eKasa, drahý, nepripravený, mačkopes po slovensky

Jedno z posledných vystúpení bývalého prezidenta Finančnej Správy vlialo do podnikateľských kruhov veľké nádeje.eKasa mala byť jednoduchá, lacná, mala ušetriť množstvo peňazí podnikateľom. Netešte sa nebude to jednoduché ani lacné

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

eKASA dnes

Dnes je 20.3.2019, certifikáciou zariadení pre eKasu, prešli zatiaľ dve zariadenia, zhodou okolností s tým istým CHDU od zatiaľ neznámej firmy. 

Čo nás čaká o desať dní?

Od 1.4.2019 majú novovzniknuté prevádzky používať už len certifikované zariadenia komunikujúce online s Finančnou Správou.

Týmto novovzniknutým prevádzkam však nebude stačiť iba certifikované zariadenie. K predaju potrebujú aj nadradený skladový softvér, ktorých je na trhu x. Každý softvér je iný a každá softvérová firma musí svoj softvér upraviť podľa zákona a podľa špecifikácií výrobcov zariadení pre eKasu..

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Časový tlak a eKasa

K dnešnému dátumu neexistujú takmer žiadne certifikované zariadenia (pretože aj tie 2, ktoré sú certifikované, NIE sú ešte vyrobené v takých množstvách,(cca 230 000) aby sa dali okamžite nasadzovať). Podľa mojich informácií od výrobcov, výroba bude trvať 4 až 6 týždňov. Následne bude potrebný čas, kým sa zariadenie dostane od výrobcu k servisnej organizácii (pretože napriek tomu, že už servisné strediská nie sú povinné, budú musieť nasadzovať ORP skúsení ľudia z tejto oblasti). Ďalší 1 týždeň je potrebný kým sa zariadenie dostane zo servisnej organizácii k podnikateľovi do prevádzky, t.j. minimálne ďalšie 1 až 2 týždne. Následne bude zo strany softvérových firiem potrebný čas na integráciu komunikácie s certifikovanou ORP. Pýtam sa...koľko budú potrebovať času? Odpovedám si.... neviem, ale z večera do rána to nebude. Bude potrebné analyzovať, programovať, testovať a znova programovať a znova testovať. Môj odhad je minimálne jeden mesiac.
Kladiem si ďalšiu otázku.... je FS technicky naozaj pripravená na to, že jej servre budú vedieť denne prijímať niekoľko miliónov požiadaviek a na niekoľko miliónov požiadaviek denne aj odpovedať? Kde sú nejaké výsledky testovania? Odhad hovorí, že na území Slovenska sa denne vytlačí 20 miliónov bločkov.

SkryťVypnúť reklamu
Bývalý prezident finančnej správy František Imrecze a zatiaľ ešte minister financií Peter Kažimír
Bývalý prezident finančnej správy František Imrecze a zatiaľ ešte minister financií Peter Kažimír (zdroj: Denník SME Ekonomika)

Finančný pohľad na eKasu

Avizované bolo, že podnikateľa bude prechod na eKasu stáť cca 50 €. 

40 až 50% zariadení, ktoré sú teraz plne funkčné bude potrebné po 1.7.2019 vyhodiť do kontajnerov! Prečo? Pretože výrobcovia sa rozhodli, že ich podporovať nebudú. Príklad: registračné pokladne - momentálne je v predajniach nasadených viac ako 25-30 typov rôznych registračných pokladníc. K dnešnému dňu na svojich stránkach najväčší výrobca z nich uvádza, že budú podporovať 13 typov, pričom žiadosť o certifikáciu podali na 6-7 typov a robia všetko preto, aby prešli. Možno prejdú certifikáciou a možno certifikáciou neprejdú.

Rád by som sa mýlil, ak som tých 40-50% prehnal. Ale Finančná správa by mala vedieť zistiť a následne zverejniť štatistiky, koľko z existujúcich zariadení už nebude vôbec použiteľných.

SkryťVypnúť reklamu

Pýtam sa: Ako k tomu prídu tí podnikatelia, ktorí vlastnia tých zvyšných 12-17 typov RP, ktorí si v roku 2011/2012 a možno minulý rok, alebo pred polrokom nakúpili nové pokladne, ktoré vtedy tiež prechádzali certifikáciou a teraz ich môžu vyhodiť a kupovať si opäť úplne nové zariadenia? Alebo tí, ktorí si nakúpili fiškálne tlačiarne a teraz ich výrobca už nebude podporovať, lebo nemusí, lebo eKasa?

Avizované náklady 50€ nebudú postačovať ani pre servisného technika, ktorý to príde na prevádzku pozapájať a rozchodiť. Kde je ešte cena nového zariadenia, internetového pripojenia, vyškolenia zamestnancov, update nadradeného softvéru?

SkryťVypnúť reklamu

eKasa a servisné organizácie

Servisné organizácie nedokážu k dnešnému dňu svojim zákazníkom nič odporučiť, pretože nevedia 100% garantovať, či dané zariadenie, ku ktorým robia jednotliví výrobcovia "presvedčivé" PR, bude naozaj úspešne certifikované.

A ak certifikované aj bude, potom je ešte otázne, či sa stihnú zariadenia aj vyrobiť, dodať na trh, zabezpečiť defiškalizáciu starých zariadení a následne zabezpečiť inštaláciu a nasadenie nových zariadení.

Všetci tj. výrobcovia, servisné strediská, softvérové firmy i podnikatelia sú buď v časovej tiesni alebo v patovej situácii. Alebo aj jedno aj druhé.

Sľuby o eKase

Účelom zákona vraj bolo vytvorenie opatrení na boj proti daňovým únikom / podvodom. OK, možno už nebude také jednoduché tlačiť nefiškálny, falošný doklad, o ktorom by si zákazník mohol myslieť, že je pravý..., ale tí, čo bločky netlačili doteraz, tak ich nebudú tlačiť ani odteraz ... toto zákon vôbec neošetruje!

eKasa a štátny rozpočet

Pred prijatím zákona boli zverejnené štatistiky, koľko nové opatrenie, eKasa, prinesie do štátneho rozpočtu.

Poprosím zodpovedných priebežne zverejňovať štatistiky, spolu s informáciami o tom, či prínos z výberu daní u hotovostného predaja bol naozaj taký, ako očakávali, a aká je skutočná realita. Lebo o bločkovej lotérii sme už nepočuli stááááášne dávno. A o jej prínose sme nepočuli asi nikdy.

Zaujímalo by ma, aké boli celkové náklady štátu a aké výnosy? Ale poprosím "ka-ždo-ro-čne", pretože náklady na údržbu serverov zabezpečujúcich komunikáciu online a spracovanie dát nebudú zadarmo. A ako vieme v tejto našej vlasti, krajine či štáte to dokáže byť dobrá "ryža".

Preto sa plne stotožňujem s článkom Jany Kiššovej poslankyňe NRSR. eKasu je potrebné zrušiť, alebo minimálne odložiť platnosť novely zákona 289, minimálne od 1.1.2020 a ešte lepšie zmeniť pripájanie na eKasu na princíp dobrovoľnosti.

Doteraz som hovoril A. Tak ponúkam aj B.

Keby som to chcel urobiť ja zriadil by som API rozhranie na Virtuálnu Registračnú Pokladnicu. Každý dodávateľ softvéru, alebo hardvéru, by si mohol upraviť svoj softvér či hardvér tak, aby komunikoval s týmto rozhraním. Tak ako to urobili v Českej Republike. Verte mi za 5 rokov by všetci postupne a dobrovoľne prešli na online eKasu, lebo by to bolo výhodné a hlavne zadarmo. 

Záver: Chceli to urobiť čo najlepšie, ale dopadlo to ako vždy. 

Jozef Paukov

Jozef Paukov

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Otec, manžel, syn, brat, priateľ, kolega snažiaci sa chápať fungovanie sveta a vzťahov medzi ľuďmi. Ak ma niečo poteší, alebo nepoteší možno o tom napíšem. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaTechnikaŽivotPrácaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu