Vedenie mesta Zlaté Moravce považuje asi svojich občanov za bláznov

Informácia o neodsúhlasenií  úveru na rekonštrukciu vykurovacieho systému Nemocnice v Zl.Moravciach poslancami na 36.zastupiteľstve je pravdivá,ale v médiu uvedená argumentácia prečo sa poslanci takto rozhodli,je zavádzajúca až dezinformačná .

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Minulý týždeň som si s rodinou doprial trochu oddychu, no po návrate som otvoril internetové médiá a .... neveril som vlastným očiam!

Zavádzanie ohľadom úveru pre nemocničný vykurovací systém

Informácia o neodsúhlasenií úveru na rekonštrukciu vykurovacieho systému Nemocnice v Zl.Moravciach poslancami na 36.zastupiteľstve je pravdivá,ale v médiu uvedená argumentácia prečo sa poslanci takto rozhodli,je zavádzajúca až dezinformačná .

Materiál, na základe ktorého mali mestskí poslanci rozhodovať mal tak nízku informačnú úroveň,že ho vedenie mesta ani nemalo pustiť na prerokovanie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predkladalo sa lokálne vykurovať z dvoch kotolní, ktoré nezabezpečujú teplo vo všetkých objektoch, napr. bývalá gynekológia, hospodárske budovy. V materiály nebolo ekonomicky vyhodnotené, prečo lokálne zdroje namiesto jedného centrálneho. Náklady, ako bolo viackrát uvedené, sú len odhadované. 

 Zarážajúce je obviňovanie poslancov, že spôsobia kolaps nemocnice.Kde bolo vedenie nemocnice doteraz ?! Šesť,sedem týždňov pred zahájením vykurovacej sezony prísť s potrebou urýchlenej rekonštrukcie vykurovacieho systému je nezrealizovateľné. Iba ak by boli peniaze na účte a na náklady sa nehľadelo! Ale to nie je náš prípad.Idú sa použiť cudzie zdroje, pôžička od EBOR.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa takéto zámery riešia?

 Vedenie mesta malo v materiály predložiť harmonogram,časový priebeh ako zabezpečiť termínovo prípravu a realizáciu:

  • Výber dodávateľa PD (projektovej dokumentácie) v zmysle zákona o verejnom obstarávaní

Termín:

  • spracovanie PD

Termín:

  • stavebné povolenie

Termín:

  • žiadosť o úver, so všetkými prílohami

Termín:

  • výber dodávateľa, v zmysle zákona výberovým konaním

Termín:

Až po spracovaní projektovej dokumentácie má ísť do zastupiteľstva žiadosť o súhlas MsZ s požiadavkou na úver. Myslí si ešte niekto,že sa to dá aj so zrealizovaním stavby urobiť do začiatku vykurovacieho obdobia.t.j za šesť-sedem týždňov ?! ?

Pozor ,to nie je žiadna maličkosť, investícia má byť podľa odhadu v hodnote cca 382 000euro.V investičnom procese sa trochu vyznám,tento rok, aj v prípade schválenia úveru poslancami by sa z nových tepelných zdrojov nevykurovalo. Amaterizmus a nespôsobilosť predkladateľa je do očí bijúca.

SkryťVypnúť reklamu

Vedenie mesta asi považuje svojich občanov za bláznov

Vzhľadom na ekonomický stav nemocnice by poberateľom úveru bolo mesto. V materiály je uvedené, že mesto bude ručiť bianco zmenkou. Vedenie Nemocnice nevie ako skončí, píšu, že prevádzku majú finančne zabezpečenú do konca roka. Ale všetci vieme ako skončí bianco zmenka mesta. Tá nemá platnosť do konca roka, tá má splatnosť. Mám v živej pamäti , ako za predchádzajúceho vedenia mesta práve ručenie za bytovky na Tekovskej ul.,ktoré bolo po stránke prípravy vykonané perfektne,keďže nenávratné prostriedky zo št.fondu boli poskytnuté a stavba skolaudovaná, následne skončilo totálnou hambou mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Tak isto mali byť poslanci informovaní o účtovaní pôžičky,ako budú účtované odpisy,pretože úver by bralo mesto,ale zhodnocuje sa majetok nemocnice. Mládenec, ktorý vedie nemocnicu,asi ani nevie o čom tu píšem, ináč by tie bludy o škodách do novín nepísal.

Vedenie mesta evidentne musí považovať občanov mesta za bláznov ak si myslí, že mu tieto bludy verejnosť zhltne!

Je dobré,že poslanci nemajú krátku pamäť. Pán riaditeľ bol poradcom predchádzajúceho riaditeľa. Aj keď je doktor, asi neradil lekárom ako majú vykonávať lekársku prax. Ak radil riaditeľovi čo s ekonomikou nemocnice,tak si neviem predstaviť ako sa to dá bez kontroly Súvahy a Výkazu ziskov a strát.

Ak by bol pozrel na riadok 056, účet 211 Peniaze, určite by bol požiadal riaditeľa nech mu otvorí trezor,lebo cca 300 000 EUR v hotovosti v pokladni ešte nevidel.

Rekonštrukciou vykurovacieho systému sa mal zaoberať reálne už koncom minulého vykurovacieho obdobia,po najteplejšej zime za niekoľko desaťročí. Nemal zakladať sro,písať dvadsaťriadkový zámer na prenájom nemocnice za niekoľko tisíc eur ročne,keď oveľa skúsenejší,odborne, finančne zdatnejší Svet Zdravia, odmietol užívanie nemocnice,možno aj za jedno euro ročne.

Odpustil by som si tieto posledné riadky,keby zo strany vedenia nemocnice i mesta,nebolo útočené na poslancov, že sa zachovali nezodpovedne.Pre verejnosť treba ešte uviesť, že program EBOR pokračuje aj na budúci rok a po primeranej príprave sa opäť môže žiadosť o úver predložiť poslancom na odsúhlasenie.

A potom som si otvoril,v inom médiu článok ako sa počet kandidátov na primátora v Zlatých Moravciach rozšíril. Na MsÚ nemajú zrkadlo?

Ing. Jozef Martinec

Jozef Martinec

Jozef Martinec

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek, ktorému budúcnosť Zlatých Moraviec je nie ľahostajná. Na svojom blogu plánujem uverejňovať svoje názory a pohľady na smerovanie mesta s ktorým spájam svoj život. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu