Arivederci, Roma!

Práve pred desiatimi rokmi som sa vrátil domov. Na päť rokov v Ríme nemožno zabudnúť, aj keby ste chceli.  Diplomacia, kultúra, história, architektúra, príroda, futbal, cirkev a pápež. Ti amo, Italia!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (40)
Nad hrobmi starých Rimanov v Ostia Antica
Nad hrobmi starých Rimanov v Ostia Antica (zdroj: autor)

Taliani sa vedia tešiť, majú na všetko čas, radi spievajú, nezávidia si, ctia si talenty, uznávajú autority a seniorov, zaujímajú sa o všetko nové. V krvi nosia dedičstvo svojich predkov - kultúrnosť, vrodenú inteligenciu, prajnosť, takt. Vedia rozlíšiť pekné od škaredého, dobré od zlého, dôležité od nedôležitého. Košický rodák, spisovateľ Šándor Márai, ktorý žil dlho v Neapole, napísal: „Kultúrnosť a prirodzená inteligencia pôsobí v krvi Talianov ako hormón.“ Často som od ľudí počúval prianie: „Che Dio Ti benedica! - Nech Ťa požehná Boh!“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Taliansko, to sú pínie, cyprusy, palmy a rododendrony, bary, pizzerie, olivy, špagety a nespočetné druhy vín, fontány, majáky, čajky, modré more a nebo, kapučíno, gelato, scirocco, bóra a kŕdle škorcov, básnici, spisovatelia, maliari, speváci a hudobníci, antické vykopávky, víťazné oblúky, oltáre Madony, pozostatky svätých, kostoly a katakomby, mnísi a mníšky, kňazi, biskupi, kardináli, pápež...

V Ríme som zažil záver Jubilejného roku, nástup tretieho tisícročia, oslavy majstra Talianska - AS Roma, európsky Big bang, život a smrť Jána Pavla II., voľbu Benedikta XVI... Nezabudnem mestečká na kopci, decembrové mimózy, šum mora, svetlá bárok, mesiac nad zrúcaninami, kvety a plody pomarančovníkov, vôňu listov citrónovníkov, farebnú búrku bugenvílií a ginestrí, genius loci Piazza Navona, Piazza Spagna a San Pietro, mystiku Via Appia Antica, pokoj Santi Quattro Coronati, tajomstvo Etruskov v Tarquinii, tvorivosť Capri, aj históriu Campo dei Fiori. Zamiloval som sa do sv. Rity z Cascii, patrónky beznádejných situácií, do sv. Františka z Assisi, patróna Talianska (dnes má sviatok) a Filipa Neriho, patróna Ríma, najveselejšieho svätca.

SkryťVypnúť reklamu

Keď som opúšťal Taliansko, bol som Alegro ma non troppo – Veselý, ale nie veľmi. Po nočnej ceste nás na Padánskej nížine vítali smutné topole, stále priesvitnejšie lesy zdola opadávajúcich osík, vždy zelené aleje pínií, krvavé lístie brečtanov a mĺkve kordóny platanov. Na hraniciach sa s nami rozlúčil Ennio Morricone a Frederik Chopin, radosť a smútok z uzavretia jednej etapy života. Vďačím Bohu, že mi dal vtedy zdravie, silu a dobré nervy, že som sa nezabil na cestách, nedostal infarkt a počas piatich rokov nikdy nebol chorý.

Viva Italia!

Decembrové mimózy
Decembrové mimózy (zdroj: autor)
Jozef Mikloško

Jozef Mikloško

Bloger 
  • Počet článkov:  286
  •  | 
  • Páči sa:  50x

Mám tri na štvrtú minus dva rokov (bŕŕŕ), 54-tí rok ženatý, štyri deti, dvanásť vnukov, troch pravnukov. Do r.1989 som bol vedec - matematik, potom politik, poslanec, prorektor, publicista, veľvyslanec v Taliansku (2000-2005), spisovateľ, závislák na FB. Od r. 2005 som dôchodca, vydavateľ najmä vlastných kníh (7), hudobno-dramatického CD-čka Ona, Ono a On, predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska. Pravidelne športujem, počúvam klasiku a rád sa smejem. Zabudol som, že od 11.3.2012 som sa stal poslancom NR SR a od 6.3.2016 som sa stal zasa slobodný človek, ktorému nedávno vyšla ôsma kniha: Ludia a doba -z môjho života (MarenčinPT). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

216 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,068 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu