Biskup Pavol Mária Hnilica

Pavol Mária Hnilica sa narodil 30.3.1921 v Uňatíne,zomrel pred 10 rokmi 8.10.2006 v Nových Hradoch. Jeho dramatický život je hodný filmového spracovania. Sústredil sa v ňom najmä na dve témy - posolstvo z Fatimy a obrátenie Ruska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (43)

Po likvidácií kláštorov v r. 1950 aj Hnilicu internovali v tábore. Päť dní po prepustení, 29.9.1950, bol tajne vysvätený za kňaza. Ako 29-ročný, bol 2.1.1951 v Rožňave tajne vysvätený za biskupa Mons. R. Pobožným (v apoštolskej postupnosti jeho svätenia je piaty v poradí Eugénio Pacelli, pápež Pius XII., ktorý bol vysvätený za biskupa v deň prvého fatimského zjavenia 13.5.1917). 24.8.1951 biskup Hnilica vysvätil za biskupa aj 27-ročného Jána Ch. Korca. 

Biskup Hnilica
Biskup Hnilica (zdroj: archív autora)

Vo vtedajšej mimoriadnej situácii prenasledovania Cirkvi sa o. Hnilica stal najmladším biskupom sveta. Keď bol na neho vydaný zatykač, 3.12.1951 ušiel do zahraničia cez rieku Moravu. Po štúdiu v Nemecku prišiel do Ríma v septembri 1952. Verejné vyhlásenie jeho biskupskej hodnosti vykonal Pavol VI. tiež v deň fatimského výročia - 13.5.1964.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Biskup Hnilica pomáhal Slovákom a cirkvi po celom svete. Uzko spolupracoval s matkou Terezou, aj s Chiarou Lubichovou, prezidentkou Fokolárov. V roku 1967 navštívil Fatimu, k posolstvu týchto zjavení najmä ohľadom obrátenia Ruska sa neustále vracal. Po atentáte na pápeža Jána Pavla II., v deň 64. výročia Fatimy, 13.5.1981, keď pápež zázračne prežil, predvolal si biskupa Hnilicu, ktorý ho podrobne oboznámil s fatimským posolstvom. Jezuita Hnilica bol aj zakladateľom rehole „Spoločenstvo Rodiny Panny Márie“, ktorá má najviac povolaní zo Slovenska.

Po novembri 1989 sa vrátil na Slovensko. Jeho oneskorené primície sa uskutočnili v Bzovíku, kde pred veľkým počtom veriacich predniesol mimoriadne zaujímavú kázeň.

Skryť Vypnúť reklamu

Zúčastnil som sa aj na jeho veľkolepom pohrebe dňa 8.10.2006 v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave. 15.11.2006 som o ňom v televíznej relácii STV 2 „Sféry dôverné“ povedal toto: 

„Biskupa Hnilicu som roky poznal ako láskavého, obetavého, štedrého a odvážneho Božieho muža. Mal charizmu počúvať ľudí, jeho aktivity boli všestranné, podporoval cirkevné a charitatívne projekty u nás a vo svete. V Ríme sme sa neraz stretli: na ambasáde, na cirkevných slávnostiach najmä vo Vatikáne, aj v Slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda. Vždy sa zaujímal o Slovensko a o prácu veľvyslanectva.

Stal sa znalcom fatimských zjavení, aj pápeži ho kvôli tomu oslovovali. V jeho okolí bolo cítiť mystiku fatimského posolstva - programu záchrany sveta cestou pokánia a obety za hriešnikov. Zasvätenie Ruska Nepoškvrnenému srdcu Panny Márie vykonal biskup Hnilica počas omše, ktorú tajne slúžil 25.3.1984 v bývalom chráme Usnutia Matky Božej v moskovskom Kremli. V ten deň, bez výslovného menovania Ruska, to urobil aj Ján Pavol II. na námestí sv. Petra v Ríme, za účasti biskupov z celého sveta. Pre jeho úsilie za obrátenie Ruska, ktoré Matka Božia spomenula vo Fatime 22-krát, ho nenávideli komunisti u nás, v ZSSR, aj v Taliansku. Neuznanie a krivdy však zažil aj od svojich. Niektorí ho podceňovali a považovali za naivného a neopatrného. Slovensko o ňom viac začalo hovoriť až po jeho smrti.

Skryť Vypnúť reklamu

Jeho život to bola modlitba a práca. Až do smrti bol plný plánov a aktivít. Ako Don Bosco, zodral sa v práci v prospech lepšieho sveta. Som presvedčený, že jeho život by mal byť ocenený otvorením beatifikačného procesu, čo je v rukách slovenskej Cirkvi.“ 

Jozef Mikloško

Jozef Mikloško

Bloger 
  • Počet článkov:  283
  •  | 
  • Páči sa:  21x

Mám tri na štvrtú minus dva rokov (bŕŕŕ), 54-tí rok ženatý, štyri deti, dvanásť vnukov, troch pravnukov. Do r.1989 som bol vedec - matematik, potom politik, poslanec, prorektor, publicista, veľvyslanec v Taliansku (2000-2005), spisovateľ, závislák na FB. Od r. 2005 som dôchodca, vydavateľ najmä vlastných kníh (7), hudobno-dramatického CD-čka Ona, Ono a On, predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska. Pravidelne športujem, počúvam klasiku a rád sa smejem. Zabudol som, že od 11.3.2012 som sa stal poslancom NR SR a od 6.3.2016 som sa stal zasa slobodný človek, ktorému nedávno vyšla ôsma kniha: Ludia a doba -z môjho života (MarenčinPT). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu