reklama

Muž, ktorý mal byť dávno mŕtvy

Nedávno v Ríme som z 800 kostolov všetky nenavštívil, ale štyri so Svätou bránou Roku milosrdenstva mali prioritu. Medzi nimi nechýbala Bazilika Santa Maria Maggiore s návštevou charizmatického Slováka, dominikána Ľudovíta Mela.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V spovedelnici č.11 sme ho, ako vždy, našli spovedať. Spovedá v ôsmich rečiach, trnavčinu nerátam. Kľakol som si k nemu a po spovedi mi cez nepriesvitné okienko padre povedal: „Ten hlas mi je akýsi povedomý.“ Dohodli sme sa, že sa na poludnie stretneme. Zvony zvonili, okno na spovednici bolo otvorené a keď som sa prihlásil, povedal: „Ešte spovedám.“ Naše stretnutie bude na druhý deň v kláštore dominikánov naproti baziliky.

Trocha meškal, bol voliť starostu Ríma. Ako vždy, bol plný humoru, vždy ochotný pomôcť, vyspovedať, zosobášiť, urobiť exkurziu po bazilike. V dominikánskej jedálni sme spomínali na ich šéfa J.R. de Brabandera, ktorý vážne ochorel a už sa vrátil domov, do Belgicka. Vraj pri nedávnej návšteve u neho si spomenul, ako jeho piesne spievala za jeho klavírneho doprovodu dcéra slovenského ambasádora - Máša. 5.augusta 2004 sme z okna jedálne pozerali na námestie, kde padal „sňach“. Tradícia oslavy udalosti, na základe ktorej sa postavila táto bazilika, sa aj po 1648 rokoch dodržala. Z kopule baziliky padali biele lupienky kvetov a na námestí dve snežné delá takmer hodinu za zvukov symfonickej hudby a svetiel chrlili snehové vločky. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od 3.2.2002 som u Bosých augustiánov v kostole Ježiša a Márie na Korze týždenne spoluorganizoval slovenské omše a stretnutia Slovákov. Je to kostol, v ktorom je pochovaný Slovák Alojz Mária Chmel, jeho proces blahorečenia prebieha. Prvým celebrantom slovenských omší bol o. Melo. Od roku 2003 sa veľa energie dalo do zriadenia slovenskej misie v Ríme. Ak by ju arcibiskup v Trnave potvrdil, bola by finančne podporovaná aj rímskym vikariátom. Súhlas s misiou prišiel až tesne po mojom odchode, misia bola 4.11.2005 slávnostne otvorená.

Padre Melo mi povedal aj "svoju" historku. Mal dva zhubné nádory na hlasivkách. Po operácii lekár zatelefonoval do kláštora, aby mu doniesli „pohrebné“ šaty. Keď dvaja kolegovia prišli, práve ho prenášali na vozíku. Vybrali mu hlasivky, podpísal reverz, že s tým súhlasí, pretože už nebude hovoriť. Keď Melo uvidel spolubratov, posadil sa a rozprával sa s nimi. Na štvrtý deň ho poslali domov, do kláštora, odtiaľ si odskočil niečo kúpiť na ulicu. Jeho lekár bol ateista, podpísal, že toto uzdravenie je lekársky nevysvetliteľné. Jazva na krku zmizla, nič tam nie je. Stalo sa to na prosby k Alžbete Eppingerovej, zakladateľke rehole Kongregácie sestier Najsvätejšieho Spasiteľa, ktorá je aktívna na Slovensku vyše 90 rokov. Tento prípad bude súčasťou dokumentov pre jej beatifikáciu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na zaver nás padre Ludevico pozval do múzea pod Bazilikou. Videli sme nevídané veci: napr. trň z tŕňovej koruny Krista, drevo z betlehemských jasieľ a kríža z Golgoty, vlasy Panny Márie a kus jej závoja, mnohé pozostatky svätých a autentické predmety z histórie kresťanstva.

Bazilika Santa Maria Maggiore je Slovákom blízka. Tam boli sv. Cyril a sv. Metod ako doma a slovienčina sa tam stala štvrtým liturgickým jazykom. V kláštore pri neďalekej bazilike sv. Praxedy bývali naši vierozvestci počas svojich rímskych návštev. 

V spovednici č. 11
V spovednici č. 11 (zdroj: archív autora)
U dominikánov
U dominikánov (zdroj: Viktória Kováčová)
Drevo z betlemských jasieľ
Drevo z betlemských jasieľ (zdroj: archív autora)
Tŕň z tŕňovej koruny
Tŕň z tŕňovej koruny (zdroj: archív autora)
Urna s pozostatkami Tomáša Morusa, mučeníka (+1170)
Urna s pozostatkami Tomáša Morusa, mučeníka (+1170) (zdroj: archív autora)
Vlasy Panny Márie
Vlasy Panny Márie (zdroj: archív autora)
Ruka evanjelistu Matúša
Ruka evanjelistu Matúša (zdroj: archív autora)
Pozostatky svätých
Pozostatky svätých (zdroj: archív autora)
Vzácne predmety kresťanskej histórie
Vzácne predmety kresťanskej histórie (zdroj: archív autora)
Kniha mŕtvych (1611-1804)
Kniha mŕtvych (1611-1804) (zdroj: archív autora)
Príjem G.P.Palestrinu za vedenie zboru v bazilike
Príjem G.P.Palestrinu za vedenie zboru v bazilike (zdroj: archív autora)
Dovidenia
Dovidenia (zdroj: Viktória Kováčová)
Jozef Mikloško

Jozef Mikloško

Bloger 
  • Počet článkov:  286
  •  | 
  • Páči sa:  38x

Mám tri na štvrtú minus dva rokov (bŕŕŕ), 54-tí rok ženatý, štyri deti, dvanásť vnukov, troch pravnukov. Do r.1989 som bol vedec - matematik, potom politik, poslanec, prorektor, publicista, veľvyslanec v Taliansku (2000-2005), spisovateľ, závislák na FB. Od r. 2005 som dôchodca, vydavateľ najmä vlastných kníh (7), hudobno-dramatického CD-čka Ona, Ono a On, predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska. Pravidelne športujem, počúvam klasiku a rád sa smejem. Zabudol som, že od 11.3.2012 som sa stal poslancom NR SR a od 6.3.2016 som sa stal zasa slobodný človek, ktorému nedávno vyšla ôsma kniha: Ludia a doba -z môjho života (MarenčinPT). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu