
V Nemecku som nedávno počul tieto definície politických a trhových orientácií:
Socialista: Má dve kravy, sused nemá žiadnu. Vláda mu jednu zoberie a dá ju susedovi. Prinúti ho založiť družstvo, aby mohol susedovi pomáhať.
Sociálny demokrat: Má dve kravy, sused nemá žiadnu. Cíti sa vinným, pretože úspešne pracuje. Zvolí ľudí do vlády, ktoré mu kravy zdania. To ho prinúti jednu predať, aby mohol zaplatiť dane. Vláda mu zoberie tieto peniaze, kúpi kravu a dá ju susedovi.
Slobodný demokrat: Má dve kravy, sused nemá žiadnu. No a čo?
Kresťanský demokrat: Má dve kravy, sused nemá žiadnu. Jednu dá susedovi, druhú si nechá a potom to ľutuje.
Kapitalista: Má dve kravy. Obe predá a kúpi býka, aby choval stádo.
Byrokracia EÚ: Má dve kravy. EÚ ich zoberie, jednu zabije, druhú podojí a zaplatí im odškodnenie za stratu mlieka, ktoré vyleje do mora.
Líšia sa tieto definície od názorov N. Machiavelliho (1469-1527), ktorý hovoril, že „ ľudí nemotivujú ideály a morálka, ale hromadenie majetku,“ alebo „existencia strán a ich súperenie je prospešné, zabraňuje hegemónii a tyranii jednej z nich“? Naša porevolučná rýchla šoková terapia bola viac šokom ako terapiou. Priniesla trhovú ekonomiku podľa hesla: „Trhni, čo môžeš!“ Ako to majú inde vo svete?
Americký podnikateľ: Má dve kravy. Jednu predá a zoberie si ju na leasing. Vytvorí akciovú spoločnosť a prinúti kravy, aby dávali 4x viac mlieka. Diví sa, keď jedna zdochne. Vydá tlačové vyhlásenie, že mu náklady klesli o 50%. Jeho akcie stúpajú.
Francúzsky podnikateľ: Má dve kravy. Štrajkuje, lebo chce mať tri. Potom ide na obed, život je krásny.
Japonský podnikateľ: Má dve kravy. Najmodernejšou génovou technikou ich zmenší na desatinu pôvodnej veľkosti, ale budú dávať dvadsaťkrát viac mlieka.
Nemecký podnikateľ: Má dve kravy. Najmodernejšou génovou technikou ich zmení na plavovlasé, dokážu vypiť veľa piva, dávať mlieko najvyššej kvality a utekať rýchlosťou 160 km/hod. Bohužiaľ, požadujú 13 týždennú dovolenku ročne.
Ruský podnikateľ: Má dve kravy. Napočíta ich päť. Vypije si viac vodky, pri ďalšom počítaní ich je 42. Potešený ich znova spočíta, je ich 12. Sklamaný otvorí ďalšiu fľašu vodky. Mafia ide okolo a zoberie mu toľko kráv, koľko môže.
Švajčiarsky podnikateľ: Má 5000 kráv, ale žiadna mu nepatrí, chová ich druhým. Keď mu dajú mlieko, nepovie to nikomu.
Nemecké výsledky doplníme slovenským výskumom:
Slovenský podnikateľ: Mal 10 kráv. Prišiel červený býk a všetky zhabal. Dubček jednu dovolil, jemu aj susedovi. Obaja si závidia a sú radi, keď susedova krava zdochne. Obaja nadávajú, založia tri politické strany, každý má penziu 300 Euro a nový Mercedes.
V. K. sa vraj vo vláde po revolúcii takto modlil:
Zapadě náš, jenž jsi v zahraničí,
potvrď nám sliby své, otevři království své,
buď štědrost Tvá, jak v Čechách tak i za pomlčkou,
doložku nejvyšších výhod nech nám dnes
a odpusť nám naše dluhy, jakož i my odpouštime
našim rozvojovým dlužníkum,
a neuveď nás do postavení zemí třetího světa,
ale zbav nás chudoby.
Bola jeho modlitba vyslyšaná?