Čo so záplavou migrantov v Európe?

Hlavnou príčinou migrácie je vojna v Sýrii a v Iraku. Prebieha tam surové prenasledovanie najmä kresťanov, strieľajú ich a režú hlavy. Každých 5 minút zabijú pre vieru vo svete jedného kresťana. Slovensku to nemôže byť ľahostajné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (156)

Po prenasledovaní kresťanov počas Rímskej ríše ide o druhé najväčšie prenasledovanie v histórii. Len v r. 2013 v tomto holokauste zahynulo viac ako 105 tis. ľudí. Aj keď v Sýrii a v Iraku, ale aj v Egypte, Líbyi a v iných arabských a afrických štátoch, žili po stáročia kresťania s moslimami v priateľstve, po necitlivých zahraničných zásahoch a „ Arabskej jari“ a po radikalizácii islamských hnutí sú kresťania vyháňaní z domovov, zabíjaní, hrozí ich zánik v týchto oblastiach.

O zahraničných témach, napr. o Ukrajine, migrantoch, prenasledovaní kresťanov na Blízkom východe, Falung Gong v ČĽR, NR SR nechce rokovať. Opakovane som k tomu dával návrhy do programu, nič neprešlo. Téme migrácie sa však nevyhneme, týka sa všetkých, nielen koalície alebo opozície. Nie som toho názoru, že nemáme prijať nikoho. Ak si to myslí vláda, občianska spoločnosť a cirkvi by mali prevziať iniciatívu. Nedávno predložil minister zahraničia SR správu o našom členstve v Európskej únii a o predsedníctve v r. 2016, o legálnej migrácii tam boli 4 riadky, o nelegálnej 2.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj Slovensko prežíva demografickú krízu. Badáme trvalý pokles detí, seniori dlho žijú, každý rok o tri mesiace viac, tretinu života prežijú aktívne v penzii. Za 10 rokov budeme hľadať ľudí na prácu a za 20 rokov nám bude stotisíc pracovníkov chýbať. Iné štáty pochopili, že riešenie je aj v migrácii čestných a kvalifikovaných ľudí. Nesmie sa to vymknúť kontrole, ako napr. vo Francúzsku, Anglicku a Nemecku.

Migračná situácia je v Európe katastrofálna. S Talianmi sme priatelia, mentalitu máme podobnú, aj kresťanské korene a dlhoročnú spoluprácu. V otázke migrantov si však my žijeme ako vo vatičke. Taliani majú roky návaly státisícov ľudí najmä z Afriky. Sú medzi nimi mnohí, ktorých prenasledovali za vieru, ale aj ekonomickí migranti a militanti. Tí, čo hádzali do mora kresťanov nepatria do Európy, ale do väzenia.

SkryťVypnúť reklamu

Naše azylové štatistiky sú nízke, ročne udelíme azyl pár ľuďom. Vyhovárame sa, že ľudia chcú ísť ďalej, nechcú tu zostať. Isto sú aj takí, ktorí by sa tu chceli usadiť. Je na to už teraz veľa dobrých príkladov. Naša opatrnosť je na mieste, ale na terajšiu situáciu musíme konštruktívne reagovať.

Európa prežila Rok dobrovoľníctva, Rok medzigeneračnej spolupráce a solidarity, teraz beží Rok rozvojovej pomoci. Slovensko nedodržuje sľuby v rozvojovej pomoci, zachraňujú to nevládne organizácie. Napr. Univerzita svätej Alžbety má 63 projektov v zahraničí, ktorými sa snaží kvapkou vody na horúci kameň humanitárne pomáhať, aj lekármi, ošetrovateľmi, pedagógmi.

SkryťVypnúť reklamu

Dávať azyl dokázateľne prenasledovaným kresťanom, by sme mali. Navrhujem zaangažovať do toho cirkvi. Napr. v katolíckej máme asi 2500 farností, prečo by niektoré nemohli zobrať do svojej obce jednu kresťanskú rodinu zo Sýrie resp.z Iraku, odkiaľ vyhnali 3,9 mil. resp. 1,9 mil. ľudí. Konferencia biskupov Slovenska a farské úrady, ale aj rehole, by mohli v spolupráci s miestnymi, regionálnymi a vládnymi autoritami pomáhať ohrozeným ľuďom a snažiť sa ich zaintegrovať do občianskych a cirkevných komunít (EÚ vyčlenilo na každú prijatú osobu 6000 Euro). Toto úsilie je v zhode s učením posledných pápežov, najmä stálych výziev pápeža Františka. Cirkev by mala prejsť od verbálnych podpôr ku konkrétnej pomoci migrantom.

SkryťVypnúť reklamu

Nemožno zabudnúť na to, že v čase komunizmu utekali od nás státisíce občanov - za slobodou, pred prenasledovaním, aj z ekonomických dôvodov, pričom mnohé štáty ich veľkoryso prijímali. Dnes tiež státisíce, najmä mladších ľudí „utekajú“ za prácou do zahraničia. Sú tam podporovaní a zamestnávaní. Keby ich prestali akceptovať, protestovali by sme a hovorili o porušovaní európskych smerníc. Aj Slovensko by preto malo preukázať solidaritu a konkrétnu pomoc ľuďom, ktorí nie vlastnou vinou, ale pre neúnosnú situáciu vo svojich krajinách, žiadajú o azyl.

EÚ konštatovala, že za dva roky predpokladá legálne presídlenie asi 20 tisíc ľudí z tretích krajín. Doteraz je to všetko nelegálne, treba hľadať riešenia, aj boľavé. Podľa EÚ kľúčom na prijímanie má byť veľkosť populácie, výška HDP, stav nezamestnanosti, počet doterajších žiadateľov o azyl, atď. Nehovorím, že systém kvót migrantov pre členské štáty je dobrý (Slovensku bolo „pridelených“ 800 migrantov), ale nemôžeme povedať, že nechceme nikoho. Tých 1770 ľudí, čo sa v tomto roku utopilo pred našimi očami v mori, je škandálom.

Temer všetky lode prichádzajú z Líbye. Tam ľudí vraždia pred kamerami, vládne chaos, destabilizácia, bezvládie. Tí, čo to zapríčinili, by mali tiež pomôcť. Týka sa to najmä USA, pretože odstránenie diktátorov, bez plánu na ďalší vývoj týchto krajín, bolo fatálnou chybou.

PS: Dnes som rád podpísal záväzok, že budem osobne pomáhať pri prijatí kresťanských migrantov na Slovensko. Pridajte sa na www.ktopomoze.sk, nateraz je nás 491 jednotlivcov a rodín.

Jozef Mikloško

Jozef Mikloško

Bloger 
  • Počet článkov:  285
  •  | 
  • Páči sa:  34x

Mám tri na štvrtú minus dva rokov (bŕŕŕ), 54-tí rok ženatý, štyri deti, dvanásť vnukov, troch pravnukov. Do r.1989 som bol vedec - matematik, potom politik, poslanec, prorektor, publicista, veľvyslanec v Taliansku (2000-2005), spisovateľ, závislák na FB. Od r. 2005 som dôchodca, vydavateľ najmä vlastných kníh (7), hudobno-dramatického CD-čka Ona, Ono a On, predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska. Pravidelne športujem, počúvam klasiku a rád sa smejem. Zabudol som, že od 11.3.2012 som sa stal poslancom NR SR a od 6.3.2016 som sa stal zasa slobodný človek, ktorému nedávno vyšla ôsma kniha: Ludia a doba -z môjho života (MarenčinPT). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu