
Hlavnou predstaviteľkou filmu Srdce v studni, ktorý mal v r. 2004 obrovskú sledovanosť, bola Slovanka Anja - Antónia Lišková, rodáčka z Bojníc. Žije v Ríme, v Taliansku je veľmi populárna. V r. 2003 som bol v Sermonette, kde jej udelili cenu Fra Angelica. V r. 2005 prišla medzi dvoma dojčeniami na Kapitol, kde sme jej udelili medailu veľvyslanectva. Neštudovala herectvo, ale v Taliansku sa výborne uviedla, hrala v mnohých filmoch.
Veľmi populárnou slovenskou herečkou v Taliansku je aj Barbora Bobuľová, rodáčka z Martina. Hrala v mnohých filmoch, napr. Citadela, Sväté srdce, Padre Pio, Križiaci. V Ríme je od r. 1997, po meste behá sama na motorke. Hrala napr. s Michele Placidom, Francom Nerom, Monicou Bellucci. Raz sme boli spolu so starostom Frascati na večeri v dome, kde nakrúcala voľakedy Claudia Cardinale. Debatu rušili jedlé gaštany, ktoré hlučne padali v záhrade na zem...
Obe tieto skromné a sympatické herečky neraz navštívili slovenské veľvyslanectvo, vždy boli v centre pozornosti.Taliani zrušili tituly, ale ich používajú. Stúpajúce poradie je: baronnessa, contessa, marchesa, duchessa, principessa – barónka, grófka, markíza, vojvodkyňa, princezná. Najmä ženy mávajú na navštívenke korunku s perlami, ich počet prezrádza titul. Takými bola Maria Stella Sera, usmiata s obrovským klobúkom, Martha Paar Lucifero, vtipná žena zvláštneho mena maďarského pôvodu, Maria Tania Braico, manželka pilota transatlantických letov, Ivone Melchiori, ktorá ma zoznámila s Francom Nerom, aj Marisa Pinto Olori del Poggio.
Grófka Marisa je viceprezidentka klubu Diplomatia, prezidentka Európskeho umeleckého klubu, vydavateľka časopisu Pragmatica, číslo 2,2005 bolo venované Slovensku. Organizovala koncerty v ruskej rezidencii Abamelek, aj predstavenia Veľkého divadla z Moskvy v opere - Romeo a Júlia a Zlatý kohút, symfonické koncerty Ruskej a Peterburskej filharmónie, aj koncert nášho klaviristu M. Lapšanského a violistu Podhoranského. Pred prázdninami v záhrade jej rezidencie organizovala poslednú recepciu, na ktorej bývala rímska elita. Tam bola aj slávnosť čestného doktorátu Americkej univerzity šéfovi NATO J. Solanovi. Dobre sa poznáme, dvakrát sme sa objali a spomínali na minulosť. Ako podpredsedu vlády ma navštívil v Prahe, bol minister školstva Španielska. V Deň ČSFR na Expo-92 v Seville bol hostiteľom našej delegácie.
Marisa Pinto často chodila na slovenské akcie, veľmi propagovala našu kultúru. Na záver mojej misie usporiadala v byte slávnostnú večeru pre 26 ľudí, na ktorej bola napr. nositeľka Nobelovej ceny za fyziológiu R. L. Montalcini, viceprezident senátu D. Fisichella, prezidenti Mercedesu T. Anger a Eni Agip R. Poli, štátny tajomník pre financie M.Baldassarri, veľvyslanci, podnikatelia a umelci. Viac sa do takej spoločnosti nedostanem.
Ďalšiu veľkú dámu som zažil na rímskom bazári Gourmet, s výťažkom pre deti, starých v núdzi a zdravotne postihnutým. Angličanka Mercedes Gordon Ham mala veľa rokov, bola malá, chudá, našminkovaná ako herečka, s pirátskou šatkou na hlave. Hýrila humorom a ponúkala svoje starožitnosti. Nemal som fotoaparát, takže spoločný snímok som odložil o rok. Ambasáda tam mala tiež stánok, čapoval som pivo a víno a starým paniam ponúkal makovú štrúdľu... O rok bola chorá, neprišla. Verím, že sa jej dobre darí a tak, ako ona nezabúdala na iných, aj iní, keď už nevládze, nezabudnú na ňu!
S pápežovou priateľkou z mladosti Wandou Poltavskou, ktorá sa podľa filmu o Wojtylovom živote zázračne uzdravila z rakoviny, sme raz sedeli vedľa seba vo Vatikáne na obradoch. Je profesorkou etiky, členkou Pápežskej akadémie za život. Bola kritická na pomery v Poľsku, kde vtedy vládli bývalí komunisti, prezident bol za vojnu s Irakom. Nepáčila sa jej ani byrokracia vo Vatikáne, kde vraj treba protekciu. Nedávno vydala korešpondenciu s Karolom Wojtylom, nie všetci boli nadšení. Práve ona bola slovenským katolíckym disidentom kanálom na Jána Pavla II.
Lyndy Boggs sa v r. 1997 v USA pripravovala na misiu veľvyslankyne vo Vatikáne. Navštívili sme ju s N. Ogden zo Schillerovho ústavu. Zaujímala sa o Fatimu, Medžugorie a Litmanovú, o situáciu na Slovensku a v Európe. Informovali sme ju o nespravodlivo odsúdených pracovníkov LaRouchea. Sľub, že ju v Ríme navštívime, sme 20.2.1998 splnili. Lobovali sme proti bombardovaniu Iraku, bola prekvapená, že LaRoucheovci sú stále vo väzení... Jej manžel T. Boggs bol dlhoročný kongresman. Pred voľbami v októbri 1992 odletel malým lietadlom na kampaň, manželka zostala doma. Lietadlo zmizlo nad Ajlaškou, ešte počas kampane ho vyhlásili za mŕtveho. Na miesto kandidáta do Kongresu nastúpila Lyndy. Deväť volebných období bola zvolená za kongresmanku.
Z postu veľvyslankyne v Ríme ju prezident Bush odvolal k 1.3.2001, pozvala ma na rozlúčkovú recepciu. V kostýme vyzerala ako 60-ročná, hoci mala 85. Stáli pri nej námorníci - Afroameričan a Ázioameričan, na moje otázky odpovedali: Yes, sir. Dal som jej ruženec z Medžugoria, už tam bola. Americká kapela hrala smútočné blues, spravili sme spoločnú fotografiu, ktorú by som mal rád a navždy sme sa rozlúčili. Dnes som v internete zistil, že Lyndy, ktorá má 94 rokov, aktívne žije.
Texty pod obrázky:
Antónia Lišková v Sermonette
Barbora Bobuľová na oslave štátneho sviatku
Grófka Marisa predstavuje diplomatov prezidentovej manželke
Nobilita s klobúkom - Mária Stella Sera



