Mesiac bude mať vlastný čas

Mesiac bude mať svoje časové pásmo resp. svoj vlastný čas.

Mesiac bude mať vlastný čas
Americká kozmická loď Orion na lunárnej orbite (simulácia). (Zdroj: NASA)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dôvodom pre zavedenie času špecifického pre Mesiac - "Lunar Time Coordinated" (LTC) je plánovaný nárast robotických ale aj pilotovaných misií k Mesiacu a na jeho povrch v najbližších rokoch. Nadchádzajúca trvalá prítomnosť na mesačnom povrchu si tiež bude vyžadovať samostatný nezávislý časový systém, ktorý bude súvisieť s časovým systémom Zeme (UTC), ktorý však súčasne nebude na pozemskom čase závislý.

LTC teda nebude závisieť od pozemského časového systému, ale bude s ním samozrejme v úzkom prepojení tak, aby bolo možné presne stanoviť čas na danom mieste na povrchu Mesiaca a jednoducho ho prepočítať na čas na Zemi na požadovanom mieste - teda bude s pozemským časom súvisieť na základe matematického prepočtu. Tento časový systém bude tiež prepojený s budúcim plánovaným časovým systémom pre iné planetárne telesá v Slnečnej sústave a poslúži na lepšiu a presnejšiu koordináciu v rámci medziplanetárnych misií - taktiež robotických, ale aj potenciálne pilotovaných.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Americká kozmická loď Orion na lunárnej orbite (simulácia).
Americká kozmická loď Orion na lunárnej orbite (simulácia). (zdroj: NASA)

Keď sa pozrieme na súčasný spôsob merania času na Mesiaci tak po dôkladnej analýze zistíme, že meranie času rovnako ako na Zemi nie je v gravitačných a planetárnych podmienkach Mesiaca presné - hodiny na Mesiaci budú strácať 58,7 mikrosekúnd za deň. To môže v budúcnosti spôsobiť značné problémy. Napríklad – keď vezmeme do úvahy obrovské dátové prenosy, navigáciu, precízne určovanie polohy, topografiu, koordináciu misií a podobne. Nový lunárny program NASA (Artemis), lunárne programy iných krajín (napr. Čína), nárast robotických misií súkromných spoločností a iných inštitúcií si bude najmä v dnešnom digitálnom svete vyžadovať oveľa presnejšie meranie času na Mesiaci. V porovnaní s programom NASA Apollo, tentokrát už totiž nepôjde o "dobytie" Mesiaca, ale o trvalú prítomnosť ľudí na jeho povrchu a na jeho orbite (nová vesmírna stanica NASA Lunar Gateway, orbitujúca Mesiac).

SkryťVypnúť reklamu

Riešenie tohto problému a návrh na vytvorenie LTC bude riadiť NASA v úzkej spolupráci s ďalšími americkými federálnymi agentúrami, výskumnými centrami a medzinárodnými inštitúciami. Požadovaný dátum začiatku prevádzky časového systému LTC pre Mesiac bol stanovený na koniec roka 2026.

Pôvodný text tohto článku v angličtine nájdete aj na mojom osobnom webe.

Jozef Kozár

Jozef Kozár

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  76x

Venujem sa planetárnemu výskumu a technológiám v rámci robotických misií k Marsu (MER, MSL, Mars 2020 Perseverance). Som autorom deviatich kníh, najnovšia vyšla v roku 2023 v USA a komplexne zahŕňa môj výskumný projekt satelitného navigačného systému pre Mars. Mám rád prírodu a more. Žijem a pôsobím mimo Slovenska, zatiaľ. Alma-mater: TUKE, Caltech. Viac mojich článkov nájdete aj na WWW.JOZEFKOZAR.COM Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu