Ministerstvo zahraničia SR dva roky pripravuje Celoštátnu stratégiu ochrany a podpory ľudských práv, ale za VI. volebné obdobie NR SR neprijala žiadne uznesenie ohľadom porušovania ľudských práv v zahraničí. Pred očami sveta prebieha krutá perzekúcia kresťanov a jezídov v Iraku a Sýrii. Mnohé inštitúcie a osobnosti odsudzujú útoky Islamského štátu (IS) ako zločiny proti ľudskosti. Môj návrh uznesenia NR SR k prenasledovaniu náboženských komunít v Iraku a Sýrii parlament neschválil, ani nedopustil o ňom rokovať.
Podľa organizácie „Cirkev v núdzi“ každých 5 minút usmrtia pre vieru vo svete jedného kresťana. Súčasný stav sa preto pokladá po prenasledovaní kresťanov v čase Rímskej ríše za druhé najväčšie prenasledovanie kresťanov v histórii ľudstva. Odhaduje sa, že len v r. 2013 v tomto novodobom holokauste násilne zahynulo viac ako 105 tis. Ľudí.
Najkritickejšia situácia je v Iraku a v Sýrii. Aj keď v týchto krajinách, ale aj v Egypte, Líbyi a v iných arabských a afrických štátoch, žili po stáročia kresťania s moslimami v priateľských vzťahoch, po necitlivých zahraničných zásahoch po tzv. Arabskej jari a najmä po radikalizácii niektorých islamských hnutí sú kresťania kvôli svojmu presvedčeniu vyháňaní z domovov a zabíjaní.
V Iraku prebieha vysídlenie už dva mesiaca. Nefunguje poskytovanie prístrešia, jedla a uspokojenia základných ľudských potrieb. Niektorí ľudia žijú na ulici, neexistujú žiadne tábory, okrem škôl, kde ľudia prežívajú. Kresťania a jezídi, prišli o svoje pozemky, chrámy, domovy, veci, prácu, peniaze, niektorí boli odlúčení od rodín a sú svedkami ničenia náboženského dedičstva. Podľa OSN asi 500 členov jezídskej menšiny bolo zabitých. Viaceré kresťanské mestá boli evakuované, príslušníci IS donútili opustiť domovy tých, ktorí z nich neodišli do 6. augusta 2014.
K destabilizácii situácie prispievajú aj samovražedné atentáty. Napr. 22. augusta 2014 šiitský samovražedný atentátnik a ozbrojenci zaútočili na sunnitskú mešitu Abou Mussab v obci, ktorá je pod kontrolou irackej vlády. Útok zanechal 68 mŕtvych, ktorí boli zabití počas modlitby. Aj kresťania v Ninive stratili všetko - kostoly, obydlia a susedské vzťahy, ich domovy boli vyrabované. Väčšina ľudí uvažuje o odchode z krajiny, aby mohli žiť dôstojne a aby ich deti mali budúcnosť.
K súčasnej situácii sa vyslovili mnohé inštitúcie a osobnosti. Úrad generálneho tajomníka OSN Ban Ki-Moona v New Yorku vydal vyhlásenie, ktoré odsudzuje útoky Islamského štátu voči všetkým náboženstvám ako zločin proti ľudskosti, za ktoré musia zodpovední skladať účty. Najdôraznejším spôsobom odsúdil perzekúciu menšinových populácií v Iraku a zdôraznil, že „akýkoľvek systematický útok na civilné obyvateľstvo z dôvodu etnického pozadia, náboženského vyznania alebo viery môže predstavovať zločin proti ľudskosti.“
„Francúzsko je pobúrené týmto násilím, ktoré odsudzuje s najväčšou rozhodnosťou,“ povedali vo vyhlásení Laurent Fabius, francúzsky minister zahraničných vecí a Bernard Cazeneuve, minister vnútra. Louis R. Sako, zodpovedný za službu solidarity v Bagdade, povedal, že „ohavné zločiny Islamského štátu sa neudiali iba proti kresťanom, ale aj proti ľudstvu.“ 30. júna 2014 aj pápež František vo svojej homílii hovoril o prenasledovaní kresťanov, pričom poznamenal, že počas 2000-ročnej histórie kresťanstva je v súčasnosti viac mučeníkov než kedykoľvek predtým.
V mojom návrhu uznesenia, ktoré NR SR 9.9.2014 neprijala, bolo, že NR SR
- vyjadruje hlboké obavy a znepokojenie nad množiacimi sa prejavmi nenávisti, netolerancie, diskriminácie, útlaku a neznášanlivosti vyplývajúcej z vyznania a viery
- odsudzuje všetky nedávne násilné akcie namierené proti náboženským komunitám, najmä kresťanom a jezídom v krajinách Blízkeho východu, Afriky a Ázie
- zdôrazňuje, že sloboda myslenia, svedomia a vyznania je základným ľudským právom
- žiada najvyššie ústavne orgány, vládu SR a reprezentatívne inštitúcie EÚ, aby využívali vhodné diplomatické nástroje pri jednaniach so zástupcami krajín, v ktorých dochádza k porušovaniu náboženských slobôd a prijali účinné opatrenia na upokojenie situácie.