Roľnícky stav, ak by sa niekto opýtal, či ešte pri tom všetkom existuje,nuž teda zatiaľ existuje a podľa všetkého aj existovať bude. I keď je nutné povedať, že aj pred krízou nebolo jednoduché v tomto fachu podnikať,žiť a prežiť.Vstupom do EÚ by sa zdalo,že podmienky nášho roľníka sa podstatné vylepšili a jednoducho tento stav si týmto krokom polepšil. Polepšil, ale nie všade,teda nie na celom území SR. Už rokmi pred vstupom sa tradovalo, že roľník žijúci z ornej pôdy, teda hlavne na juhu v zdaní, že má prírodou dané tie najlepšie podmienky ,najkvalitnejšie široké lány čiernej zeme a zákonite oveľa nižšie náklady dajme tomu na hnojenie a teda zákonite mu musíme dať aj najmenšiu podporu formou dotácii,teraz priame platby, ktoré inak ako človek praxe absolútne odsudzujem a doslovne a do písmena toto je spôsob pomoci akým sa dá táto výroba jedine ak deformovať a prináša mnohým roľníkom obrovské problémy. Čo je aj príklad náš Slovenský, keď ako "nový " členský štát EÚ sme v tzv., dá sa aj tak pomenovať - v mimoriadnom režime, ktorý účelovo slúži ako " ochrana " starých členských štátov pred bývalou socialistickou veľkovýrobou nových štátov,ktoré podľa tohto opatrenia nemajú nárok na danú výšku priamych platieb, teda dotácii.
Je nutné podotknúť,že už predvstupové jednania do EÚ v rámci tohto rezortu nemali patričnú úroveň,keď dosiahnuté kvóty jednotlivých komodít/ mlieko,mäso,cukor,obilie/ nedávali dobrú východiskovú základňu a o forme a výške priamych platieb ani nehovoriac, čo malo za následok pokračujúci trend klesajúcej výroby s veľmi neblahými dôsledkami najmä v stavoch hospodárskych zvierat a predovšetkým hovädzieho dobytka. Tento trend v súčasnosti, aj napriek sľubom pomoci roľníkovi ľudovo-národno-socialistickým vládnym zoskupením pokračuje a je takej istej intenzity, ako to bolo za vlády predchádzajúcej, no s tým rozdielom, že finančná a hospodárska kríza tieto problémy umocnila a roľníkovi mnohokrát ostali iba oči pre plač, čoho dôkazom je aj tento hospodársky rok,keď síce ceny potravín na našom stole v súčasnom období majú cenový trend mierneho poklesu rsp.stagnujú, ale podľa toho za čo roľník predáva svoje výrobky spracovateľom je to stále cena veľmi vysoká a neadekvátna. Mudrlanti okolo cenotvorby najmä u spracovateľov a obchodných reťazcov tvrdia niečo iné, ale ak ich zaženiete do kúta prinajlepšom vám povedia,že môžu oveľa lacnejšie nakúpiť za hranicami Slovenska a nik im to nemôže zakázať / tus tojí otázka :dokedy?/, ale napriek tomu, ak teraz je cena tej najkvalitnejšej potravinárskej pšenice vo dvore roľníka 95,-Euro/1 tona, čo je medziročný pokles cca 20-30% a pokles od roku 2007 60-65% /maloobchod. cena múky v r.2007 11-12,-Sk/ 1 kg a dnes v prepočte 6-6,50,-Sk/1kg / a cena pekárenských výrobkov mala iba minimálny pokles alebo nijaký a keď sa pozriete do SVK podnikateľskej štruktúry dominantných hráčov vo výrobe chleba,teda kto ovláda pekárenský priemysel,tak zistíte koľko bije a kto diktuje ceny a najmä koho politické tričko tí páni majitelia nosia. Podobne je to aj v obchodných reťazcoch, kde sa praktiky dikovania cien a umietsnenia potravinárských výrobkov zmenili iba minimálne alebo vôbec nie. Teda tak to je: Kým na dvore farmára kúpite 1 liter najvyššej kvality čerstvého mlieka v prepočte 10-12,-Sk/1liter, 1 kg syra za 4-5,-Euro,1kg mäsa o 30-40% lacnejšie ako mäso v obchodnom reťazci, ktoré je pofidérnej kvality mnohokrát po pravidelných vyskladneniach veľkokpacitných mraziarenských skladov, až tu vidíme koľko ryžujú spracovatelia a obchodníci a s akým vysokým rabatom pracujú.
Tieto a ešte mnoho iných aj výrobných a negatívnych okolností včítane štátneho dirigizmu alebo už dirigizmu EÚ formou aj priamych platieb,teda dotáci,ako aj ich výšky podľa príslušnosti / roľník na juhu SVK v prepočte cca4350,-Sk/1 ha ornej pôdy, ale ten istý roľník v Grécku v prepočte 23.000,-Sk/1 ha or.pôdy alebo poľnohospodárstvo vo Francúzsku doslovne zožerie cca 40% celkovo vyčlenených priamych platieb do pľnohospodárstva EÚ, keď dotovanie poľnohopodárstva EÚ zabezpečuje anglickej kráľovsklej rodine ako obrovskému vlastníkovi pôdy ročne milióny libier /, ale i mnoho iných umelých zásahov formou vyhlášok,zákonov,nariadení/dĺžka uhoriek a ich krivosť alebo popis sfarbenia niektorých produktov/ prináša a prinieslo pre nášho farmára iba obrovské problémy najmä nemožnosť konkurovať nielen starým členským štátom EÚ, ale ani v rámci štátov V4 , keď náš roľník dajme tomu na západe Slovenska je s nulovou šancou súťažiť s roľníkom iba niekoľko km za hranicou v Rakúsku, keď tam hospodariaci farmár môže dostať formou priamych platieb na 1 ha ornej pôdy až 18-19000,-Sk/1 ha pri tých istých a mnohokrát oveľa nižších základných vstupoch do výroby formou osív,pesticidov,hnojív,nafty a energie ako takej.
A poviem pravdu, hlavne tí starší farmári a roľníci sa v mnohom spoliehali na túto nimi proklamovanú ako ľudovodemokratickú vládu, bolo vrchovaté očakávanie pomoci hlavne od politikov strany SMER, ktorý ale tento rezort podali na striebornej táci pánu Mečiarovi,ktorý už v predchadzajúcich rokoch dokázal,že nie najlepšie sa vedeli tohto rezortu zhostiť. Veci dôležité pre roľníka, farmára sa nedali ani počas tejto vlády na správnu mieru, roľnícky stav má naďalej jeden z najvyšších poklesov životnej úrovne v rámci hospodárskej sféry, netsabilizovali sa ani základné podmienky roľníka, naďalej je pokles stavov hospodárských zvierat, ako hovädzieho dobytka, tak aj ošípaných a naďalej klesá výkonnosť poľnohospodárskej výroby ako takej. Nuž toto je obrovská škoda pre Slovensko ,bohužiaľ, pretože ak sa pozrieme do štatistík importu tak tento rok sme dosiahli v dovoze dajme tomu mäsa a mäsových výrobkov úroveň skoro 60 % z celkovej našej spotreby, čo v prepočte znamená, že tento rok import toho čo si dokážeme doma vyrobiť a tým pádom dáme aj doma ľuďom prácu,možnosť si zarobiť / samozrejme bez vplyvu dirigizmu EÚ a všetkých umelých a negatívnych zásahov/ dosiahne takú nízku úroveň, že ani fakticky časovo nie je s čím porovnať,možno ak s rokmi 1945 a 1946 , kedy USA cestou UNRA zásobovali zbedačenú povojnovú Európu aj potravinami.
A ako ja vidím náš roľnícky stav do ďalšieho obdobia? Táto vládna garnitúra má snahu,no zatiaľ proklamovanú iba sľubmi a minimálnymi opatreniami v praxi,ktoré nezastavili totálny prepad poľnohospodárskej výroby a podľa všetkého naša budúcnosť je odetá do čierneho a tak skoro ani inú farbu nebudeme poznať. Nie neplačem nad zánikom socialistického poľnohospodárstva, to už dávno neexistuje,keď ešte dnes už tzv.JRD zlúčené ešte stále v kolosoch sa potichulinko predávajú na objednávku za prítomnosti lobistov z EÚ Dánom,Holanďanom, ale aj Maročanom,Belgičanom,Talianom alebo niekoľko slovenských podnikov už roky skupuje a berie do nájmu pôdu aj od SPF majúc už dnes takto v područí desiatky tisíc ha pre záujemcov z poza hraníc. Poviete:No a čo ? Trh určuje podmienky. Nuž neznalý pomerov si povie: Však je to pravda,to sú zákony ekonomiky, trh,ponuka a dopyt, ale je nutné povedať pri degradovaných,umelo vytvorených negatívnych podmienkach hospodáriť,súťažiť, keď ste umelo alebo skôr násilne zahnaný do kúta
" r á k o s k o u " EÚ za výdatnej pomoci domácich lobistov pri maximálnom umelom vytvorení nevhodných podmienok konkurenciashopnosti a tým donútení ísť do krachu, ak nechcete úplne víjsť na bubon , predať svoju firmu za bagateľ a celá vaša mnohokrát životná práca je ta tam a ani pes za vami nebrechne.
Asi taký je dnešný stav nášho roľníckeho stavu a poľnohospodárskej výroby ako takej. Prajem vám krásné dni a dobrú chuť, ale rátajte s tým že teraz čo pojedate je asi len 40% možnosť,že je to naše slovenské, ak zrovna nie ste záhradkár a chovateľ králikov.