel seriálu Manhattan. Ako napovedá názov, budú tam riešiť tajný vojenský vedecký projekt, ktorého cieľom bolo vytvorenie atómovej bomby.

Táto 1. svetová vojna trvala viac ako 4 roky. Za ten čas sa udialo ohromné množstvo vecí. Žiadny z vojakov, ktorí v 1. svetovej vojne bojovali, už nie je nažive, nikto z tej doby mi neporozprával žiadny príbeh, žiadnu príhodu. A tak sa musím pozrieť na to obdobie trochu akademicky cez učebnice, knihy, dokumentárne a hrané filmy.

Akademicky mnohí tvrdia, že mier je prestávka medzi vojnami. Hlúposť. Je to naopak. Vojna je prestávka medzi mierovými obdobiami. Mier a sloboda majú zmysel. Na druhej strane smrť, hlad, genocída, boj, konflikt, utrpenie, otroctvo a zabíjanie nevinných nemá. Táto vojna nebola o žiadnych zásadných otázkach spravodlivosti a v dôsledku zničila vieru ľudí v spravodlivosť civilizácie. 4 roky sa nezmyselne mládež vybíjala v zákopoch a za ten čas sa hranica zákopov vôbec neposunula.

Čítali ste knihu Na západe nič nové od Remarqua? Paul Bäumer a jeho príbehy. Je to sila. Zo začiatku sa ľudia tešili z vojny, atmosféra bola nacionalistická vo všetkých hlavných mestách európskych mocností, ale veľmi rýchlo sa sklamali. Bola to vojna statická, zákopová a to je na psychiku vojakov ťažký oriešok. Rozsah pustošenia v tejto vojne prerástol dopredu stanovené ciele. Začalo sa to chápať ako vojna za skončenie všetkých vojen, vojna za demokraciu. Za demokraciu! A dnes si ceníme tú našu demokraciu? Úprimne.

Hlavne svetové vojny treba pripomínať v prvom rade deťom a mladým, aby si uvedomovali hrozby. Vojenské cintoríny tu nemáme zo srandy. Ani koncentračný tábor. Nezabudnime čo prežívali naši predkovia.

Skryť Zatvoriť reklamu