MHD v Bratislave zadarmo? A prečo nie:)

Dnes sa mi do rúk dostal článok o tom, že v Taline metropole Estónska bude v roku 2013 podľa všetkého premávať MHD zadarmo. Pri čítaní tohto článku ma napadlo čo tak zrealizovať niečo podobné aj v Bratislave. Áno viem, opäť ma pár ľudí ukameňuje, že prečo Bratislava a iné mesta nie, ale snáď si to krásavica na Dunaji zaslúži a jej obyvatelia tiež. Ak by sa to podarilo, ostatné mestá možu ísť príkladom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Dopravný podnik mesta Bratislava hosporáril v roku 2010 so stratou 6 815 683 eur. Pýtam sa je toto vôbec normálne? Môže takýto podnik fungovať? Nehovoriac o tom, že za rok 2011 bola strata určite ešte vyššia. Som však presvedčený o tom, že pri troške dobrej vôle by sa dala táto strata odpustiť zo dňa na deň. Veď komu vlastne dlží peniaze dopravný podnik? Nie tak náhodou štátu a zopár súkromým firmám. Bolo by to ozaj tak bolestné urobiť generálny pardón a pustiť sa do projektu MHD BA zadarmo?

Tu je zopár mojich nápadov, aj keď po pravde fungujú vo svete a nechal som sa nimi inšpirovať.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. cestujúci vlakom a autobusom smerom do Bratislavy by mohli mať prvú jazdu zadarmo

2. návštevníci Bratislavy, ktorí sa preukážu letenkou v deň príletu do mesta, zadarmo

3. máš vstupenku z návštevy kultúrneho podujatia, múzea alebo kultúrnej pamiatky v Bratislave-cestuješ zadarmo

4. Ideš do práce v čase medzi 6:00 až 9:00 - zadarmo

Pri bode číslo 4. by to chcelo podrobnú štúdiu o vyťaženosti MDH v čase (samozrejme v rámci diplomovej práce nejakého študenta, aby sa opäť niekto na tej štúdii nenabalil:)

Čo sa týka financovania MHD zdroje sú nasledovné: sponzoring, rozpočet mesta a v neposlednom rade aj zdroje z EÚ. Ak by sa s takým niečím začalo verím, že by sa našlo veľa ľudí ktorí by sami od seba do kasičky projektu prispeli oveľa skôr, namiesto denno denného nadávania na kvalitu cestovania.

Skryť Vypnúť reklamu

Na záver môjho dnešného zamyslenia. Už ste niekedy cestovali do AUPARKU alebo AVIONU zadarmo? Už ste niekedy cestovali v Senci autovlačikom zadarmo? Vy nie? Lebo ja áno.

Viem, že myšlienka MHD zadarmo znie v dnešných časoch možno utopisticky, ale povedzme si popravde ak sa to podarí realizovať v Estónsku, čo sme my na tom horšie?

Hmmm možno sme na tom rovnako, ale to by nesmel mať pán Záhradník AUDI z Audicentra pána Malchárka":))

Odkaz na článok MHD v Taline zadarmo http://aktualne.atlas.sk/tallinn-bude-zrejme-prva-europska-metropola-s-mhd-zadarmo/zahranicie/europa/

P.S: Ak budete ráno stáť v zápche a je úplne jedno z ktorého smeru budete do Bratislavy vchádzať spomente si na mňa.

Skryť Vypnúť reklamu


Jozef Oravec

Jozef Oravec

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  0x

ANO je ANO, NIE je NIE, všetko medzi tým je lož. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu