Rímske návraty – Via Appia Antica

Po ôsmich dňoch rímskych potuliek som sa doma dočítal, že „Rím umiera“. Nie je to pravda, večné mesto žije a všetky cesty vedú do neho. Závidím tým, ktorí v ňom ešte neboli.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Rím je prekrásne mesto, plné histórie, pamätihodností a zelene. Každý deň sa tam na „každej ulici“ niečo deje, len musíte mať otvorené oči a srdce. Často vás omráči vôňa kvetov a líp, aj farby bugenvílií a rododendronov.

Všade cítiť genius loci tisícročí, najmä na Via Appia Antica.

Kráčali sme po nej ako voľakedy Peter a Pavol, ktorý bol v okovách, ale aj ako víťazi a porazení vtedajších bitiek. Ich matky a manželky s úzkosťou čakali, či sa ich blízki vracajú.

Nad Regina Viarum vládlo ticho a pokoj. Duše mŕtvych, najmä tu pochovaných, sa vznášali nad vysokými píniami. V katakombách Sv. Calista, najdôležitejšom kresťanskom cintoríne so sto tisíc hrobmi, s dojatím počúvame o mučeníkoch a pápežoch.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na štvrtom kilometri nás víta hrobka mučeníka sv. Urbana, priateľa sv. Cecílie. Okolo roku 230 ju za vieru sťali, pochovali ju tu, v katakombách. Keď jej hrob kardinál Sfondrati v r. 1599 otvoril, našli jej telo v bielych šatoch neporušené, tak ako ho zobrazuje Madernova socha.

Povedľa dlhej rovnej cesty z roku 312 pr. Kristom nás sprevádzajú štíhle cyprusy, košaté pínie a ruiny pamätníkov. Niekde tu žil Seneca, vraj tu býva aj Franco Zeffirelli a Gina Lollobrigida. Píniové aleje tajomne vedú k vilám skrytým v zeleni, obklopujú ich lúky červených makov.

Slnko pomaly zapadá, všetko tíchne, najkrajšie miesto v Ríme osirelo. Z Ciampina odlietajú lietadlá a na osamelých pútnikov sadá pieta a nostalgia prichádzajúceho šera. 

Skryť Vypnúť reklamu
Jozef Mikloško

Jozef Mikloško

Bloger 
  • Počet článkov:  283
  •  | 
  • Páči sa:  21x

Mám tri na štvrtú minus dva rokov (bŕŕŕ), 54-tí rok ženatý, štyri deti, dvanásť vnukov, troch pravnukov. Do r.1989 som bol vedec - matematik, potom politik, poslanec, prorektor, publicista, veľvyslanec v Taliansku (2000-2005), spisovateľ, závislák na FB. Od r. 2005 som dôchodca, vydavateľ najmä vlastných kníh (7), hudobno-dramatického CD-čka Ona, Ono a On, predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska. Pravidelne športujem, počúvam klasiku a rád sa smejem. Zabudol som, že od 11.3.2012 som sa stal poslancom NR SR a od 6.3.2016 som sa stal zasa slobodný človek, ktorému nedávno vyšla ôsma kniha: Ludia a doba -z môjho života (MarenčinPT). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu