„Je to spor, ktorý môže vyvolať tretiu svetovú vojnu" povedal Kim čon Il, severokórejský vodca. To sú slová potvrdzujúce vážnosť sporu. Severná a Južná Kórea už zbroja a na kórejskom polostrove je cítiť obrovské napätie.
Spor vznikol na Slovensku, keď na ministerstve hospodárstva vyhlásili tender na nákup pucmoly, ktorou sa mala čistiť stojanová dvojkotúčová brúska údržbára Františka K. v štátnom opravárenskom podniku. Františkovi sa všetky handry minuli, tak požiadal majstra, aby „zohnal pucmolu". Majster podniku Elemír U. preto požiadal svojho nadriadeného a v žiadanke uviedol „Pucmola, 2 balíky". Nadriadený žiadosť prijal, jeho ľudia spracovali a odoslali na ministerstvo. Ministerstvo po dvoch mesiacoch žiadosť vrátila s tým, že nevedia aký typ pucmoly sa má zakúpiť. Zákazku zadali firme „E-pucmola.sk", ktorá dodáva dva druhy pucmoly - z prírodných a z umelých vlákien. Preto požiadali objednávateľov aby objednávku špecifikovali.
Ako prezradil denníku GIMME DAT nemenovaný zdroj z ministerstva, pri otázke, aká sa má objednať pucmola, vznikla vášnivá diskusia. Inak vždy zaneprázdnení zamestnanci stáli na chodbách úradov pri automatoch na kávu a hádali sa medzi sebou. „Umelá pucmola lepšie saje!" tvrdili zástancovia umelej pucmoly. „Ale pri výrobe umelej sa znečisťuje prostredie!" oponovali zástancovia prírodných vlákien.
Táto téma sa preniesla z chodieb ministerstva na televízne obrazovky, na titulky denníkov a rozhádala aj diskutujúcich na internetových fórach. Minister rozhodol, že kým sa nerozhodne ktorá pucmola je lepšia, žiadnu nekúpi. Brusič František dostal platené voľno - ide o štátny záujem.
Dnes je táto téma témou summitu „Pucmola - včera a dnes", ktorý sa koná v New Yorku na pôde OSN. Politický vodcovia, vedecké špičky, ufológovia, predstavení cirkví, sústružníci a brusiči budú dnes diskutovať o tom, ktorá pucmola je lepšia.
Známi „pucmológ", profesor Ing. Doc. Mudr. Phd. MBA. ABC. OPP. MVdr. Peter Peter Csc. Puc. (profesor pucmológie) najprv všetkým zúčastneným ozrejmil pôvod a vznik slova pucmola, pôvod tohto textilného výrobku. Vysvetlil spôsoby využitia tohto produkty v rôznych kútoch sveta a jeho vplyv na pôvodné obyvateľstvo. Po prestávke na obed pokračoval s prednáškou „Vplyvy pucmoly na dejiny národov". Zaujala hlavne hypotéza a okrúhlom tvare pucmoly a dierke v strede. Niektoré domorodé kmene túto okrúhlu pucmolu s dierkou v strede vyhlásili za svoje Božstvo. Výskumný ústav v Cerne vraj miesto skúmania podstaty vesmíru skúma, či by pucmola nemohla byť dôsledkom Veľkého tresku a teda produktom vzniku vesmíru.
Profesor Peter sa sám nevyjadril, na ktorú stranu obhajcov kvality pucmoly sa prikláňa. Svoju celodňovú prednášku zakončil krásnym posolstvom „ Či je tech a či je natur - konkurovať môže zlatu!". Týmto dojal zúčastnených a dokázal s akou láskou sa celý život venoval tejto téme.
Dojatie zúčastnených netrvalo dlho - k mikrofónu sa dostal anarchista (zástanca umelej pucmoly) a vykrikoval heslá ako „Smrť prírodnej pucmole" alebo „Radšej nahý ako prírodná pucmola". Vtedy vznikla obrovská mela, bitka a násilie, ktoré sa rozšírilo do ulíc New Yorku. Odtiaľ sa konflikt dostal do celého sveta.
Jediný, kto na tomto konflikte profituje sú výrobcovia pucmoly - akcie tejto komodity šli prudko hore, pucmoly je nedostatok. Predáva sa ako darčekový predmet, ľudia ju kupujú ako investíciu - s nárastom hodnoty ju darujú svojim deťom. Milovníci konšpiračných teórií radi hovoria, že konflikt bol umelo vyvolaný len kvôli biznisu s pucmolou.
Pucmola sa stala takou slávnou, že jej dokonca udelili hviezdu na chodníku slávy v Hollywoode.
A čo si okolo rozruchu okolo pucmoly myslí brusič František? Denník GIMME DAT sa sním pozhováral:
„Je mi to jedno. Aspoň nemusím do roboty." povedal bez rozpakov. „Ľudom drbe. A teraz poriadne. Vždy si nájdu dôvod, kvôli čomu sa povadiť. A ktorá je lepšia pucmola? Pravdu poviem, je mi to jedno. Keď nebola pucmola, utieral som stroj papierovou utierkou. Aj hajzlákom neraz. Kedysi bolo pucmoly. Keď bolo, sa šafárilo. A teraz neni."
Nakoniec nám František huncútsky pošepol, že on si počas tých rokov čo pracuje v závode odniesol domov niekoľko balíkov pucmoly. Vždy sa vraj doma zišla. Najčastejšie pri opravách starej škodovky - na utieranie rúk od oleja. Ako sám priznal - teraz ju už šetrí, keď vie akú má veľkú hodnotu. To čo má doma má vraj hodnotu aj 1 000 000 eur! Nakoniec dodáva: „Každý kradol. Niekto vrtáky, iní brúsne kotúče. Teraz majú hovno. Ja mám majetok!"