reklama

Lúčenie s Jožkom Kaňom

10. augusta 2017 zomrel po dlhej a ťažkej chorobe Ing. Jozef Kaňa (74) z Dolných Bojanovíc, vzácny priateľ, odborník, politik, muzikant a vinár. Nedá sa na neho, ani na jeho pohreb 16.8.2017, zabudnúť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V kostole sv. Václava bolo veľa rozlúčkových prejavov, dostal som možnosť vystúpiť za členov Pi-klubu, neformálnej skupiny slovenských spisovateľov a umelcov, ktorých členom bol aj zosnulý:

„Jozefa sme prijali medzi seba za čias jeho diplomatického pôsobenia v Bratislave. Pravidelne sme sa stretali, viackrát sme navštívili Dolné Bojanovice. Vždy tam bolo veselo - muzičky, spev a nekonečné „povídaní“. Obdivovali sme ho, jeho manželku Ľudmilu, aj rodinu, plnú muzikantov, spevákov a vinárov. Kaňovci chodievali do Bratislavy, Jozef prichádzal na vozíku. Spolu sme spievali „ Kto má počernú galánku“, aj prekrásnu „Ja jsem zapomněla, co jsem ráda měla, mysli si šohajko, že jsem ti umřela...“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dolné Bojanovice nám učarili, ľuďmi, „sklepami a cimbálkami“, farárom, aj starostom. Zbor a symfonický orchester tejto dediny každoročne koncertoval v Dóme Sv. Martina v Bratislave v predvianočnom čase s nádhernou Rybovou Vianočnou omšou.

Jozef bol výborný odborník, skromný človek, vtipný a veselý, aj pri stále horšom zdravotnom stave. Posledné roky trpel, aj jeho rodina, ktorá mu statočne pomáhala niesť ťažký kríž. Sme za to vďační najmä jeho manželke a blízkym.

Jozef bol hlboko veriacim človekom, vedel, komu uveril a bol si istý. Vedel, že smrťou sa život nekončí, iba mení, že Boh oceňuje človeka nie za jeho úspechy, ale za poctivú snahu ich dosiahnuť. Pozval ho do svojej blízkosti, už sa mu uľavilo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Milý Jožko! Spi svoj večný spánok, nerovný boj si bojoval, zostane tajomstvom, prečo práve ty a prečo práve takto. Oddýchni si v rodnej zemi, nech ti večné svetlo svieti. A tam hore nezabudni na svojich kamarátov, zbohom a dovidenia.“

Jozef mal päť sestier, absolvoval chemickotechnologickú fakultu. Bol podpredsedom ČNR a senátorom za KDÚ ČSL. Venoval sa okrem politike a obchodnej diplomacii aj kultúre, najmä ľudovému spevu, hudbe a vinárstvu.

Priznám sa, že taký povzbudivý pohreb som nezažil. Zúčastnilo sa ho veľa ľudí, aj politikov, starostov okolitých obcí, aj Cyril Svoboda, exminister zahraničia ČR. Kostol bol plný, vonku hrala dychovka, zneli modlitby, piesne, ruženec. Omša bola s mnohými spevmi a sólami. Chorály zneli ako organ: „Odpočinutí věčné dej mu Pane...“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dlhý sprievod išiel na cintorín, pri vchode hrala dychovka, aj úryvok z Dvořákovej Novosvetskej. Prebehli dôstojné obrady, neďaleko vyhrávalo dvadsaťpäť muzikantov v krojoch z troch cimbalových súborov. Striedali sa s dychovkou, rodina si sama spustila zosnulého do hrobu, symbolicky zhasli lampáše a ľudovka spustila smutnú ale prekrásnu melódiu. Prítomní v dlhom rade kondolovali, kar bol vo veľkom kultúrnom dome, nevedeli sme sa z neho rozlúčiť. Podávalo sa víno zo Sklepa u Kaňů.

Pi klub zastupoval Miloš Jurkovič, Milan Stano, Peter Rašla, Stano Bachleda, Miro Kohút a ja. Odovzdali sme rodine rozsiahlu fotodokumentáciu stretnutí s Jozefom, odznela aj čerstvá rozlúčková báseň Ľuba Olácha. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pani Ľudmila nám poďakovala: „Děkuji za všechno dobré, co s Vámi prožil, za všechny pěkné chvíle v zábavě při vínku, ale i závažných diskuzích, které měl rád. Ač nebyl ani spisovatel, malíř, či jiný umělec, přesto jste ho mezi sebe přijali a on si toho nesmírně vážil. Děkuji i za sebe, že jsem mohla poznat všechny Vaše chytré, vtipné kolegy... Držte pevně své otěže v rukách a neustupujte ze svých hodnot, však to také tak děláte, v rodině i ve spolku. Bůh Vás všechny opatruj.“

Každá smrť zostáva tajomstvom, trinástou komnatou, nikto na ňu nie je odborník. Aj ten, čo o nej veľa vie, keď sa objaví, stíchne. Z takéhoto pohrebu však človek odchádza dojatý, spokojný a radostný. „Smrť nie je zlá, je iba kus života ťažkého“ (Jíři Wolker). 

SPOMIENKY NA JOŽKA KAŇU (krátke videá z pohrebu sú na https://www.facebook.com/mikloskojozef)

Jozef Kaňa má narodeniny
Jozef Kaňa má narodeniny (zdroj: Rudolf Ferko)
Vítame vás v Dolných Bojanoviciach
Vítame vás v Dolných Bojanoviciach (zdroj: Rudolf Ferko)
Pi klub na návšteve
Pi klub na návšteve (zdroj: Rudolf Ferko)
Ideme na stretnutie
Ideme na stretnutie (zdroj: Miro Kohút)
Na mestskom úrade
Na mestskom úrade  (zdroj: Rudolf Ferko)
Jozef Mikloško

Jozef Mikloško

Bloger 
  • Počet článkov:  286
  •  | 
  • Páči sa:  38x

Mám tri na štvrtú minus dva rokov (bŕŕŕ), 54-tí rok ženatý, štyri deti, dvanásť vnukov, troch pravnukov. Do r.1989 som bol vedec - matematik, potom politik, poslanec, prorektor, publicista, veľvyslanec v Taliansku (2000-2005), spisovateľ, závislák na FB. Od r. 2005 som dôchodca, vydavateľ najmä vlastných kníh (7), hudobno-dramatického CD-čka Ona, Ono a On, predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska. Pravidelne športujem, počúvam klasiku a rád sa smejem. Zabudol som, že od 11.3.2012 som sa stal poslancom NR SR a od 6.3.2016 som sa stal zasa slobodný človek, ktorému nedávno vyšla ôsma kniha: Ludia a doba -z môjho života (MarenčinPT). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu