Psychopati ako riaditelia, manažéri, politici a iná mocenská elita

Nemôžme povedať, žeby všetci manažéri a účastníci mocenských elít mali rozvinutú psychopatickú poruchu osobnosti. Ale do istej miery za arogantným a sebeckým šéfom, ktorý neustále demonštruje svoju moc, a to často nezmyselným a povýšeneckým konaním sa môže skrývať človek psychiatrami nadnesene označovaný ako „emočný vampír“, alebo „had vo fraku“. Ide o neúplného, sociálne prispôsobeného a nekriminálneho psychopata. V českej psychiatrickej literatúre sa označujú pojmom deprivanti (MUDr. Koukolík, MUDr. Drtilová). V samotnom Česku sa ich počet odhaduje na 100 000.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Pod pojmom psychopat si väčšina ľudí predstaví nejakého vyšinutého človeka, ktorý je zavretý niekde v klietke. Nemusí to byť celkom tak a v podstate je to mýtus. Psychopati sa delia na tzv. kriminálnych, kde môžeme zaradiť sériových a masových vrahov, ale aj väčšinu ľudí s kriminálnym pozadím. Tí v skutočnosti tvoria len zlomok celkového počtu psychopatov. Zvyšok tvoria už spomínaní nekriminálni psychopati. Označovaní aj ako sociálne úspešní, subkliniční, alebo sociálne prispôsobení psychopati.

Títo psychopati majú tie isté rysy ako kriminálni psychopati, akurát s nimi inak nakladajú. Zrejme sú inteligentnejší a vplyv z prostredia tam nie je zhubný (môžu žiť v usporiadanej a fungujúcej rodine). Môžu mať nejaký talent, ktorý dokážu kvôli svojím poruchám, bezcitnosti a ostatným rysom z PCL (psychopathy check list – príloha na konci článku) lepšie presadzovať. Preto sa často dokážu v živote dostať dosť vysoko.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najdôležitejšie pre psychopata je dosiahnuť moc. Dokonca ani peniaze a majetok nie je pre nich taký podstatný a financie sú v tomto prípade prostriedok na dosiahnutie moci.

Musíme si uvedomiť, že psychopat je bezcitný, chladný, nezaujímajú ho druhí ľudia, nedokáže pochopiť problémy druhých, nemá problém podvádzať, manipulovať, klamať a porušovať zákon kvôli svojmu prospechu, nemá žiadne výčitky svedomia, neuvedomuje si svoje konanie, neprizná si vinu a jediné čo ho zaujíma je čo najväčšia moc a úspech.

V nemilosrdnom svete moderného podnikania sú takéto vlastnosti človeka často krát hodnotené vysoko a povzbudzované. Psychopati majú najväčšie predpoklady sa v dnešnom svete v kariérovom rebríčku dostať najvyššie. Sú činní najmä vo vedúcich a mocenských aparátoch ako politika, armáda, polícia, finančné a podnikateľské aparáty, úspešní podnikatelia, šéfovia či už štátnych a súkromných úradov.

SkryťVypnúť reklamu

90% prípadov šikanovania v zamestnaní, majú na svedomí ľudia s poruchou osobnosti a u väčšiny z nich sú prvky psychopatov. Ženy (psychopatky) sú omnoho horšie, nakoľko dokážu využiť mužov na špinavú prácu, málo kedy sa dopúšťajú hrubej sily a ich identifikácia je obtiažnejšia. Podľa Babiaka: Organizačný chaos v modernom podnikaní a firmách psychopatov podporuje a je pre nich najlepším miestom na ceste k moci.

Títo ľudia môžu byť činní na sociálnej makro úrovni a z histórie ich všetci dobre poznáme. Výborne ovládajú nástroje debilizácie a kontroly spoločnosti ako: propaganda, presvedčovanie, dar slova (rečníci), prvý dojem, viera v absurditu, stupiditu. Ich jediným poslaním je dosiahnuť čo najväčšiu moc (ako všetci psychopati). Ak dosiahnu väčšiu moc majú lepší pocit zo seba a ženie ich to dopredu, ťažko povedať či sa dá hovoriť o radosti, ide o nejaký druh stimulu. (Caligula, Hitler, Himmler, Stalin, Berija...)

SkryťVypnúť reklamu

Doteraz nie je úplne jasné, ako psychopatia vzniká. Vždy tu bude rozpor príroda vs výchova a čo z toho má na nás väčší vplyv. Najnovšie výskumy posledných len 2 rokoch naznačujú väčší vplyv práve biológie. Psychopati sa rodia a nie stávajú. V podstate za to ani nemôžu. V ich mozgu chýbajú dôležité látky, prenášače, hormóny, ktoré zabezpečujú napr. emócie, lásku, pocit šťastia... Naopak majú nadbytok hormónov a prenášačov spôsobujúcich agresivitu, hrubosť, impulzivitu a pod.

Je pravda, že prostredie má taktiež vplyv na isté rysy osobnosti. Ľudia žijúci v biede a v zlom sociálnom prostredí zväčša sú viac agresívni a často krát sa dostávajú do väzenia. Nemusí ísť o psychopatov. Na druhej strane existujú tzv. „odolné deti“. Kopu ľudí vyrastalo v neúplnej rodine, bez lásky, v detskom domove a nestanú sa z nich automaticky psychopati. Filmy a v televízií radi presadzujú jedine tento názor. Peter Kurten – Duseldorfský zabijak vyrastal v zlej rodine. Otec bol tyran, despota a násilník. No mal 13 súrodencov a len z neho vyrástlo monštrum. Taktiež sú známe aj opačné prípady, keď z dieťaťa z normálnej milujúcej rodiny zo strednej vrstvy, vyrastie násilník a psychopat.

SkryťVypnúť reklamu

Obzvlášť závažná je kombinácia oboch týchto faktorov – zlého prostredie+ príslušných génov = kriminálny psychopat. Psychopatia sa nedá vyliečiť. Vždy tu boli a budú. Z evolučného hľadiska práve psychopatia predstavovala výhodu prežitia pre našich prvých predkov.

Alarmujúci je fakt, že počet psychopatov v dnešnej spoločnosti rastie. Majú na to najlepšie podmienky a prostredie. Musíme si uvedomiť, že to sú často ľudia, ktorí majú napr. prsty na jadrových spúšťach. Sú veľmi mocní a vplyvní, pozeráme sa na nich z úctou, obdivom a v skutočnosti ich podporujeme.

PRÍLOHA – Dotazník a diagnostika psychopatia podľa Harea tzv. Psychopathy check list (PCL)

Diagnostikovať psychopatiu nie je jednoduché. Do istej miery na to slúži tento profil. Za každý prvok nasledujúce bodovanie:

0 bodov: znak neprítomný

1 bod: znak čiastočne vyvinutý

2 body: znak úplne vyvinutý

Max. 40 bodov

Nad 20 – 25 bodov – psychopatia prítomná (platí pre Veľkú Britániu a EÚ)

Nad 30 bodov (platí pre USA a Kanadu)

Priemerné skóre u väzňov v severnej Amerike bolo 23,3 bodov, čo je pod hranicou psychopatie. Podľa týchto parametrov môže byť na Slovensku cca 60 000 psychopatov.

 1. Nápadná zhovorčivosť a povrchný pôvab

 2. Veľké sebahotnotenie, nezdravé sebavedomie

 3. Nuda, ustavičná potreba stimulácie z prostredím

 4. Patologické klamárstvo

 5. Podvádzanie a manipulácia (skvelí manipulátori, herci a klamári)

 6. Bez pocitu viny a výčitiek svedomia

 7. Oploštený afekt (citová chladnosť)

 8. Bezcitnosť, nedostatok empatie (neschopnosť vžiť sa do problémov druhého človeka)

 9. Parazitický štýl života (márnotratnosť)

 10. Zlá kontrola vlastného chovania

 11. Sexuálna promiskuita ? (Niektorí psychopati, najmä nekriminálni môžu byť voči sexu a materializmu asketický, čo ich prostredie mätie)

 12. Problémy s chovaním, zvyčajne už v detstve

 13. Nemajú dlhodobé realistické ciele (nevydrží v zamestnaní, v škole, jedine pod silným tlakom okolia) časté výpovede, striedanie zamestnania...

 14. Impulzivita

 15. Nezodpovednosť

 16. Neschopnosť zodpovedať za svoje činy – chýba pocit viny a výčitky svedomia

 17. Väčší počet krátkodobých manželských vzťahov ? (neskôr nepreukázane)

 18. Delikventné chovanie v detstve alebo počas dospievania

 19. Podmienečné prepustenie

 20. Kriminálna univerzalita

Jozef Kurty

Jozef Kurty

Bloger 
 • Počet článkov:  23
 •  | 
 • Páči sa:  0x

Zaujimam sa o psychiku človeka, psychologické pochody v spoločnosti, zlo v spoločnosti (ponerológia), spoločenské dianie a politiku, klimatológiu a geografiu. V poslednom čase sa zaujímam o filozofiu a kritické myslenie, ako ex-konšpirátor. :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu