
Pred Koloseom stál pohár UEFA s veľkým radom na fotenie. Päť dní tu prebiehal UEFA Champion Festival, hlavní sponzori mali veľa stánkov. Vaše fotky s pohárom hneď vytlačili, všade boli počítače, výstavy, suveníry, futbal. Na blízkych ihriskách parku Colle Oppio prebiehal svetový pohár UEFA bezdomovcov, turnaje mladých aj starých, aj súťaž v jedenástkach. Vystúpenia mali aj veľvyslanci FC Barcelony Ch. Stoičkov, Manchestru United B. Robson a taliansky Sony idol, speváčka A. Amoroso. UEFA ročne organizuje v 17 súťažiach asi 1600 zápasov. Prezidentov L. Johanssona a M. Platiniho som mal možnosť osobne poznať. Anglické veľvyslanectvo rozdávalo brožúrky o správaní rowdies. Rím navštívilo 50 tisíc fanúšikov z Barcelony a Manchestru. Na hlavných námestiach sa kričalo Barca, Barca, Španieli spievali, tancovali, mávali zástavami. Pri Fontane di Trevi prevládali modro-fialoví, červení diabli boli ticho.

Žiadne bitky, slnečná a priateľská atmosféra pod dohľadom usmiatych policajtov. Mnohí hľadali s tabuľkou v ruke lístky, na čiernom trhu sa predávali po 1000 Euro. Odchod Angličanov na štadión bol z vila Borghese, stanice metra Španielske námestie, na štadióne boli v časti Curva Nord. Španieli sa stretli na stanici Via Cipro a boli na náprotivnej Curva Sud. Vstup na štadión bol 3 hodiny pred zápasom, po skončení víťazi mali 40 minút na oslavu, porazení sa potichu vyparili. Cieľ, aby sa súperi nestretli, sa dosiahol. V noci sa búrlivo oslavovalo, ale k bitkám nedošlo.
V pondelok večer bol v Kolosseu koncert A. Bocelliho, s priamym prenosom v RAI 1. Forum Romanum bolo vysvietené kahancami, na druhý deň v ňom bol festival literatúry. Autori čítali svoje diela v otvorenej bazilike Massenzio, tísice ich počúvali. V utorok bol sviatok sv. Filipa Nériho, patróna Ríma (1515-1595), jedného z najveselších svätých v histórii. V čase úpadku vzkriesil duchovný život, hlásal pokoru a charitu, pôsobil na obrátenie pápežského dvora. Bol vikárom kostola sv. Jána Florentského, v ktorom pracovali Raffaelo, Michelangelo a Maderno. V tento deň odovzdal biskup Jozef Clemens, tajomník Kongregácie pre laikov, pod ktorú patrí aj mládež a šport, víťazný pohár vo futbalovom turnaji 70 „cirkevných“ mužstiev. Získalo ho Kolégium pre šírenie viery, v ktorom sa vychovávajú pre misie chlapci z celého sveta. V stredu večer Rím zomrel. Všetci sedeli pri televízoroch, pred 80 tisíc divákmi a 500 novinármi Barcelona rozdrvila Manchester 2:0. Hrala, ako z veľkej knihy, pre Angličanov to mohlo skončiť horšie. Druhý gól Messiho bol fantastický, po krásnom centre v záklone prehlavičkoval brankára. Rím zareval, Taliani držali Španielom, Ronaldo sa durdil.

Na tribúne boli osobnosti z celého sveta, do kamier sa pred eurovoľbami tisli mnohí politici. Organizátori už od 70. minúty vedeli, ktorý z ohňostrojov v klubových farbách použijú. Rozhodca Busacca (Švajčiarsko), ktorý sa aj po prvom polčase prežehnal, výborným výkonom zapadol do tohto zápasu, v ktorom víťaz získal 110 mil. Euro, porazení 65 mil. Anglická tlač konštatovala, že Taliani všetko výborne zvládli, Il Guardian navrhol, aby bol Rím stálym miestom finále pohára UEFA.
Zahraničná spoločnosť Nemecka, ktorej som predsedom Senátu a ktorá robí veľa aj pre Slovensko, bola založená v r. 2005 v Ríme na slovenskej ambasáde. Po 4 rokoch sme slávnostnú schôdzu za prítomnosti veľvyslanca SR v Ríme S. Vallu a vo Vatikáne J. Draveckého zopakovali. 26 členov spoločnosti som povodil po Ríme, aj sociálni demokrati na Piazza Navona pri klasickej hudbe v kostole sv. Agneši zapaľovali sviečky.
V piatok a v sobotu sa v Ríme stretli ministri spravodlivosti a vnútra G8. Stretnutia G8 priťahujú z celej Európy protestné hnutie No Global. Demonštráciu, ktorú prefektúra povolila, som zažil. Pár tisíc ľudí monitorovaných helikoptérou sa priblížilo s heslami a červenými zástavami ku Koloseu. Vpredu bol šík 25 ľudí s transparentom, za nimi išli demonštranti so zástavami, plagátmi a heslami proti všetkému: rasizmu, kríze, ničeniu životného prostredia, xenofóbii, globalizmu. Na nákladnom aute hrala hudba a žena s mužom piskľavým hlasom kričali slogany. Občas niekto pustil dymovnicu, skákalo sa hore-dole a mávalo červeným súknom. Kamery sa motali okolo, polícia pred davom ustupovala, peši aj v autách. Pri Koloseu ich na Forum Romanum nepustili, zahli doľava.

Aj za nimi išli policajti a sledovali, čo sa deje. Aj iní sú proti globalizmu, nie však pod červenou zástavou, aj s kosákom a kladivom. Keď Angličania nedávno v ankete označili Marxa za najväčšieho filozofa všetkých čias, napadol mi starý vtip, že svoje teórie mal najprv vyskúšať na psoch, ak by mu to Sloboda zvierat dovolila.
Na štátny sviatok, 2.6., Rím čakala veľká vojenská prehliadka na Forum Romanum. Videl som ich päť, vždy ma prekvapilo, že neboli orientované na zbrane, ale na ľudí, veteránov, vojenské školy, Červený kríž, mierové misie, humanitárnu pomoc, políciu, karabinierov. Kvôli štátnemu sviatku Taliani prežili tento víkend aj „ponte“, keď viac dní voľna spája pracovný deň. Na cestách bolo 8 miliónov automobilov.
Celý týždeň bolo v Ríme nádherné počasie, more v Ostii už bolo teplé. Zážitky zo stretnutí, z kultúry, audiencie, Vatikánu a pamätihodností budú v druhom článku.

