Island; o čom média mlčia

Písmo: A- | A+

Podstatná správa: Banášová priznáva: S Modrovským to bolo najkrajšie! Áno. Toto je skutočne podstatné. Čo sa dialo a deje na Islande? V poslednom roku masívne protesty doslova zvrhli vládu. Následne si ľudia vydobyli v uliciach referendum, v ktorom odmietli splácať dlhy bánk. Z krajiny masívne utekali bankári a finančníci, niektorí boli zatknutí a vypočúvaní, bývalému premiérovi hrozí 2 ročné väzenie. Momentálne sa na Islande prepisuje ústava... Nič ste o tom nepočuli? Myslel som si, že časy kedy nám vládli súdruhovia a v médiách bola cenzúra sú dávno preč. Zrejme je to omyl...

 

Island bol pred krízou vyspelou krajinou, so sociálnymi istotami. Po privatizácií troch najväčších islandských bánk a zavedeniu deregulácie bankovníctva, tieto 3 banky rozpožičali až 120 miliárd dolárov, čo je 10 násobok islandského HDP. Vznikla obrovská bublina a mnoho finančných magnátov zbohatlo. Medzi nimi aj milionár Jon Johannesson, ktorý si požičiaval od banky a skupoval londýnske obchody. Okrem iného si doprial vlastné, pruhované súkromné lietadlo a jachtu za 40 mil. dolárov.

Po zrútení islandských bánk v roku 2008 prišli ľudia o úspory a nezamestnanosť bola trojnásobne väčšia ako pred krízou. Konzervatívna vláda mala za úlohu vyčleniť zo štátneho rozpočtu, teda z peňazí daňových poplatníkov, peniaze na splatenie dlhov. Občania tak mali niesť zodpovednosť za skrachovanú banku Icesave a zaviazať sa splácaním dlhu vo výške 4 miliardy dolárov na 15 rokov s úrokom 5,5%. To väčšina ľudí odmietala a vyšli do ulíc.

Po masívnych protestoch bola vláda zosadená. Nová vláda začala rôzne rokovania, no ľudia sa dožadovali referenda. Opäť začali masívne protesty a nakoniec sa referendum konalo. 93% ľudí odmietlo splácať dlhy banky z peňazí daňových poplatníkov. V druhom referende bolo proti už len 57,7%, lebo vláda vyjednala lepšie podmienky.

V máji tohto roku bolo vznesené obvinenie voči bývalému premiérovi Geiru Haardeovi, za neposkytnutie adekvátnych krokov na záchranu hospodárstva krajiny. Hrozí mu 2 ročné väzenie. Po kríze bolo obvinených aj zopár bankárov, no väčšina už utiekla z krajiny.

Momentálne Island pracuje na novej ústave. Na Islande dokonca funguje On line demokracia! Návrh novej islandskej ústavy je vyvesený na sociálnej sieti, pričom občania píšu svoje postrehy. Vláda prisľúbila, že bude dokument podľa názorov občanov aj korigovať. Tomu hovorím skutočná demokracia.

Poviete si, že toto sú dosť podstatné informácie, no všetky média o týchto veciach zaryto mlčali a mlčia. Na Islande takmer pred rokom doslova prebehla revolúcia a nikto o tom nič nehovorí? To mi príde strašne čudné a naskytá sa otázka prečo? Existuje reálna hrozba, že Island by nasledovalo viacero krajín a stal by sa silnou motiváciou odporu voči zlým sociálnym podmienkam. Čo sa v podstate stalo v Španielsku... V čase ekonomických problémov aké Európa má, v časoch záchrany európskych bánk z našich peňazí, by bola informácia o islandskom úspešnom vzdorovaní voči bankám neprípustná! Ľudia pri moci si to veľmi dobre uvedomujú. Ako to nazvať? Je to cenzúra? Neodvážim sa odpovedať. V každom prípade som už dávno stratil dôveru v objektívnosť médií...

Aj napriek ignorácií médií, napätie, protesty a štrajky v Európe sú na vzostupnom trende. Lekári, učitelia a mnohí iní sa postupne aktivizujú aj na Slovensku. Mali by sme vyjsť do ulíc a bojovať za svoje práva a slobody. Chcem skutočnú demokraciu! Úlohou skutočnej a neskorumpovanej demokracie je hájiť záujmy ľudí a predkladať riešenia, ktoré budú vyhovovať väčšine a nie len hŕstke korporátnych magnátov a bankárom.

Prikladám video z protestoch na Islande pred budovou parlamentu takmer z pred roka. Toto video videlo "až" 2000 ľudí... V TV som to nevidel... Samozrejme, že tieto správy zachytilo zopár médií a šírili sa aj na nejakých serveroch. Chcem sa len spýtať jedinú vec: Nemyslíte si, že v čase finančnej krízy, krachu Grécka a iných krajín, v časoch o rozhodovaní Eurovalu, by mali mať správy o ekonomických problémoch a protestoch na Islande vyššiu prioritu ako napr. Banášovej nos, alebo Mázikovej prsia? (osobne nemám nič proti Banášovej, Modrovskému ani Mázikovej... ) 

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu