Diskusný príspevok zo Snemu KDH

Na snemoch a radách KDH som vždy diskutoval. Na 24. sneme v Ružomberku som v diskusii vystúpil  prvý, ako jeden z najstarších delegátov (predtým som do troch televízií povedal, že volím Alojza Hlinu, ktorý bude rýchlo zvolený):

Písmo: A- | A+
Diskusia  (43)

Som deväť rokov predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska (ZKS), v ktorom pracuje do 5000 seniorov v 75 kluboch. Sme druhá najväčšia slovenská seniorská organizácia. Seniorov je na Slovensku 1,3 miliónov, to je aj politická sila. Napriek tomu, že medzi nimi má KDH najviac voličov, v KDH bola táto téma zanedbávaná.

Najviac si z našej správy o činnosti, ktorá je v materiáloch, cením množstvo práce v kluboch, 12 seminárov dobrovoľníckeho projektu EWARS, kvalitný časopis Generácie a našu činnosť v Európskej únii seniorov (EÚS). EÚS združuje v rámci európskych ľudovcov (EPP) 41 organizácii zo štátov EÚ s miliónom členov. ZKS pracuje 21 rokov, o pár mesiacov sme starší ako EÚS. Náš zakladateľ Ján Benček zomrel nedávno vo veku temer 95 rokov. V októbri bude v belgickom Leuwen európsky Kongres EÚS, kde budem kandidovať za podpredsedu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vzorom ZKS by malo byť Rakúsko. Ich seniorská organizácia vychádzajúca z Rakúskej ľudovej strany má 350 tisíc členov. Nám sa nateraz nepodarilo, napriek viacerým výzvam, aby seniori v kluboch KDH zakladali kluby ZKS.

V KDH mi dlhodobo chýba konštruktívna kritika, väčšie aktivity klubov v prospech ľudí, neschopnosť nájdenia spojencov, nereflektovanie minulých volebných neúspechov, strach z prekrúžkovania nových ľudí na kandidátke, pasivita Rady starších - Konzília. Chýba mi analýza, prečo sme v posledných voľbách zlyhali. Iba Ivan Šimko, Karol Pastor a Martin Boritáš napísali svoje osobné stanoviská, ale analýzu a víziu KDH by malo vypracovať Konzílium, bývalí poslanci, členovia vlád a experti, ktorí boli v posledných rokoch mimo diania. Aj od Rady KDH viac očakávam - v minulom volebnom období bola ticho, veľká kritika sa strhla neskoro, až na povolebnom zasadaní.

Skryť Vypnúť reklamu

KDH prešlo počas 26 ročnej histórie siedmimi zbytočnými štiepeniami. Vychovali sme špičkových politikov, ktorých sme po konfliktoch, ľahko prepustili. Za dôležité pokladám aj zlepšenie medzigeneračnej spolupráce, mladí rýchlo bežia, ale starí poznajú skratky.

Za 4 roky som, ako druhý najstarší poslanec v NR SR, vystúpil 633 krát, z toho 170 krát v rozpravách. Mesačne som dával asi 500 Euro na charitu a seniorov. Mojím najväčším úspechom bolo schválenie zákona o zriadení Slovenského historického ústavu v Ríme. Už tretí rok úspešne pracuje, aj keď KDH sa nezúčastnilo na jeho schválení.

Čo čaká Európu a svet v čase rýchlych zmien? Čo príde po kapitalizme, ktorý ako komunizmus má tiež sebazničujúcu tendenciu? Bez návratu k morálke to nepôjde, mysticky to signalizuje aj blížiaca sa storočnica fatimských udalostí.

Skryť Vypnúť reklamu

Verím, že dnes zvolíme nového predsedu, ktorý bude charizmatik, ľudový, tvorivý, vzdelaný, pracovitý, vtipný, vďačný za konštruktívnu kritiku... Sme na začiatku dlhej cesty, v ktorej nás čaká veľa práce, potu a sĺz. Musíme presvedčiť Slovensko, že sme, ako konzervatívna ľudová strana, pre túto krajinu, práve v dnešnom zmätku, nezastupiteľný.

Predseda KDÚ ČSL Belohrádek hovoril o nutnosti presvedčiť najmä svoju rodinu, aby volili kresťanských demokratov. Konštatujem, že mne sa to darí, mám päťgeneračnú 26-člennú rodinu, v ktorej všetci osemnásti s volebným právom volili KDH.

Jozef Mikloško

Jozef Mikloško

Bloger 
  • Počet článkov:  283
  •  | 
  • Páči sa:  21x

Mám tri na štvrtú minus dva rokov (bŕŕŕ), 54-tí rok ženatý, štyri deti, dvanásť vnukov, troch pravnukov. Do r.1989 som bol vedec - matematik, potom politik, poslanec, prorektor, publicista, veľvyslanec v Taliansku (2000-2005), spisovateľ, závislák na FB. Od r. 2005 som dôchodca, vydavateľ najmä vlastných kníh (7), hudobno-dramatického CD-čka Ona, Ono a On, predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska. Pravidelne športujem, počúvam klasiku a rád sa smejem. Zabudol som, že od 11.3.2012 som sa stal poslancom NR SR a od 6.3.2016 som sa stal zasa slobodný človek, ktorému nedávno vyšla ôsma kniha: Ludia a doba -z môjho života (MarenčinPT). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu