Zašlá sláva (aj) slovenskej hádzanej

Dnes je svetový deň hádzanej. Slovensko si však napriek žiarivej minulosti, nedokázalo úspechy v tomto športe udržať.

Zašlá sláva (aj) slovenskej hádzanej
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Slovenská hádzaná bezpochyby zažívala svoju najväčšiu slávu za čias Československa. Ako spojené republiky sme získali titul majstrov sveta, dve strieborné a tri bronzové medaily a striebornú olympijskú medailu z Letných olympijských hier, ktoré sa konali v roku 1972 v Mníchove. Hádzaná bola na Slovensku aj po rozpade ČSSR pomerne kvalitne zastúpená a to najmä v klubových súťažiach. Absolútnou dominantou medzi mužmi, je v tomto športe dodnes HT Tatran Prešov.

Slovenskú najvyššiu súťaž vyhral sedemnásť krát a Slovenský pohár 22 krát. Pravidelne sa zúčastňuje aj Európskych pohárových súťaží a rozhodne nám v zahraničí nerobí hanbu. Čo sa týka ženskej hádzanej, už roky žne úspechy IUVENTA Michalovce. Dievčatá hrajúce za východoslovenský klub dosiahli dvanásť krát na titul majsteriek Slovenka, sú desaťnásobnými víťazkami Slovenského pohára a deväť krát vyhrali medzinárodnú česko-slovenskú interligu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napriek žiarivej minulosti a v tom čase vízii sľubnej budúcnosti, je na tom dnes slovenská hádzaná pomerne zle. Spomínaný Tatran v roku 2019, po sporoch vo finále pohára, odmietol pustiť hráčov do reprezentácie. Prešovský klub vtedy namietal proti rozhodnutiam arbitrov a výhrady mal aj voči hádzanárskemu zväzu. Tatran za svoj úspech nevďačí štátu, alebo zväzu, ale súkromnému majiteľovi a sponzorom. Podobne, sa ani väčšine klubov pôsobiacich v slovenskej ženskej či mužskej hádzanej, nedostáva adekvátna podpora na rozvoj práce v mládežníckych organizáciách, preto je budovanie seniorských mužstiev, nieto ešte reprezentácie mimoriadne náročná úloha.

SkryťVypnúť reklamu

Peniaze, ktoré idú do kolektívnych športov mimo hokeja a futbalu, sú dlhodobo viac ako podpriemerné. Mládežnícke organizácie tak nemajú priestor na rozvoj a viesť deti ku športu je čoraz náročnejšie.

Prehodnotiť tak treba nielen prerozdelenie zdrojov, ale aj podporu výstavby multišportových centier, v ktorých by boli tréningové podmienky pre rôzne športy na adekvátnej úrovni.

Jozef Sýkora

Jozef Sýkora

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  62x

Som manžel, otec dvoch detí, podnikateľ, manažér a dlhoročný športový nadšenec. Viac ako dve desaťročia som pôsobil v špeciálnej polygrafii a realitnom odvetví, podnikanie je však len jednou časťou môjho života. Tou najvýznamnejšou, ktorá ma sprevádza už od ranného detstva, je šport. Pochádzam zo športovej rodiny, môj starý otec získal s futbalovým Slovanom Bratislava tri majstrovské tituly, ja som tiež hrával futbal, neskôr tenis a dnes sa naplno venujem svojmu synovi. Aktívne ho podporujem v jeho tenisovej kariére, preto dobre chápem, ako veľa musí rodina obetovať a aké náročné je dostať svoje dieťa na profesionálnu úroveň. Žiaľ, šport je dnes stále na okraji verejného záujmu. Ako člen Predsedníctva strany Demokrati sa budem usilovať o rozvoj a výraznejšiu podporu športu na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu