
Biskup požehnal jedlo, poukázal na multi-národnostné, -kultúrne a -religiózne korene svojich predkov. Z nich pramenia jeho jazykové znalosti, aj lepšie chápanie ľudí iných názorov, medzi ktorých rád chodí. Po tradičných informovaniach o slovenskej literatúre, hudbe a umení bolo veľa otázok. Debata bola politicky nekorektná, ukončil ju posledný autobus z Vinosadov. Tu sú závery:
Európa nesmie zabudnúť na svoje kultúrne a duchovné hodnoty, na kresťanské korene. Európske média sú dnes neoliberálne lavičiarske. Vo Francúzsku je ľavicová kontrarevolúcia, na Sorbone vládnu neomarxisti. S napätím sa čakajú voľby najmä v Maďarsku, Česku, a Taliansku. Kresťanské demokracie v západných krajinách prehrávajú. Prípad CDÚ to potvrdzuje, CSU sa podstatne viac drží kresťanských koreňov. Slovákom chýbajú osobnosti typu Andreja Hlinku a Martina Rázusa. Cirkev má v spoločnosti dôležitú úlohu, nesmie sa nechať vytlačiť z verejného priestoru. Kritizovať jej ľudský prvok možno aj preto, že ju milujeme a chceme, aby bola lepšia.
Debata o dnešnej mládeži - mnohí z nás boli roky učitelia - nebola veľmi pozitívna. Mládež všeličo vie, ale sa nevzdeláva do hĺbky, nezaujíma sa o históriu, je vlažná k novým znalostiam a starým skúsenostiam. Zaujíma ich iba dnes, tu a teraz. Snáď aj včera, ale predvčerom už nie, ani zajtra. Mladí nie sú trpezliví, nezaujímajú sa o trvalé vzťahy.
Členovia Spolku slovenských spisovateľov hovorili o radostiach a starostiach spisovateľov, o ich rozštiepenosti, aj o tom, že túto najväčšiu (550 členov) a najstaršiu spisovateľskú organizáciu Ministerstvo kultúry, jeho komisie a aj Literárne informačné centrum neberie do úvahy.

200 tisíc utečencov sa v Nemecku stratilo. Islam nie je dialogický, je autoritatívny, svoje ciele dosahuje demografiou. Vo Francúzsku je pôrodnosť domácich 1,8, moslimov 8,1. V Srbsku je to 1,6, v Kosove 7,6. Moslimovia v Európe žiadajú toleranciu, ale často na svojich územiach nie je ich postoj ku kresťanom recipročný.
M. Stano pripravuje knihu o Pi-klube, karikatúry už má. Z viacero kníh v príprave bude asi najzaujímavejšou Ľ. Juríkova o Ľ. Štúrovi. Otázka padla na Štúrovu proruskú orientáciu, nabudúce sa k tomu vrátime. Juríkova kniha o Dubčekovi sa v roku 50. výročia „obrodného procesu“ prekladá do mnohých jazykov. M. Jurkovič zhodnotil čo sa deje v hudbe, O. Solga hovoril o svojej monografii o J. Kupeckom, A. Hykisch opísal ohlasy ku svojej knihe o Márii Terézii. L. Olach podpisoval knihu o Vavrovi Šrobárovi, E. Ondrejička z mobilu prečítal svoju báseň, R. Ferko všetko fotografoval, budú z toho koláže. Ja som informoval o svojej knihe Ľudia a doba – z môjho života a zhodnotil som majstrovsky urobený taliansky seriál o krásach Talianska: Zázraky - polostrov pokladov. Na harmonike hral J. Burdan, spievali sme najmä záhorácke, P. Čačko druhý hlas.

Pi-klub je partiou intelektuálneho ekumenizmu, tolerancie, vzdelanosti a tvorivosti. Snažíme sa chápať činy našich členov a aj iných ľudí. Kúrime s drevom, ktoré máme, nesnažíme sa každého zmeniť na svoj obraz. Ďakujeme o. biskupovi Jozefovi Halkovi za jeho účasť a prínos v debatách. Náročným členom Pi-klubu sa stretnutie s ním páčilo.