Elona Muska som pokladal za vizionára a inovátora. Aspoň keď začínal. Self-made man s miernou formou autizmu, bez empatie k okoliu, zato zrejme s primiešanou genialitou.
Musk mal tak vždy bližšie k zeleným formám energie a ekológií. Alebo je to klam? Tesne pred krachom sa vraj Musk musel rozhodnúť, či obetuje spoločnosť Space X alebo Teslu. Neobetoval nič a povedal vtedy: „To by bola voda na mlyn tým čo hovoria: elektromobily nefungujú a nikdy sa nedostaneme k používaniu udržateľnej energie“
Nevzdal sa Tesly a o necelých 18 mesiacov od absolútneho krachu sa Tesla stala najrýchlejšie rastúcou spoločnosťou. Predniesol pamätný prípitok s heslom: „Kašľať na ropu!“ V tomto kontexte o pár rokov neskôr stál po boku Donalda Trumpa, ktorý vyhlásil, že ruší všetky nezmyselné zelené dohody a bude len „Vŕtať a vŕtať a vŕtať“ Trump, ktorý spochybňuje globálne otepľovanie a akékoľvek zelené transformácie. Vo svete snáď nenájdete väčší rozpor na túto tému, ako medzi Muskom a Trumpov. A neexistuje lepšie vyjadrenie tohto rozporu ako aktérmi samé vyslovené výroky: „kašľať na ropu“ VS „vŕtať, vŕtať a vŕtať“. Kde sa stala chyba? Niekde môže byť, a síce že Musk si vytváral imidž zeleného inovátora len navonok. Jedna teória o fúzií, by to dokonale potvrdzovala.
Musk dodnes stavia svoje energetické teórie prevažne na solárnych paneloch, elektromobiloch a svojich batériových úložiskách. Popravde ma u človeka jeho formátu pár rokov dozadu šokovala jedna vec. Jeho priam až odpor a nedôvera k fúznej energetike. Čistý svet poháňaný len veterníkmi, solárnymi panelmi a baterkami (pre prípad že nebude ani fúkať a svietiť), môže síce pôsobiť pre človeka typu Grety Thunberg a ľudí okolo Greenpeace optimisticky, ale pre exaktne zmýšľajúceho inžiniera ako Musk sotva.
Dnes je matematická istota, že súčasné energetické a materiálne potreby ľudstva nenahradia v žiadnom prípade len solárne panely a veterné turbíny. Nakoniec by malo byť všetkým nad Slnko jasnejšie, že žiadne lety do Vesmíru nebudú nikdy možné bez fúzneho pohonu. To by snáď mohol pochopiť aj Musk.
Fúzna energetika je na 99% budúcnosť. Je to žiaľ jediná cesta k bezemisnej, čistej a prakticky neobmedzenej energii. Jediná záchrana ľudstva. Či sa to niekomu páči, či nie. Je to nová revolúcia. Je to historický medzník typu drevo – ropa. V skutočnosti omnoho väčší! (Z jedného Kg fúzneho paliva by sa dala „vyťažiť“ energia o ekvivalente 55 000 sudov ropy)
Ako píše Timothy Snyder. Parafrázujem: Nič neodzrkadľuje absurdnosť našej civilizácie viac ako prostý fakt, že ľudstvo vynakladá asi 100x viac peňazí na dotácie a subvencie na ťažbu fosílnych palív, ako tvoria investície do fúzie.
Ak teda budete najbližšie niekde na sieťach počuť niečo v zmysle: „Zelená energia je neefektívna, lebo ju treba dotovať a elektromobily taktiež“. Uvedomte si fakt, že ľudstvo masívne dotuje samotnú ťažbu fosílnych palív. A to až na úrovni 5% svetového HDP, čo je obrovské číslo. Stále hovoríme len o dotáciách a subvenciách. T.j. aby benzín nestál 3€, alebo slovami Trumpa, aby na mnohých miestach bolo rentabilné „Vŕtať, vŕtať a vŕtať.“ Ľudstvo vynakladá na dotácie pre fosílny priemysel omnoho, omnoho viac, ako tvoria všetky dotácie na zelené energie, vrátane investícií do fúzie, rozvoju elektromobility a všetkého dokopy! To je proste matematický fakt, ktorý je potrebné týmto euroskeptikom, ekoskeptikom a klimaskeptikom omieľať dookola. V našej chorej spoločnosti sa ale rozmáha úplne opačný naratív. Za sprisahancov a tým čo nám chcú škodiť a likvidovať „tradičný“ priemysel, čím sa myslí predovšetkým tradičná ťažba fosílneho paliva, sú považovaní paradoxne ľudia a firmy a politici, ktorí nás chcú z tohto marazmu vyviesť. Stačí sa pozrieť aj na európsku a našu scénu, koľkokrát sa skloňuje Rusko a lacné fosílne palivá z východu? Záujem veľkého fosílneho biznisu a geopolitiky je ešte v symbióze a fosílny biznis ovláda väčšinu médií a politiky. Logicky tak formuje aj povedomie a verejnú mienku.