Slovenská účasť počas 2.svetovej vojny. 78 rokov od skončenia 2.svetovej vojny

Nemecko 1.septembra 1939 vojensky napadlo Poľsko, pričom Slovensko prijalo ponuku z nemeckej strany zúčastniť sa bojov

Slovenská účasť počas 2.svetovej vojny. 78 rokov od skončenia 2.svetovej vojny
vyznamenávanie slovenských vojakov (Zdroj: neznámy)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

... čím prispelo k rozpútaniu 2. svetovej vojny. Na Poľskom ťažení sa zúčastnili tri slovenské divízie, ktoré operovali najmä v oblasti, ktoré bolo násilne pričlenené k Poľsku. Slovensko takto získava prinavrátenie slovenských dedín hornej Oravy a Spiša, ktoré anektovali Poliaci v rokoch 1918,1920 a 1938.

22.júna 1941 napadlo Nemecko Sovietsky zväz, už o dva dni nato Slovensko neústavným spôsobom, bez súhlasu Slovenského snemu na popud Vojtecha Tuku vysiela Rýchlu skupinu, asi dva tisíc vojakov a za ňou postupoval armády zbor o sile päťdesiattisíc mužov, neskôr kvôli minimálnej motorizácii je viac ako 30 000 mužov stiahnutých na Slovensko a sú sformované dve divízie - Rýchla a Zaisťovacia. Rýchla divízia spolu v sledoch Nemeckej armády bojovou činnosťou postupovali v smere Kyjev, Rostov na Done, Kaukaz a tiahli k Azovskému moru. V 1943 po ťažkých bojoch nemecké zoskupenie aj s Rýchlou divíziou ustupujú. Ústupové krvavé boje, kde Slováci strácajú gro ťažkej techniky včítane delostrelectva ich Nemci loďami a letectvom prevážajú na polostrov Krym a sú premenovaní ako 1. pešia divízia. Odtiaľ sa na žiadosť Nemcov v 1943 presúvajú na Ukrajinu a obsadzujú oblasť pri Melitipoli, kde práve tuto časť frontu obkľučovali Rusi. Pre 1.pešiu slovenskú divíziu to malo katastrofické dôsledky, 30. októbra 1943 v priebehu niekoľkých hodín zomiera viac ako dvetisíc vojakov a dôstojníkov. Od mája 1944 1.divízia pôsobí v Rumunsku, kde vykonávala technickú účasť na vojne a tak sa po tomto premenovala na 1. technickú divíziu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zaisťovacia divízia nebojovala na frontoch, prevádzala strážnu službu, chránila vojenské objekty, železničné uzly a železnice, hlavné cestné ťahy a tepny, na severe Ukrajiny a v Bielorusku. V 1942 sa presunula severnejšie, kde ale ich ohrozuje partizánske hnutie natoľko, že nie sú schopní prevádzať danú činnosť a tak je divízia presunutá do okolia Minska, kde je premenovaná na 2.pešia divízia, ale ani toto nemá konca. Bez ťažkej techniky je premenovaná na Technickú brigádu a odsunutá do Talianska, kde pôsobili až do konca vojny.

V bojoch od roku 1941 do marca roku 1944 bolo zabitých asi dvetisícpäťsto slovenských vojakov. Povinná vojenská služba v tých časoch trvala dva roky, ale niekedy to bolo aj dlhšie. Celkovo východným frontom prešlo 100 000 vojakov a dôstojníkov. Nemeckú armádu na tzv. boji proti bolševizmu vojensky okrem Slovenska posilnili Taliansko, Rumunsko, Maďarsko, Fínsko.

Jozef Varga

Jozef Varga

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  277
  •  | 
  • Páči sa:  5 082x

Som obyčajný človek s obyčajnými záľubami... Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu