Svetový deň Pohybom k zdraviu

Pravidelná fyzická aktivita prispieva k blahu nielen nášho tela, ale aj mysle.

Svetový deň Pohybom k zdraviu
Young lady running on a rural road
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V dnešnej dobe trávime čoraz viac času sedavým spôsobom života, či už v práci alebo doma pri televízii a počítači. Svetový deň pohybom k zdraviu, ktorý si každoročne pripomíname 10. mája, má za cieľ zvýšiť povedomie o dôležitosti pohybu a podporiť aktívny životný štýl. Zamyslite sa, koľko času venujete sebe, starostlivosti o svoje fyzické a psychické zdravie. Určite by to mohlo byť aj viac, však?

Pravidelná fyzická aktivita prispieva k blahu nielen nášho tela, ale aj mysle. Výskumy dokazujú, že pohyb zlepšuje našu náladu, znižuje stres, pomáha nám lepšie spať a dodáva nám energiu. Pomáha tiež pri prevencii zdravotných problémov ako obezita, cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia a mnoho ďalších.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hýbať sa však nemusí znamenať každý deň tri hodiny v posilňovni, ani si dávať dvojfázové tréningy na úrovni Cristiana Ronalda. Existuje veľa spôsobov, ako zahrnúť pohyb do svojho každodenného života. Počasie nám praje, takže môžete začať napríklad tým, že do práce budete chodiť na bicykli alebo pešo. Počas prestávok sa choďte s kolegami prejsť a dajte si obed niekde na čerstvom vzduchu. Rôzne voľnočasové športové aktivity ako beh, plávanie, cyklistika alebo tenis sú tiež skvelým spôsobom ako sa hýbať a zároveň si užiť čas s rodinou alebo priateľmi.

Pohyb je obzvlášť dôležitý pre deti, keďže okrem fyzických výhod, pomáha rozvíjať aj sociálne zručnosti. Pri hraní sa s inými deťmi alebo pri účasti na organizovaných športových podujatiach sa naučia spolupracovať, komunikovať, nájdu si nových kamarátov. Takýto spôsob interakcie s rovesníkmi má veľmi pozitívny vplyv na ich psychosociálne zdravie. Aj z tohto dôvodu je dôležité, aby mali naše deti dostatok príležitostí na pohyb a aby k nemu boli motivované. Rodičia, starí rodičia, učitelia, tréneri, všetci môžeme zohrať kľúčovú úlohu pri podpore zdravého životného štýlu.

SkryťVypnúť reklamu

Rozvoj športu na Slovensku je dôležitý nielen pre zdravie národa, ale aj pre rozvoj krajiny. Športové podujatia a klubové tímy prinášajú spoločnosti množstvo benefitov, ako sú napríklad zlepšenie zdravia obyvateľov, posilnenie rodinných vzťahov, podpora turizmu a ekonomiky. Mládežnícke organizácie musia ďalej rásť, šport a pohyb sa musia stať dostupnými pre všetkých. Podporme zdravie, podporme pohyb, podporme Slovensko. 

Jozef Sýkora

Jozef Sýkora

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  62x

Som manžel, otec dvoch detí, podnikateľ, manažér a dlhoročný športový nadšenec. Viac ako dve desaťročia som pôsobil v špeciálnej polygrafii a realitnom odvetví, podnikanie je však len jednou časťou môjho života. Tou najvýznamnejšou, ktorá ma sprevádza už od ranného detstva, je šport. Pochádzam zo športovej rodiny, môj starý otec získal s futbalovým Slovanom Bratislava tri majstrovské tituly, ja som tiež hrával futbal, neskôr tenis a dnes sa naplno venujem svojmu synovi. Aktívne ho podporujem v jeho tenisovej kariére, preto dobre chápem, ako veľa musí rodina obetovať a aké náročné je dostať svoje dieťa na profesionálnu úroveň. Žiaľ, šport je dnes stále na okraji verejného záujmu. Ako člen Predsedníctva strany Demokrati sa budem usilovať o rozvoj a výraznejšiu podporu športu na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu