reklama

Rím bez navigátora

Chodiť po Ríme tam, kde ťa oči vedú, sa mi podarilo až nedávno. Netušíš, kam ideš, prečo tam ideš, koho stretneš a čo uvidíš? Stačí mať otvorené oči a srdce a zapnutú anténu na neobyčajné zážitky:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
 • V parku Vila Borghese, na námestí básnikov, stretnete Puškina, Gogola, Szienkiewicza, Španiela Garcia de La Vegu, Černohorca Petar Petroviča, Peržana Ferdorsiho. V čase, keď sa poézia vytráca z knižníc a náklady zbierok klesajú, majú poeti v Ríme vyhradené prekrásne miesto.

 • Taliani si ctia svoje osobnosti aj vo vysokom veku. Na udeľovaní hudobných cien pozvali pri príležitosti 80-ky bývalého konferenciera Pipa Baudu. Pred vyše 300 tis. divákmi v Aréne di Verona mu hviezdy pri torte s ôsmimi sviecami spievali Tanti auguri. Keď sfúkol sviece na jeden fuk, sako mal plné šľahačky. Sličná reportérka ju rukou zoškrabovala a olizovala.

 • Na letisku Fiumicino v čakacej hale, stojí koncertné piano Petroff. Keď sme tam prišli, nejaký cestujúci bravúrne hral Chopinove a Beethovenove sonáty. Miesto nót mal pred sebou palubnú vstupenku a po potlesku utekal k lietadlu, predstavil sa mi ako - Manfredi.

 • Na rušnej rímskej ulici pri vchode do zlatníctva ľudia nežne pozerali na veľkého vtáka, schuleného v kúte. Nevedel už lietať, iba chodil a oddychoval. Zrazu sa postavil a cez zástup hrdo vyšiel na prechádzku po Korze. Ľudia mu, na rozlúčku s Rímom, zatlieskali.

 • Naše kondomínium, kde som bol päť rokov doma, bolo pekne upravené. Tu sme sedávali pod veľkým rododendronom, jedli mišpule, tam nám ušiel zajac, hrali sa na schovávačku, obdivovali februárové mimózy, aprílové rododendróny a júnové bugenvílie. 

 • V dlhom a pomalom prúde aut dieťa sedelo mame - šoférke na kolenách. Neďaleko karabinieri v dvoch dlhých radoch so sirénami išli do služby, vtipkovali medzi sebou, čakali na svetlách, trúbili a ukazovali si prostredníky.

 • Na zastávke autobusu chalan hladkal a bozkával dievča, ktoré surfovalo na tablete a telefonovalo. Chalan neprestal dotierať, ľudia sa usmievali, romantiku rímskej ulice dopĺňala vôňa kvetov, žiara slnka a modré nebo.

 • Päť rokov som obdivoval na Piazza Navona portrétistu Leona z Alžíru. Často som ho sledoval pri práci, jeho talent a pohotovosť. Prihovoril som sa mu, odfotografovali sme sa a pripomenul som mu minulé stretnutia, keď maľoval aj nevestu.

 • Viaceré múzea boli v rekonštrukcii, ceny vstupeniek podstatne vzrástli, zľavy pre seniorov a mladých zo štátov EÚ zrušili. Aj Vatikánske múzea majú drahšie vstupenky bez čakania. Ak bolo múzeum zavreté, nevadilo, ale grande scandalo bolo, keď Caffé bolo closed. Môj protest uznali aj karabinieri.

 • Na Via Margutta stále vládol duch Audrey Hepburnovej a Gregory Pecka. V Antico Caffe Greco stále visí reliéf Jánovi Kollárovi, Žárymu a Smrekovi. Svojho času tam na klavíri Ivan Koska doprevádzal spev mojich detí - Máši a Dana. Dnes, 5.7.2016, bude hrať o 20 hod. vo farskom kostole v Pezinku.

 • Na mramorovom olympijskom štadióne z r. 1960 zahajovali atletické majstrovstvá talianskych študentov. Počas nástupu 20 regiónov každému zahrali pieseň z toho regiónu. Všetci spievali, uprostred kriku meditovali seniori v lotosovom sede.

 • Nad šiatrami trhu Campo dei Fiori nemo stojí socha dominikána Giordana Bruna, ktorého tu upálili vo Svätom roku, 17.2.1600. Voľakedy som tam chodil kvôli spomienke na túto udalosť. Podľa Bruna je pomenovaný aj kráter na Mesiaci. 

 • Tiber bol tentokrát akýsi prudký. Pod Ponte Milvio, kde si zaľúbení sľubujú večnú lásku a kde Konštantín zvíťazil v r. 312 nad Maxentiom, kalná voda rýchlo unášala bezmocné kačky. Už sa domov nevrátia, pristanú až v mori pri Ostii Antice?

 • Hore, na obelisku pred Panteónom, je vraj popol Júlia Caesara. Miesto, kde ho Brutus zabil, je reštauráciou, ktorá to zohľadňuje v cenách. Na Forum Romanum je kameň, kde ležal mŕtvy Caesar, stále sú tam kvety, najmä 15. marca (zomrel v r. 44 pred Kristom).

 • Belgickú rezidenciu nad Forum Romanum som pokladal za najlepšiu vyhliadku na tieto miesta. Teraz som objavil krajší výhľad - je nad nedávno odhalenou bazilikou Santa Maria Antiqua. Pohľad na Forum je odtiaľ fantastický.

 • Keď sa sem raz zasa vrátim, rád by som býval v uličke spisovateľov, vo Via Cappellari. Odtiaľ sa denne poprechádzam uličkami na Piazza Navona, cestou sa napijem zo studničiek, z ktorých tečie čerstvá voda 24 hodín denne, 365 dní v roku.

 • Opätovný návrat do Ríma som zabezpečil pri Fontane di Trevi. Bolo tam nabité a spolu s manželkou Máriou sme dodržali stáročnú tradíciu. 

Santa Maria Antica
Santa Maria Antica (zdroj: archiv autora)
Tu ležal mŕtvy Caesar
Tu ležal mŕtvy Caesar (zdroj: archív autora)
A.S.Puškin
A.S.Puškin (zdroj: Mária Miklošková)
H. Sienkiewicz
H. Sienkiewicz (zdroj: archív autora)
Fialový dážď
Fialový dážď (zdroj: Mária Miklošková)
Majstrovstvá Talianska študentov
Majstrovstvá Talianska študentov  (zdroj: archív autora)
Rímsky dvor
Rímsky dvor (zdroj: Mária Miklošková)
Vypredané
Vypredané (zdroj: archiv autora)
Sem sa ešte vrátime
Sem sa ešte vrátime (zdroj: archív autora)
Via Cappellari
Via Cappellari (zdroj: archív autora)
Leon na Piazza Navona
Leon na Piazza Navona (zdroj: archív autora)
Amici
Amici (zdroj: Mária Miklošková)
Bellissimo
Bellissimo (zdroj: Mária Miklošková)
Ambasciata
Ambasciata  (zdroj: Mária Miklošková)
24 hodín denne, 365 dní
24 hodín denne, 365 dní (zdroj: archív autora)
Štefánik a Michelangelo na Piazza Venezia
Štefánik a Michelangelo na Piazza Venezia (zdroj: archív autora)
Jozef Mikloško

Jozef Mikloško

Bloger 
 • Počet článkov:  286
 •  | 
 • Páči sa:  38x

Mám tri na štvrtú minus dva rokov (bŕŕŕ), 54-tí rok ženatý, štyri deti, dvanásť vnukov, troch pravnukov. Do r.1989 som bol vedec - matematik, potom politik, poslanec, prorektor, publicista, veľvyslanec v Taliansku (2000-2005), spisovateľ, závislák na FB. Od r. 2005 som dôchodca, vydavateľ najmä vlastných kníh (7), hudobno-dramatického CD-čka Ona, Ono a On, predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska. Pravidelne športujem, počúvam klasiku a rád sa smejem. Zabudol som, že od 11.3.2012 som sa stal poslancom NR SR a od 6.3.2016 som sa stal zasa slobodný človek, ktorému nedávno vyšla ôsma kniha: Ludia a doba -z môjho života (MarenčinPT). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu